Hliva ustricová – kraľuje v rizotách aj držkovke, skúste z nej báječnú paštétu

Hliva ustricová

Hliva ustricová patrí medzi najznámejšie komerčne pestované jedlé huby. Podobne ako napríklad Judášovo ucho či shitake patria medzi huby drevokazné, ktorým sú okrem chutnosti a výborných nutričných vlastností pripísané aj liečivé účinky. Obsahuje látky zvané betaglukány, ktoré podporujú imunitu, obranyschopnosť organizmu a likvidujú voľné radikály. Okrem nich v hlive nájdeme okrem iného bielkoviny, minerály (železo, zinok, fosfor, selén a ďalšie) ale aj vitamíny C či skupiny B.

Rastie od konca leta až do zimy, na živých alebo odumretých kmeňoch listnatých stromov, najmä na bukoch, vŕbach, orechoch, brezach, topoloch alebo jarabinách. Väčšina predávaných hliv sa však pestuje umelo. Pre pestovanie v domácich podmienkach sa predáva blok substrátu, ktorý sa naočkuje a hlivu je potom možné priebežne žať.

Ak sa vám v kuchyni objavilo väčšie množstvo hlivy, myslite na zimu – hliva je vhodná na zamrazovanie a ani sa nemusíte báť, že by po rozmrazení stratila svoje kvality. A pokiaľ v mrazničke nemáte práve miesto, hliva sa dá tiež usušiť alebo zavariť.

Kuskus s hlivou

Hliva na tanieri

Využitie hlivy v kuchyni je všestranné – výborná je orestovaná, pečená v rúre, dusená v omáčkach, populárna je tiež hlivová “držkovka”. Najmä z nožičiek a tuhších častí sa po usušení vyrába rozomletím na prášok výborné korenie do omáčok a polievok.

Ako všetky huby sú skvelé v spojení s obilninami. Mojím najobľúbenejším receptom z hlivy je v kombinácii s bulgurom a údeným tempehom. Avšak aj rizotu hliva pristane. Počas pol hodinky si môžete vykúzliť napríklad rizoto s hlivou a cuketou.

Obľúbený hubový guláš z hlivy ustricovej má mnoho podôb a uvariť si ho môžete napríklad na chate v jednom hrnci. Je s ním málo práce, nezašpiníte veľa riadu a je skvelou voľbou, ako potešiť jedným jedlom vegánov i nevagany. Doma sa s gulášom môžete trochu viac vyhrať a skúsiť pečený guláš zo seitanu a hlivy. s ovsenými haluškami.

Nátierka z hlivy ustricovej

Z tejto huby vyrobíte aj jemnú hlivovú nátierku, ktorá vďaka svojej jemnej štruktúre býva vyhlasovaná za rastlinnú alternatívu paštéty. Na panvici na oleji orestujte cibuľu do sklovata, pridajte očistený a pokrájaný väčší trs hlivy, lyžičku drvenej rasce (a voliteľne aj lyžičku korenia z namletých sušených húb). Podlejte trochou vody a nechajte podusiť, kým nezmäkne. Do stolného mixéra vložte vlašské orechy a rozmixujte ich na hrubší prášok. Pridajte cca pol lyžice misa a zmes z panvice. Rozmixujte úplne do hladka. Na chlebe ju dozdobte čerstvým petržlenom či pažítkou. V chladničke vydrží 2 dni.

Polivka z hlivy ustricovej

Ako už bolo spomenuté, veľkým obľúbencom je polievka „držkovka“. Aby som sa priznala, nikdy som pravú držkovku nejedla, takže chuťovú zhodu nemôžem posúdiť, ale za to môžem povedať, že táto polievka je ideálna na zimné chladné dni, v ktorých vás zahreje a urobí z hlivy vášho obľúbenca.

Suroviny:

  • 500 g hlivy ustricovej
  • 2 mrkvy
  • pol zeleru
  • 1 menší petržlen
  • 2 cibule
  • olej
  • 1 lyžica sladkej mletej papriky
  • korenie: sušená majoránka, ligurček a soľ
  • 2 lyžice hladkej múky

Postup:
Očistenú mrkvu, zeler a petržlen nakrájame na väčšie kúsky, zalejeme 1,3 litrami vody a necháme cca 45-60 minút variť. V druhom hrnci si na oleji speníme na drobno nakrájanú cibuľku. Medzi tým očistíme hlivu a nakrájame ju na väčšie rezančeky a akonáhle cibuľka zosklovatí, pridáme k nej hlivu a zľahka restujeme cca 5 minút. Počas tohto restovania postupne pridáme všetky korenia. Potom zalejeme vývarom z koreňovej zeleniny.

Uvarenú zeleninu nakrájame na malé kúsky a pridáme k polievke (tu záleží na vašich preferenciách, či pridáte všetku zeleninu alebo podľa vašej chuti len jej časť- správne sú všetky varianty. Záleží, či chcete polievku skôr ľahšiu alebo hutnejšiu). Necháme variť 15 minút. Do hrnčeka dáme dve lyžice hladkej múky ak nej vlažnú vodu (cca 50 ml) – aby výsledná konzistencia bola stále tekutá, ale nie vyložene riedka. Za stáleho miešania prilejeme do polievky a necháme prevariť ďalších 10 minút. Na tanieri môžeme dozdobiť pomocou čerstvých byliniek a slnečnicových semienok.

publikováno: 15. 09. 2022   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.