Voňavé huby shitake chutia aj tým, ktorí huby odmietajú

Shitake

Z Japonska pochádzajúca huba shitake, je obľúbená nielen pre svoju vynikajúcu chuť a vôňu, ale aj pre obsah radu prospešných látok. Je hodnotným zdrojom bielkovín, draslíka, zinku, horčíka, vitamínov B a D. Jej meno sa skladá z dvoch slov: shii = dub, take = huba, čím okrem iného prezrádza , Že patrí medzi huby rastúce na dreve.

V japonskej a tradičnej čínskej medicíne má používanie shitake stálu históriu. Pripisuje sa jej mnoho liečivých vlastností, okrem iného sa používa proti kvasinkovým a bakteriálnym ochoreniam, pri liečbe cukrovky a niektorých druhov rakoviny. Jednou z ich najcennejších látok je polysacharid lentinan.

Na čerstvé shitake narazíte v tuzemských obchodoch pomerne zriedka, najčastejšie sa s nimi môžete stretnúť v sušenom stave v ázijských obchodíkoch alebo zdravých výživách. Možno vás tak prekvapí, že shitake sú po šampiňónoch druhou najpestovanejšou hubou na svete. Pokiaľ túžite po stálom prísune čerstvých húb a máte vhodné priestory, môžete kúpiť substrát na jej pestovanie, naočkovať ich výtrusmi a vypestovať si ich doma.

Tofu „čína“ s ryžou

Shitake v kuchyni

Ako pracovať so sušenými hubami? Namočte ich aspoň na hodinu (ale najlepšie cez noc) do studenej vody. Odporúčam pridať pár kvapiek sójovej omáčky, zvýrazní sa tak chuť. Nálev rozhodne nevylievajte – pri dusení ho použite na podliatie alebo ako základ polievky, je plný umami chuti a pri zahriatí sa plne rozvinie jeho vôňa.

Napučané huby potom môžete využiť na mnoho spôsobov. Shitake môžete dusiť, smažiť, grilovať aj piecť. Môj obľúbený recept je podusiť ich na cibuľke s údeným tempehom, pridať len ľahko povarený bulgur a ešte krátko podusiť vo vývare, kým bulgur nezmäkne a chute sa nespoja.

Shitake tiež používam do ryžových rezancov, wok panvíc s ryžou, miso polievky alebo hubových omáčok. Pripravil som z nich aj hubovú tlačenku (základom “aspiku” bol agar-agar) alebo spoločne s morskými riasami tiež vegánsku verziu rybie omáčky. Ďalšiu inšpiráciu nájdete pod tagom recepty s shitake.

Tagy: Huby Shitake   Kategorie: Potraviny

 

Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 17 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

Související články

Huby v rastlinnom jedálničku

Houby v rostlinném jídelníčku
Pavel Ovesný   03. 10. 2022   Potraviny
Huby sú vítaným spestrením rastlinného jedálnička. Môžete ich smažiť, dusiť, plniť alebo zapekať, hodí sa do omáčok, polievok i gulášov. Klasické hubové jedlá je možné pripraviť aj vo vegánskych alternatívach - v smaženici nahradiť vajcia tofu, obaliť ich v strukovinovej múke či zapojiť rastlinné mlieka a smotany.

Maca peruánská

Maca
Pavel Ovesný   29. 04. 2024   Potraviny
Maca pochádza z vysokohorských oblastí Peru. Je nutrične veľmi bohatá na vitamíny a minerály. Medzi superpotravinami patrí k adaptogénom, má povzbudzujúci vplyv na vytrvalosť a vitalitu.