2 cibule
5 väčších zemiakov
1 lyžica cícerovej alebo hrachovej múky
2 lyžice kvalitného paradajkového pretlaku
2 lyžice lahôdkového droždia
0,75 l horúcej vody
korenie: sladká a pálivá paprika, bobkový list, nové korenie, rasca, zeleninový bujón, majorán
vylepšenie: 150 g namarinovaného seitanu
Cibuľa ošúpeme a pokrájame na drobno. Vyprážame na rozpálenom oleji vo väčšom hrnci do zlatista. Potom pridáme na menšie kocky nakrájané olúpané zemiaky a pár minút restujeme spoločne. Stiahneme plameň, pridáme papriku (pomer sladkej a štipľavej si upravte podľa toho, ako má byť guláš pikantný) a svižného miešania ju necháme ľahko osmahnúť. Pridáme lyžicu strukovinovej múky (je významne výživnejšia ako bežná múka a pomôže guláš zhustnúť) a krátko zamiešame a zapražíme so zemiakmi a cibuľou.
Všetko zalejeme horúcou vodou, pridáme pol lyžičky soli, rascu, bobkový list a pár guličiek nového korenia. Pod pokrievkou varíme cca 15 minút a občas premiešame, pri dne sa môže guláš ľahko prichytávať.
Akonáhle sú začínajú zemiaky mäknúť, pridáme paradajkový pretlak (zrelé paradajky sú bohaté na chuť umami) a vrchovatú lyžicu lahôdkového droždia, ktoré spoločne zaistia krémovejšiu konzistenciu. Povaríme pár minút už bez pokrievky a častejšie miešame, guláš sa tak prirodzene zahustí. Na konci ešte ochutnáme a dochutíme a úplne na záver pridáme majoránku, ktorá rýchlo stráca arómu.
Môžeme podávať, najlepšou prílohou je celozrnné pečivo.
Samotný zemiakový guláš nie je príliš bohatý na bielkoviny. Pokiaľ ho chcete priblížiť klasickému buřtguláši, môžete pridať už na cibuli vopred namarovaný seitan alebo sójové mäso. Tiež môžete pridať uvarené strukoviny – hodí sa sem vopred všetkým fazuľa oblička, biela fazuľa alebo cícer.