Umeocet patrí medzi skvelé dochucovadlá, typické pre japonskú kuchyňu. Do sveta sa rozšíril so záujmom o makrobiotickú stravu. Je vedľajším produktom pri fermentácii kôstkových plodov stromu ume. Tento ovocný strom je odrodou marhule, ale snáď pre svoj tvar a aj anglický termín ume plum vinegar sa pre umeboshi vžilo označenie švestičky a pre tekutinu z nich ocot.
V skutočnosti však o pravý ocot, ako je napríklad ten jablkový, nejde. Neobsahuje totiž kyselinu octovú, ale kyselinu citrónovú. Umeboshi sa hneď po zbere presolia a nechávajú niekoľko dní sušiť na slnku. Potom sa nakladajú do slaného nálevu spoločne s listami shiza, ktoré zlepšujú jeho konzervačné účinky a dodávajú náleve karmínovo červenú farbu. Umeboshi sa potom vyberú a predávajú ako samostatný produkt.
A práve zvyšná tekutina sa potom stáča do fliaš a predáva ako umeocet. Má slano-kyslú chuť a jeho príjemná vôňa pripomína ríbezle. Je tiež plná chuti umami.
Kam môžete umeocet použiť? Tam, kde potrebujete spojiť slanú a kyslú chuť. Napríklad:
- do tradičnej šošovky na kyslo, guľajdy, kôprové omáčky
- pre výrobu dresingov, zálievok či marinád
- pár kvapiek príjemne oživí a chuťovo doladí aj mnohé polievky a hlavné jedlá
- pre výrobu láku na nakladanie kvasenej zeleniny
- rozmiešaný v pohári vody je príjemným spoločníkom do letných horúčav
Len pozor, omeocet je veľmi slaný. Nalievajte ho z fľaše radšej cez lyžičku a použite ho hneď na začiatku dochucovania, ešte pred solením.