Strukoviny v kuchyni? Prekvapí vás, kde všade sa dajú využiť

Strukoviny v kuchyni

Končí vaša strukovinové fantázie pri šošovke na kyslo a fazuľovom gulášu? Nechajte sa inšpirovať pestrým využitím strukovín v hlavných jedlách, nátierkach, polievkach, kašiach aj ako sladké alebo slané maškrtenie.

Hlavné jedlá

Hlavných strukovinových chodov existuje nepreberné množstvo. Či sú to rôzne indické dhály, thajské omáčky s pálivou curry pastou a kokosovým mliekom, ostré mexické fazuľové zmesi, varený či klíčený hrach s krúpami, strukovinové gulášy a mnoho a mnoho ďalšieho.

Korbonátky, sekaná a burgre

  • U strukovinových fašírok myslite na to, že je nutné ich (s výnimkou falafelu) pred prípravou uvariť a ideálne rozmixovať. Potom môžete pridať ďalšie zložky, ako sú napríklad huby, koreňová zelenina, cibuľa, cesnak, paradajkový pretlak a iné. Zmes potom okoreňte a ochuťte. Pokiaľ sa vám zmes rozpadá a nedrží pri sebe, môžete použiť na zahustenie Hrašku, pohánkovú múku, ovsené vločky. V prípade, že zmes drží, ale potrebujete len zahustiť, siahnite napríklad po strúhanke.
  • Na vyprážané guličky falafel sa, ako už bolo spomenuté, cícer nevarí, ale iba namáča. Dostatočnú tepelnú úpravu potom obstará samotné vyprážanie.
  • Šošovková sekaná potrebuje viac spojiva – výborne poslúži rozomleté ​​a namočené ľanové semienko, strukovinová múka a tiež pohánková lámanka s malým podielom vody, ktorá tvorí jednoliatu hmotu. Sekanú ale krájajte až po čiastočnom vychladení.
  • Korbonátky, burgre a sekaná chutia skvele za čestvá, ale vdečné sú na cesty aj za studena, na chlebe alebo v žemli.

Slané lievance a omelety

  • Nejete z nejakého dôvodu vajcia a chýba vám omeleta? Vyskúšajte ju z cícerovej alebo hrachovej múky dochutenej čiernou soľou Kala Namak a už nebudete chcieť inú. Na slané lievance môžete využiť aj rozmixovaný zvyšok strukovín, zmiešaný s vodou a strukovinovou múkou.
  • Podobným spôsobom tiež môžete vytvoriť cestíčko na kozmatici, teda vyprážané kvetenstvo bazy čiernej. Na nepriľnavej panvici vám na ne postačí len pár kvapiek oleja a budú oveľa výživnejšie ako z bielej múky.

Polievky

  • Krémové polievky: najvhodnejšie sú múčnejšie druhy strukovín (žltý hrach, biela fazuľa). Polievka lepšie chutí, ak časť strukovín pred mixovaním odoberiete, zvyšok rozmixujete a nerozmixované strukoviny vráťte späť do hrnca.
  • Hrstkové polievky: do hŕstkových polievok dávame suroviny, ktorých namáčanie a varenie trvá približne rovnakú dobu. Pri lúpaných šošovkách skôr vločky alebo pohánku, pri nelúpaných šošovkách a lúpanom hrachu jačmenné krúpy, bezpluchý ovos alebo celozrnú ryžu. Fazuľa či cícer opäť s krúpami, ale tam už je nutné aspoň 12 hodín namáčať.
  • Vylepšenie klasických polievok: paradajkovú, zemiačiku, ale aj zeleninové krémy doplňte uvarenými strukovinami. Polievka tak bude sýtejšia a tiež bohatšia na bielkoviny.

Omáčky

  • Podobne ako pri polievkach, aj do omáčok môžete použiť cícer alebo veľkú bielu fazuľu namiesto mäsa. Či už je to paradajková omáčka, smotanová hubová alebo kôprovka
  • Menšie množstvo neutrálne chutiacich surovín (biela fazuľa, cícer) môžete doplniť orechmi pri výrobe domácej rastlinnej smotany (ideálne ju rovno spotrebujte do jedla) alebo ich rovno na krém rozmixujte s pečenou alebo varenou škrobnatou zeleninou ( tekvica, batáty)

Nátierky

  • Zostali vám strukoviny z hlavného jedla a neviete, čo s nimi? Strukovinová nátierka skvele zachytí a pri domácej výrobe sa oproti tým kupovaným sa dostanete na zlomok ceny. Okrem strukovín určite pridajte tukovú zložku (tahini, arašidové maslo, namočené oriešky a semienka alebo olej), na odľahčenie využijete opäť nejakú upečenú koreňovú zeleninu.
  • Nátierky sa dajú vymyslieť na mnoho spôsobov podľa korenia a surovín – biela fazuľa sa skvele dopĺňajú so sušenými paradajkami, fazuľa oblička zase s < strong>paprikou a chilli. hrach skúste s majoránkou a cesnakom alebo v klasickom recepte na hummus.

Kaša

  • Strukovinové kaše môžete použiť ako hlavné jedlo ak nemu obilninovú prílohu (pečivo, uvarené obilniny) alebo pripraviť obrátenú variantu, pripraviť si fašírky či sekanú z obilnín (napr. pohánky alebo quinoi) a strukovinovú ka ako “prílohu”.
  • Podľa chuti môžete strukovinu rozmixovať alebo len rozšťouchat (pre kašu s kúskami). Vyskúšajte tiež variant šouchanej strukoviny na cibuľke ála zemiaky.
  • Na kaše sa hodí zelený aj žltý hrach, cícer, šošovky, z fazule skôr tie väčšie a múčnejšie druhy. Podľa zásady strukoviny častejšie, ale v menšom množstve, je vhodnejšie ich opäť čiastočne nastaviť škrobnatou zeleninou.
  • Rovnako tak môžete naopak zvýšiť výživnosť zemiakovej či kvetákovej kaše primixovaním menšieho podielu strukovín.

Pražená/pečená pochúťka

  • Uvarené sójové bôby, cícer alebo hrách smažte na oleji do chrumkava (10 minút). Pred koncom pridajte soľ a na úplný koniec lahôdkové droždie a pretlačený alebo jemne nastrúhaný cesnak.
  • Ešte chutnejšie sú rovnakým spôsobom pripravený naklíčený hrach alebo cícer. Môžete ich skúsiť opiecť aj na suchej panvici a pridať malé množstvo oleja až úplne nakoniec – zbytočne sa tak nevystaví vyššej teplote. S trochou tuku je pučálka neodolateľná.
  • Časovo náročnejším, ale zdravším variantom je pečenie na papieri na pečenie s marinádou z lyžice oleja a pikantného korením v rúre (cca 45 minút na 180 stupňov). Strukoviny zostanú vo vnútri mäkké a na povrchu budú chrumkavé.
  • Všetky tri varianty sú výborné samotné ako pochúťka alebo s pečivom a zeleninou ako hlavné jedlo. Môžete si ich pripraviť do zásoby, v uzavretej miske v chladničke vydrží 5 – 7 dní. Hodí sa napríklad do zeleninových šalátov alebo polievok.

Sladké recepty

  • Možno to pre vás bude prekvapenie, ale strukoviny je množné pripraviť aj na sladko. V týchto úpravách svojou neutrálnou chuťou kraľuje predovšetkým cizrna, ale aj fazuľa mungo alebo adzuki. Vyskúšajte ich rozmixované zmiešať s datlovou pastou (alebo vopred namočenými a rozmixovanými datľami) a nasekanými lieskovými orechmi a vyváľať z nich sladké guličky.
  • Ak uvarený a rozmixovaný cícer zmiešate s arašidovým maslom, kakaom a rozpusteným kokosovým olejom, získate skvelú cizrnovú nutelu.
  • Orieškovo chutiace adzuki sa zase hodí na buchty. Zmiešané s rastlinným mliekom, kakaom a vanilkovou hraškou vytvoria brownies, ktoré si sotvakto bude spájať s fazuľami.

Chcete strukoviny? Fazuľu, cícer, hrach aj šošovku zoženiete v e-shope Grizly.cz.

Kúpte si strukoviny v eshope

Záver

Ako sa môžete presvedčiť, pestrosť využitia strukovín v rukách kuchára s fantáziou má veľmi široké mantinely. A to sme sa ani nebavili o klíčení, fermentácii (miso) alebo výrobe tempehu. A ako strukoviny netradične využívate vy?

publikováno: 29. 08. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.