Rejuvelac je nápoj z prekvaseného naklíčeného obilia. Jeho chuť nie je nijako výrazná, ale môže byť vhodným štartérom na výrobu fermentovaného orechového syra alebo obilnej kaše. Ostatne podobný princíp sa využíva pri výrobe piva alebo whisky. Ako pripraviť rejuvelac doma?
Využiť môžete väčšinu bežných zŕn (pšenica, jačmeň, raž, ovos) a v bezlepkovom variante napr. pohánku, proso alebo quinoú. Naklíčime ich klasickou cestou, tzn. prvých 8 – 12 hodín ich namočte do vody pri izbovej teplote. Potom vodu zlejeme a zrná ďalej 2-3x denne už preplachujeme a necháme stáť v teple, ale mimo priameho slnečného žiarenia. Po troch dňoch by mala určite vyklíčiť, klíčky stačia len malé. Na klíčenie obilia odporúčam buď klasické zaváracie poháre (a sitko) alebo ešte lepšie špeciálne poháre s kovovým sitkom vo viečku a stojanom, vďaka ktorému všetka prebytočná voda vytečie.
Zrná naposledy ich prepláchneme a premiestnime do čistého pohára, ktorý sterilizujeme preliatím vriacou vodou. Zrná zalejeme ich trojnásobkom prevarenej vody, schladené na menej ako 40 stupňov a prikryjeme obrúskom či kúskom plátna, ktorý zaistíme gumičkou. Zhruba po dvoch dňoch sa voda zakalí dobehla, bude ľahulinke prebublávať, mať jemne kyslastú citrónovú chuť a neutrálnu vôňu. Rejuvelac je hotový, môžete ho vypiť, uložiť do chladničky alebo použiť ako štartér na skvasenie vopred namočených a rozmixovaných orechov (kešu alebo olúpané mandle).
Zrná môžete zaliať ešte raz, tentoraz bude na výrobu nápoja stačiť jeden deň kvasenia. Ani potom ich nemusíte vyhovovať na kompost, ale použiť do jedla. Jednou z možností je tradičné jedlo pražmo, z opraženého naklíčeného obilia zmiešaného s cibuľou a dusenou kapustou.
Tip: obilie si môžete rovno naklíčiť väčšie množstvo a usušiť na papieri na pečenie v tenkej vrstve a skladovať v uzavretom pohári pri izbovej teplote. Prípravu rejuvelacu tak výrazne zrýchlite. Navyše ich môžete použiť aj rozmixované na výrobu fermentovanej kaše amazaké.