Kešu ořechy

Kešu orechy

Kešu oriešky pochádza pôvodne z Brazílie, ale potom, čo sa vďaka námorníkom dostali do Indie, sa odtiaľ rozšírili do ďalších tropických oblastí. Dnešnými významnými producentmi sú napríklad Brazília, Vietnam, Indonézia alebo Pobrežie Slonoviny. Mimochodom, zatiaľ najlepšie kešu, ktoré som jedol, boli z posledne menovanej krajiny a boli lúpané ručne.

Možno vás prekvapí, ako kešu vyzerajú pred zberom. Rastú na strome zvanom obličnik západný a kešu orech v šupke vyrastá ako “prívesok” plodu, pripomínajúci jablká (pozrite si obrázok nižšie). Lúpanie orechov nie je ľahké, pretože škrupina obsahuje fenolovú živicu a kyselinu salicylovú, ktorá dráždi pokožku.

Kešu - plod

Kešu obsahujú celý rad cenných minerálnych látok: najvýznamnejšie je zastúpený horčík, ďalej fosfor, vápnik, draslík, meď, selén a železo. Z ďalších živín sú to predovšetkým vitamíny rady B. Z orechov kešu obsahujú najviac sacharidov (30%), ktorým kešu vďačí za sladkastú chuť a 18 – 20% bielkovín. Z tukov dominujú predovšetkým mononenasýtené mastné kyseliny.

Kešu sa predávajú vo forme natural alebo praženej. Skutočnou lahôdkou je kešu maslo, vyrobené z rozmixovaných orechov.

Pražené (a väčšinou solené) kešu využijete na priamu konzumáciu, zatiaľ čo natural sú skvelou surovinou pre rastlinnú kuchyňu. Opäť platí, že pre lepšiu využiteľnosť je vhodné ich namočiť do studenej vody, v tomto prípade na 4 – 6 hodín. Namočené zmäknú, ešte viac zosladnú a predovšetkým po poctivom rozmixovaní už nie je nutné ich cediť.

Pripravíte z nich lahodnú smotanu, krém na torty, orieškové maslo, pevnejšie aj mazacie “syry”.

Zháňate lahodné kešu orechy, čo sa len na jazyku rozplývajú? Veľký výber balenia nájdete na Grizly.sk

Tagy: Kešu Orechy Zinok   Kategorie: Potraviny

 

Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 17 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

Související články

Arašídy

Arašídy či také burské oříšky
Pavel Ovesný   23. 01. 2023   Potraviny
Arašidy sú považované za orechy, ale z botanického hľadiska sa jedná o strukovinu. Môžu sa pochváliť 25% bielkovín a zastúpením radu minerálov. Orestované arašidy sa hodia do kaše a müsli, populárne sú aj v kung-pau alebo pad thai.

Lieskové orechy

Lískové ořechy
Pavel Ovesný   26. 11. 2022   Potraviny
Lieskové orechy patria k najsladším orieškom vôbec, preto sú často zastúpené v sladkom pečive alebo sa z nich vyrába sladký krém. Z lieskových orieškov sa tiež vyrába nápoj, ktorý sa hodí napr. na prípravu müsli alebo kaší.