Pestré, výživné a plnohodnotné jedlo. Áno, aj také môžu byť placky. Jedlo, pod ktorým si väčšina z nás vybaví bramborák alebo zeleninovú omeletu, rýchlu vec, ktorú pripravíte k večeri, keď sa vám nechce variť. Placky ale nemusia byť nudné a chudobné. A od toho je tu tento článok. Naučíme vás, ako pripraviť, ochutiť a servírovať placky, ktoré budete chcieť jesť stále dokola a dokola. Na raňajky, obed aj večeru. A ďalší deň znova.
obsah článku
Prečo práve placky?
Placky môžete pripraviť sladké aj slané. Na ich prípravu môžete využiť takmer všetko, čo ponúka vaša chladnička alebo špajza. Základom môže byť zelenina, ale aj ovocie, strukoviny, strukovinové múky, obilniny, semená alebo orechy. Pomocou byliniek a korenia môžete potom placky stylizovať do rôznych svetových kuchýň. Veľkú inšpiráciu môžete nájsť v ázijských kuchyniach, najmä v indických alebo kórejských, ktoré sú studnicami receptov na rôzne plackové pochúťky.
Pri rozhodovaní, aké placky zvoliť, je dobré si ujasniť, či chcete len prílohu, kde napríklad Indovia volia chapati alebo placky Naan, alebo hlavné jedlo, ktoré by malo byť výživnejšie. Prílohové placky sú často pripravované z múky alebo bramborového cesta. Na Slovensku stále patria bramborové lokše k obľúbenej prílohe k pokrmom s kapustou, ale aj na sladko s povidlami a makom. Populárne „placky“ z múky sú nepochybne palacinky alebo silnejšie lievance. Vedeli ste, že si obe môžete dopriať aj naslano?
V prípade, že chceme placky podávať ako hlavné jedlo, mali by sme kombinovať výživnejšie suroviny a nezabudnúť jedlo doplniť aj čerstvou zeleninou alebo ovocím. Aj taká palacinka môže byť plnohodnotným jedlom, ak ju pripravíme z celozrnnej múky a namiesto marmelády ju naplníme tofutvarohom, čokopomazánkou z cizrny, posypeme semenami alebo opraženými orechmi a doplníme ovocím.
Za najväčšiu výhodu považujeme to, že pri príprave plackov môžete ľahko a chutne využiť zvyšky z kuchyne. Ostala vám uvařená cizrna, zvyšok bramborov, ryže alebo máte v chladničke zvädnutú zeleninu? Schovejte ich do plackov.
Čím nahradiť vajíčka a mliečne výrobky?
Pri rastlinných verziách plackov, omelet a jedál tohto typu sa ponúka otázka, ako bude hmota držať? Čím suroviny spojiť, aby sa nerozpadali? V nevegánskych jedlách sa často siahne po spojive v podobe vajec alebo mliečnych výrobkov ako je napríklad kefír, jogurt alebo syr, ako ale postupovať u čisto rastlinných variant?
Najjednoduchšou možnosťou je nevegánske potraviny nahradiť priamou alternatívou v vegánskej verzii – syr nahradíte rastlinným syrom, jogurt mandľovým nejogurtom, vajcia napríklad rozmiešanou Hraškou s trochou vody, gelom z ľanových semienok alebo banánom vo sladkých variantoch. Troufame si povedať, že vo 99 % prípadov to bude fungovať bez problémov.
Druhou možnosťou je využiť v receptoch potravín s prirodzene zlučovacím efektom a obísť sa úplne bez rôznych náhrad. Vedeli ste, že vajcia často vôbec nemusíte nahradiť? Zlúčovací efekt v ceste vám zabezpečí lepok, pohánka, ovsené vločky, rozmixované uvarené strukoviny alebo už spomínaná nafúknutá semienka ako napríklad ľanové a chia, práškové vlákno typu psyllium, ovocné pyré, škrob, ale aj strúhaná cuketa, zemiaky a iné.
Recepty
Poďte sa teraz pozrieť na naše najobľúbenejšie plackové recepty, ktoré sme poctivo testovali na všetkých členoch našich rodín.
Talianska zemiaková placka
Taliansky zemiakový placka je sviežou variantou českého zemiakového placka, ktorý sa pripravuje úplne bez pridania múky. Zlúčovací efekt ceste dodáva zemiakový škrob, preto je pre správny výsledok nutný vhodný výber zemiakov.
Suroviny (2—3 porcie)
- 1 kg škrobových zemiakov (varný typ C)
- soľ
- korenie
- oregáno
- 1 strúčik cesnaku
- drvený kmín
- 100 g sušených paradajok
- 100 g nasekaných čiernych olív
Postup
Zemiaky nastrúhajte hrubo, osolte a nechajte aspoň 30 minút stáť. Zemiaky pustia veľa škrobu, ktorý sceľte, ale ešte si ho ponechajte.
Do nastrúhaných zemiakov pridajte nasekané olivy, paradajky, korenie, cesnak a bylinky. Premiešajte. Cesto by malo držať pri sebe, ak nie, pridajte trošku sceľeného škrobu.
Opražte na nelepivej panvici na troške oleja v tenkej vrstve z oboch strán.
Takto pripravené zemiakové placky sú skvelou letnou večerou. Aby jedlo bolo plnohodnotné, odporúčame pridať pečený cícer, dip zo rastlinného jogurtu a čerstvú alebo kysnutú zeleninu. Krásne k nim ladí dozreté cherry paradajky a ľahko ogrilovanú papriku.
Kapustová placka
Nielen z kapusty môžete pripraviť túto jednoduchú, ale veľmi výživnú placku. Kapustu môžete nahradiť cuketou, mrkvou alebo inou pevnou zeleninou, ktorú máte radi. Druhou surovinou je Hraška, čo je ochutená hrachová múka. Dá sa nahradiť múkou cícerovou a prípadne si zmes ochutiť podľa svojich potrieb.
Suroviny (1 placka)
- ¼ hlávky mladej kapusty
- 60 g Hrašky na obalenie alebo cícerovej múky
- voda
- soľ
Postup
Hrašku rozmiešajte s vodou do konzistencie lívancového, hustého cesta. Postačí vám na to zhruba 120—150 ml.
Do cestíčka primiešajte nadrobno pokrájanú zeleninu, osolte a premiešajte.
Následne opražte na kvapke oleja dozlatista z oboch strán. Pri otáčaní si môžete pomôcť malým tanierikom. Pozor trvá to niekoľko minút, kým sa placka prepečie, preto neponáhľajte s otáčaním a opražte na miernom plameni dlhšie. Ak budete otáčať príliš skoro, placka sa vám môže roztrhať.
Tip k servírovaniu
Placka chutí vynikajúco potretá hummusom alebo rajčatovým pikantným chutney s porciou čerstvej zeleniny. Ak uberte soľ, použijete cuketu a namiesto Hrašky na obalenie zvolíte Hrašku vanilkovú, môžete placky jesť aj na sladko. Nám najviac chutia studené ako súčasť pikniku s čerstvým ovocím a orechovým maslom.
Indické bhaji
Jednoduché, výrazne korenisté placky z obyčajnej cibule vás svojou chuťou prekvapia. Ak máte radi letné grilovanie a rádi prekvapujete priateľov niečím originálnym, skúste pripraviť bhaji placky, ktoré sú zastudena možno ešte lepšie ako čerstvo usmažené.
Suroviny (2 porcie)
- 6 lyžíc celozrnnej múky
- 1 lyžička kurkumy
- 1 lyžička rímskeho kmínu
- 1 lyžička garam masaly
- soľ
- čierne korenie
- 2 červené cibule
Postup
Cibuľu nakrájajte na kolieska, ľahko osolte a nechajte odstáť. V mise si premiešajte múku, kurkumu, kmín, garam masalu a korenie. Pridajte 3—4 lyžice vody, aby vzniklo veľmi husté cesto.
Do cesta pridajte osolenú cibuľu a premiešajte. Teraz by malo mať cesto konzistenciu ako cesto na lívance s kúskami cibule.
Vrste oleja osmažte malé placky, ako to robia Indovia, alebo placky upečte v rúre. Obe varianty sú výborné, pečené ocenia ľudia, ktorí si dávajú pozor na príjem tukov.
K plackám sa výborne hodí rastlinná alternatíva jogurtového raity, ktorú pripravíte zmiešaním rastlinného jogurtu, hrubo nastrúhanej uhorky, soli a lístkov mäty.
Tieto placky sú ideálne ako exotická chuťovka pri grilovaní a ocenia ich aj milovníci horkého piva.
Plnena indická placka Aloo paratha
V Indii zostaneme aj pri ďalšom recepte, kde znovu spotrebujete zvyšky zeleniny, zemiakov alebo ryže. Základom tohto receptu je múčna placka, ktorá sa plní pikantnou zmesou, ktorú môžete meniť podľa toho, čo práve máte v chladničke. Môžete použiť zvyšok pečenej zeleniny, uvarené zemiaky, ryžu alebo dokonca uvarenú zeleninu zo polievky.
Suroviny
Cesto:
- 2 hrnky múky (môžete použiť celozrnnú)
- ½ lyžičky soli
- 2 lyžičky oleja
- voda
Na plnku:
- 3 uvarené zemiaky
- 1 lyžička zázvorovej pasty
- ¼ lyžičky chilli vločiek
- ½ lyžičky koriandrových semienok
- 1 lyžička kurkumy
- ½ lyžičky kmínu
- ½ lyžičky Garam Masala korenia
Postup
Múku zmiešajte so soľou a olejom. Postupne pridávajte vodu. Každý druh múky má inú absorpciu. Pridávajte postupne, kým nebudete mať vypracované hladké a nelepivé cesto. Nechajte odstáť, lepok začne pôsobiť a kvalita cesta sa zlepší.
Medzitým si pripravte plnku. Na kvapke oleja orestujte rozmleté korenie, nechajte dobre povoniať. Potom pridajte zemiaky. Dosolte podľa chuťových preferencií. Za nás nie je soľ v plnke potrebná, aj tak je chuťový zážitok silný.
Teraz nechajte zmes vychladnúť. Z chladnej zmesi vytvorte 8 guľôčok.
Cesto tiež rozdeľte na 8 častí. Každú časť rozvaľkajte na placku, do stredu položte jednu guľôčku a cesto opatrne zabaľte. Potom znova rozvaľkajte.
Takto pripravené placky opečte na suchom a rozpálenom, ideálne liatinovom panvici, z oboch strán.
Placky opäť poslúžia ako skvelá príloha alebo základ letného jedla. K placke si môžete pripraviť cícerové kari alebo svieži zeleninový šalát s luštěninovým dipom.
Kórejská pikantná placka
Máte radi kimči? Pokud patríte medzi milovníkov, zbystřte. Korejci z neho totiž pripravujú luxusné placky, ktoré musíte vyskúšať. Potrebujete na ne len kimči, trochu nálevu, múku, olej, korenie a v prípade rastlinnej varianty aj trochu cícerovej múky.
Suroviny
- 1 lyžica cícerovej múky (môžete použiť aj Hrašku)
- 3 lyžice vody
- korenie
- 2 hrste vegánskeho kimči
- celozrnnú múku
- nálev z kimči
Postup
V mise premiešajte cícerovú múku s vodou a korením, do cesta hodte 2 hrste kimči a obalíte múkou. Znova sa snažte pripraviť hmotu o konzistencii cesta na lívance. Ak bude výsledok príliš hustý, pridajte nálev z kimči.
Na ľahko natretom panvici osmažte menšie placky dozlatista.
My tieto placky milujeme len tak, ale opäť nič nepokazíte, keď si k nim pripravíte svieži, nie príliš pikantný dip. Skvelo fungujú napríklad tzatziki.
Cícerové placky na sladko
A kto by chcel vyskúšať aj sladké placky, môžete vyskúšať tieto z uvareného cíceru. Skvelé sú aj v prípade, keď použijete bielu alebo červenú fazuľu. Mimochodom placky ze strukovín na sladko sú skvelou voľbou, ako dostať bielkoviny aj do detí, ktoré veľmi nejedia.
Suroviny
- 1 hrnček uvareného a rozmäčkané cíceru
- ½ hrnčeka orechového mlieka
- štipka vanilky
- štipka soli
- ½ hrnčeka rozmixovaných a na suché opražených ovsených vločiek
- 1 banán
- 1 lyžička kypriaceho prášku do pečiva
- K podávaniu: domáca marmeláda, orechové maslo, čerstvé ovocie
Postup
Cícer rozmixujte s banánom a orechovým mliekom na kašu. Pridajte rozmixované vločky, pridajte kypriaci prášok, štipku soli a vanilky. Nechajte aspoň 20 minút cesto nabobtnať. Ak by aj po 20 minútach bolo riedke, pridajte ešte trochu ovsených vločiek, môžete použiť aj celé. Základom je nedávať ich tam veľa a vždy chvíľu počkať, kým nasiaknú vodu
Z cesta lívancovej konzistencie osmažte menšie placky, ktoré konzumujte ideálne ešte teplé.
Aj tu môžete miesto banánu použiť vanilkovú Hrašku (1 lyžica Hrašky na 3 lyžice vody).
Záver
Ktoré placky vás zaujali? Vyskúšajte a dajte nám vedieť, ktoré sa stali vašimi favoritmi. Za nás vedú kimči placky a tiež plnené korenisté, kam sa dajú schovať zvyšky z varenia.
A to najlepšie na záver – placky si môžete rovnako osmažiť na zásobu a zmraziť. Len v takom prípade nesmažte dozlatista, aby boli akurát, keď im po rozmrazení venujte ešte pár minút na panvici.