Krásny predvianočný čas, dnes sme si pre vás pripravili Vianocami prevoňaný článok plný tej pravej adventnej atmosféry. Budeme hovoriť o slovenskej tradícii, a to pečení cukroví. Česi sú v tomto stále na špici a toľko, ako sa pečie u nás, sa nepečie takmer nikde vo svete. Stále väčšina domácností dáva prednosť pečivu a cukrovinkám domácemu pred kupovaným. A ako to máte doma vy? Pečiete alebo pečivo dostávate od babičiek? Či kupujete? Po prečítaní nasledujúcich riadkov už budete vedieť, ako upiecť vianočné pečivo chutne a vegánsky zároveň.
obsah článku
Zásady rastlinného pečenia
Základom pečenia cukroviniek sú múka, cukor, maslo, orechy, vajcia a občas aj nejaký iný mliečny výrobok, korenie. S prechodom na rastlinnú stravu sa tak môže na prvý pohľad zdať pečenie koláčov ako výzva. Upiecť rastlinnú verziu vianočných cukroviniek ale nie je nič ťažké. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami a výsledok bude od „klasiky“ na nerozoznanie. Vegánske neznamená nedobré, naozaj.
Ako nahradiť v receptoch maslo?
Najjednoduchším spôsobom je nahradiť maslo za 100% rastlinný tuk typu Alsan (prípadne vegánska Hera, Rama, Stella ai), ktorý sa v cestách chová viac-menej rovnako. Preto môžete nahrádzať bez úprav množstva a recept vám bude fungovať.
V prípade, že sa vyhýbate palmovému oleju a nepodporujete ani ten s overeným pôvodom (ako napr. u Bio Alsane), máte možnosť nahradiť maslo v receptoch kokosovým olejom, inými olejmi (repkový, slnečnicový ai) alebo použiť rastlinný tuk bez palmového oleja (Rama bez PO, Frisan, Cocovit a i.). Pri tomto variante je ale potrebné mať na pamäti, že sa cesto bude správať inak a nemožno len vymeniť tuk za tuk (obzvlášť ten tekutý), ale upraviť aj množstvo iných surovín. Pokiaľ nie ste v pečení zbehlí, odporúčam hľadať konkrétne recepty s olejmi namiesto experimentovania s tradičnými receptami a nahradzovaním pocitovo.
Keď som pred rokmi experimentovala s olejmi pri pečení, väčšina pokusov skončila v koši, pretože aj keď sa výsledok po upečení tváril dobre, pečivo do druhého dňa stvrdlo a nedalo sa jesť.
Ako nahradiť vajcia?
Pokiaľ sa jedná o recept, kam sa pridáva žĺtok alebo celé vajce, častokrát sa vajcia ani nahrádzať nemusia. Keď ale náhradu použijete, pečivo bude krehkejšie. Osobne sa mi najviac osvedčilo nahrádzať v cukroví vajcia vanilkovou Hraškou alebo pridaním vanilkového pudingového prášku (u lineckého, rohlíčkov a i.)
Samozrejme možnosťou náhrady vajec je veľa a je vždy dobré voliť ideálnu kombináciu pre konkrétny druh cukroviniek. Napríklad častá vegánska náhrada vajíčka v sladkom pečení, zrelý banán, nie je kvôli svojej výraznej chuti veľmi vhodným variantom pre české tradičné pečivo, ale pri nejakých exotickejších receptoch sa použiť dá. Len pozor práve banán znižuje trvanlivosť pečiva, teda ho používajte skôr pri receptoch, ktoré pečiete na poslednú chvíľu. Nie u lineckého pečiva, pečeného 2 týždne pred Vianocami.
Ako nahradiť ďalšie živočíšne výrobky?
Sadlo v receptoch môžete nahradiť kokosovým olejom. Pokiaľ vám v konkrétnom recepte prekáža kokosová vôňa a chuť, siahnite po dezodorizovanom variante oleja.
Šľahačku nahradíte rastlinnou verziou, osobne odporúčame novinku od Alpra Whipping, ktorá mi príde namiesto šľahačky ideálna. Môžete tiež použiť tuhú časť z kokosového mlieka, pokiaľ ho necháte cez noc v chladničke.
Mlieko môžete nahradiť rastlinnou alternatívou. Odporúčam sa riadiť tým, čo chystáte za cesto. Do receptov s orechmi je vhodné dať orechové mlieko (mandľové, lieskoorieškové), do kokosových pokrmov pridať kokosové mlieko a podobne. Samozrejme pokiaľ nemáte na výber, môžete použiť ovsené, sójové alebo akékoľvek iné. Len skôr vsádzajte na hustejšie mlieka, napr. ryžové je dosť riedke a chová sa v ceste trošku inak ako husté ovsené. V prípade použitia ryžového mlieka odporúčam pridať trošičku múky, aby vám cesto pri odležaní veľmi nezriedilo.
Jogurty, kyslé smotany, tvarohy tiež nahradíte ľahko rastlinnou alternatívou. Pokiaľ nemáte problém so sójou, odporúčam sójové alebo ovsené alternatívy práve kvôli hustote a najbližšej konzistencii ku klasickým mliečnym výrobkom.
Do niektorých receptov sa pridáva našľahanýbielok. Náhradou môže byť našľahaná cícerová voda, tzv. aquafaba. Funguje dobre napríklad pri snehovom pečive typu pusinky, kokosky, ale nefunguje pri cukrovinkách, ktoré sa pečie na vyššie teploty. Aquafaba sa musí dobre vyšľahať a sušiť na nižšiu teplotu, nie piecť! Ideálne do teploty 100 °C.
Na čo si dať pozor?
Ako sme už spomínali vyššie, je dobré postrážiť si konzistenciu vstupných surovín, pretože niektoré alternatívy mliečnych výrobkov sú redšie a aj v ceste sa správajú inak.
Rovnako tak, keď pridáte do cesta miesto vajcia Hrašku/škrob, je dôležité pridať aj tekutinu. Pomerovo je to u týchto dvoch sypkých vecí zhruba 1 lyžica suchej hmoty na 2 – 3 lyžice tekutiny. Keď tekutinu nepridáte, tak znížite krehkosť a cesto bude hutnejšie, čo je potrebné pri vianočke alebo lineckom cukroví škoda.
Keď sa pustíte do pečenia, vždy si suroviny vyberte dopredu z chladničky a pracujte so surovinami o rovnakej teplote. Cesto sa vám lepšie spojí, bude konzistentné a bude sa vám s ním dobre pracovať.
Nechajte cesto rozležať. Po vypracovaní cesta ich dajte aspoň na 30 minút do chladu. Ideálne nechajte cesto v chladničke cez noc. U perníčkov a silne korenených druhov sa môže nechať cesto odpočívať aj niekoľko dní, výsledok potom bude lepší.
Dajte prednosť overeným rastlinným receptom pred experimentovaním, keď si nie ste istí a recept je postavený na mnohých živočíšnych produktoch.
Obľúbené recepty
Radi sa s vami podelíme o našich obľúbencov, ktorých nesmie na našich sviatočných stoloch chýbať. A budeme radi, keď sa podelíte s nami do komentárov aj o vaše recepty, bez ktorých si Vianoce neviete predstaviť. A v decembri sa môžete tešiť na článok, ktorý vás prevedie vegánskym Štedrým dňom.
Linecké pečivo
Základ vianočnej tabule, ktorý nájdete snáď v každej rodine. Výhodou lineckého je tá, že základný recept sa dá veľmi obmieňať a vy si tak môžete vystačiť s jedným receptom a pridávaním orechov, kokosu, kakaa, sušeného ovocia ai. vytvoriť niekoľko druhov cukroviniek.
Suroviny
- 300 g hladkej špaldovej múky
- 200 g rastlinného tuku typu Alsan
- 100 g mletého cukru
- 1 lyžička vanilkovej Hrašky / vanilkového pudingového prášku
- 2 lyžice vody
- citrónová kôra a šťava z ½ bio citróna
Postup
- Zo všetkých surovín spracujte hladké a nelepivé cesto. Zabaľte do mikrotenového vrecka a nechajte v chladničke 30 minút odpočívať.
- Potom na pomúčenej doske z cesta vyvaľkajte placku o sile 0,5 cm a vykrajujte tvary. Polovica tvarov plných a polovica tvarov s dierou uprostred. Plné pečte oddelene, rovnako ako tvary s vykrojeným stredom.
- Linecké pečte na papieri na pečenie vyloženom plechu pri teplote 170 °C zhruba 8 minút, záleží na veľkosti kúskov. Akonáhle začnú zlátnuť kraje, pečivo musí hneď z rúry.
- Po upečení nechajte úplne vychladnúť. Potom môžete ihneď zlepiť pikantnou marmeládou.
- Skladujte v suchu a chlade. Vydrží aj mesiac.
Arašidové vanilkové rohlíčky
Suroviny
- 300 g hladkej špaldovej múky
- 30 g mletých arašidov
- 200 g rastlinného tuku typu Alsan Bio
- 100 g mletého cukru
- na ozdobenie: čokoláda na varenie, drvené arašidy
Postup
- Zo všetkých surovín vypracujte hladké nelepivé cesto a nechajte ich 30 minút v chladničke odpočívať.
- Potom z cesta vyvaľkajte hady, nakrájajte na menšie kúsky az malých kúskov tvarujte rožky.
- Rohlíčky naskladajte na papierom na pečenie vyložený plech a pečte pri 170 °C zhruba 8 – 10 minút.
- Po upečení nechajte úplne vychladnúť, sú krehké a za tepla by sa vám rozpadali v prstoch.
- Zdobiť čokoládou a drvenými arašidmi odporúčam až ďalší deň.
Išelské tortičky
Suroviny
- 250 g hladkej špaldovej múky
- 140 g rastlinného tuku typu Alsan Bio
- 70 g mletého cukru
- 1 lyžica kakaa
- 1 lyžica vanilkovej Hrašky
- 40 g mletých orechov
Na náplň:
- 100 g mletých vlašských orechov
- 40 g mletých suchých cukroviniek (napr. zlámané kúsky lineckého)
- 2 lyžice pikantnej marmelády
- 3 lyžice rumu
- Na dozdobenie:
- 100 g horkej čokolády
- 1 lyžica kokosového oleja
- polovky mandlí alebo vlašských orechov
Postup
- Zo surovín na cesto vypracujte hladké, nelepivé cesto. Po rozležaní vyvaľkajte na pomúčenej doske placku hrubú asi 0,6 cm a vykrajujte rovnaké, plné tvary.
- Upečte v predhriatej rúre pri 170 °C približne 11 minút. Odporúčame zas použiť papier na pečenie.
- Po vychladení zlepujte kolieska náplní, ktorú ste si pripravili tak, že ste všetky suroviny premiešali v miske.
- Zlepené kolieska polejte čokoládovou polevou a ozdobte polovicou orechov.
- Odporúčame zase nechať pár dní rozležať, vďaka náplni pečiva krásne zvláčni a bude dokonalé.
Nepečené Fererro guličky
A máme pre vás aj zástupcov z radov nepečených cukroviniek a to tieto úžasné orechové guličky, čo tak trochu pripomínajú slávne Fererro Rocher.
Suroviny
- 200 g datľovej pasty
- 200 g mletých vlašských orechov
- 80 g rozpustenej horkej čokolády
- opražené lieskové orechy (35 celých dovnútra guličiek a zhruba 50 g nadrvených na obalenie)
Postup
Jednoducho pastu nakrájajte na menšie kúsky, pridajte mleté vlašské orechy a rozpustenú čokoládu. Vypracujte rukami cesto a vytvarujte guličky. Do každej guličky vtlačte opražený oriešok a hotovú obaľte v nadrvených orieškoch.
Nevaječný koňak
A na záver recept na nevaječný koňak, ktorý vás prekvapí svojou jednoduchosťou, ale hlavne chuťou. Na vegánskych ochutnávkach sa nám už niekoľkokrát stalo, že sa s nami staré babičky hádali, že im klameme, že v likére je určite žĺtok. No nebol. Tú chuť dáva koňaku čierna soľ.
Suroviny
- 500 ml hustého vanilkového pudingu (buď Provamel dezert alebo domáci pripravený z 2 vrecúšok vanilkového pudingu, 500 ml rastlinného mlieka a 4 lyžíc cukru)
- ¼ lyžičky čiernej soli Kala Namak
- rum
- cukor
- rastlinné mlieko na rozriedenie
Postup
Vychladený puding vyšľahajte s rumom a rastlinným mliekom do požadovanej konzistencie, pridajte čiernu soľ. Odporúčam pridávať opatrne a postupne, chuť po vajíčkach sa rozleží a bude intenzívnejšie ďalšie dni, tak nech to nepreženiete, dosoliť môžete kedykoľvek. Cukor, rum pridávajte podľa vlastných chuťových preferencií. Nechajte pár dní rozležať v chladničke.
Za celý tím Vegmanie prajem všetkým našim čitateľom krásny adventný čas.