Vegánstvo

Vegánsky jedálniček

Vegánstvo je skôr životným než len stravovacím štýlom (diétou). Vegané a vegánky sa nielen vzdávajú všetkých živočíšnych produktov a aditív živočíšneho pôvodu, často ukrytých aj v zdanlivo nevinných potravinách. Vyhýbajú sa tiež kozmetike a drogérii testovanej na zvieratách, výrobkom z kože, peria, vlny alebo hodvábu. Dôvody takej akézie môžu byť etické, zdravotné, ekologické, náboženské, často ide o kombinácie niekoľkých z nich.

Vegánska výživa

Vyvážená rastlinná strava dokáže dodať telu dostatok potrebných živín, vrátane bielkovín. Dôležité je dopĺňať vitamín B12, aspoň v zime aj vitamín D a tiež sa zamerať na zdroje omega-3 mastných kyselín, vápnika z dobre vstrebateľných zdrojov a predovšetkým u žien aj železa.

Vyvážená vegánska strava môže prinášať zdravotné výhody v oblasti prevencie tzv. civilizačných chorôb, či už ide o kardiovaskulárne ochorenie, cukrovku druhého typu alebo niektorých druhov rakoviny (hrubého čreva, prostaty, prsníka). Vegáni mávajú v priemere nižšiu telesnú hmotnosť a nižší výskyt vysokého krvného tlaku a cholesterolu. Rastlinná strava neobsahuje cholesterol, má nízke zastúpenie nasýtených mastných kyselín a naopak je vďaka vyššej konzumácii ovocia, zeleniny, strukovín, celozrnných obilnín a orechov bohatá na vlákninu, antioxidanty a celý rad prospešných fytochemikálií.

veganska-vyzivova-pyramida

Jedálniček

Základňu výživovej vegánskej pyramídy tvorí ovocie a predovšetkým zelenina v rôznych formách – surové v podobe šalátov, obloh, štiav, šetrne varené, restované či pečené a tiež kvasené. Ďalšie poschodie pyramídy patrí zdrojom sacharidov v podobe obilnín (predovšetkým celozrnných) a dostatok bielkovín zaisťujú strukoviny a tiež alternatívy mäsa, ako je tofu, tempeh alebo seitan. Zdrojom zdravých tukov sú potom orechy a semená.

Strukoviny

Strukoviny obsahujú 20 – 30 percent bielkovín, kvalitné zložité sacharidy, ktoré zasýtia na dlhú dobu, vitamíny skupiny B, minerály ako je vápnik, horčík, železo, zinok a ďalsie. Ich vláknina má celý rad užitočných funkcií, okrem iného slúži ako cenná výživa pre prospešné baktérie v našom črevnom mikrobiomu.

Alternatívy mäsa

Alternatívy mäsa môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Predovšetkým v tom, či sa jedná o relatívne málo spracované polotovary (sem patria predovšetkým tempeh, tofu, seitan, známe už stovky až tisíce rokov) alebo viac spracované náhradky a hotové jedlá (ktoré skutočne napodobňujú výrobky z mäsa, ale môžu byť chudobnejšie na niektoré mikronutrienty).

publikováno: 07. 08. 2023   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.