Čo je quinoa (čítaj kinoa)? Táto kultúrna rastlina patrí do kategórie “superjediel” a kategórie obľúbených surovín rýchlych kuchárov – je hotová za 15 minút. Pochádza z hornatých oblastí Ánd v Južnej Amerike, patrila k základným potravinám Inkov už pred mnohými tisíckami rokov. Chutí trochu orieškovo, neobsahuje lepok, zaistí vám zdravú dávku vlákniny a patrí medzi nemnoho rastlín, obsahujúci všetkých 9 esenciálnych aminokyselín v takmer pätine svojho objemu.
V tuku sa potom vyskytujú aj veľmi prospešné omega 3 mastné kyseliny. Z vitamínov je zastúpená predovšetkým skupina B (tiamín, riboflavín, kyselina listová), beta-karotén či vitamín C, z minerálov quinoa oplýva vysokým obsahom vápnika, okrem toho je tiež cenným zdrojom horčíka, železa alebo zinku. Variant quinoi existuje veľké množstvo, líšia sa predovšetkým farbou semien. Najbežnejšia je biela, červená a čierna. Farebné varianty, podobne ako pri mnohých zeleninách či ovocí, navyše vo farbivách obsahujú cenné antioxitanty.
Quinou môžete kúpiť vo forme:
- celé semená v niekoľkých farebných variantoch
- quinoové vločky alebo pufované quinou do raňajok, ak máte málo času
- quinoový nápoj na princípe rastlinného mlieka
Ako sa varí quinoa
Štvrťkilo quinoy sa ešte nedávno predávalo v zdravých výživách za cenu okolo 100 korún, dnes za rovnaké peniaze zoženiete dvojnásobok, takže sa nebojte túto exotickú, ale zdraviu prospešnú surovinu zaradiť častejšie do vášho jedálnička. Quinou jednoducho zalejeme vodou alebo vývarom, zakryjeme pokrievkou a varíme na miernom plameni. Podobne ako u ďalších obilnín počítame jeden hrnček quinoy na 2 hrnčeky tekutiny.
Základný recept
1 hrnček quinoy
2 hrnčeky vody alebo vývaru
Quinoú nasypeme do hrnca s vodou alebo vývarom a privedieme do varu. Priklopíme pokrievkou a na miernom plameni varíme tak dlho, pokiaľ sa tekutina nevsiakne, cca 15 až 20 minút. Zamiešame vidličkou.
Ďalšie tipy, ako si pripraviť lahodnú quinou:
1) Overte si, či je potrebné quinou najprv preprať vo vode
Quinoa je pokrytá horkastou vrstvou látky zvanej saponín, ktorú je možné, našťastie, opláchnuť. Väčšiny quinoy, ktorú v dnešnej dobe zoženiete, už je opláchnutá, ale rýchle opláchnutie vám ani quinoe neuškodí. Preplachujeme studenou vodou v hustom sitku a necháme odkvapkať.
2) Pre výraznejšiu chuť quinou opražte
Na rozpálenej panvici pokvapkanej trochou oleja na miernom plameni quinou opražíme, než pridáme horúcu vodu, v ktorej ju potom varíme. Zvýrazníme tak jej orieškovú chuť. Na opraženie quinoy počítajte tak jednu lyžicu oleja na pol hrnčeka quinoy. Pražíme na miernom plameni za neustáleho miešania, kým quinoa nezezlátne.
3) Varíme quinou v niečom inom, než vo vode
Voda je najľahšia, najlacnejšia a obsahuje najmenej soli, ale môžeme použiť zeleninové alebo hubové vývary, alebo dokonca suché biele víno (1/2 hrnčeka vína alebo vývaru na 1 hrnček quinoy) a tak dodať výsledné quinoe zaujímavejšiu chuť.
4) Strážte čas
Quinoa je hneď – teda za 15 minút alebo aj menej. Najlepšie quinou uvaríme, keď privedieme vývar/vodu do varu, potom vmiešame quinú, potom stiahneme plameň a pozvoľna varíme, kým sa tekutina neabsorbuje, cca 15 minút. Uvarenú quinú spoznáme podľa toho, že zrniečka napučia do malých guličiek.
5) Rizoto aj burgre
Vďaka svojej ľahko lepivej konzistencii sa hodí najmä do kaší, môžete aj ňou pripraviť aj alternatívu rizota. Quinoa je tiež vďačnou surovinou na výrobu rastlinných burgerov, pretože drží pekne pohromade.
Naklíčovanie quinoi
Predovšetkým do šalátov sa hodí quinoa v naklíčenom stave. Zachová si tak nielen všetky cenné živiny, ale naklíčením v nej ešte vzrastie množstvo enzýmov. Potrebovať budete quinou najlepšie v bio kvalite a čo najčerstvejšou. Mám osobnú skúsenosť, že raz mi vyklíčili takmer všetky zrniečka a inde len polovica. Quinoa pri namáčaní tvorí šlam, takže v tomto prípade sa na jej klíčenie najviac hodí špeciálny pohár s kovovou mriežkou a stojanom, vďaka ktorému vytečie prebytočná voda.
Quinu v prvej fáze namočte na 4 – 5 hodín do najmenej dvojnásobku studenej vody a nechajte stáť pri izbovej teplote. Vodu potom vylejte, dolejte čerstvú, poriadne pohárom zatraste a vodu opäť vylejte. V prípade quinoi venujte preplachovaniu viac času a prepláchnite ju pokojne aj 3x, aby ste dostali preč všetok trak, ktorý by mohol viesť k nechcenému kvaseniu. Potom 2-3 denne pokračujte v preplachovaní, kým sa nevytvorí niekoľko minimetrov drobné klíčky. Naklíčenú quinú môžete využiť rovno do jedla alebo riadne odkvapkanú uskladniť v chladničke, kde vydržia 2 – 3 dni.
Ešte ste sa doma nepustili do klíčenia? Potom si prečítate článok Záplava čerstvých vitamínov a živín aj v zime? Naklíčte si semienka!
Quinoa v kuchyni
Quinoa, podobne ako pohánka alebo amarant, patrí medzi tzv. pseudoobilniny (prípadne pseudocereálie). To sú rastliny, ktoré botanicky nepatria medzi obilné trávy a ich plody sa nepovažujú za zrná, ale semienka. V kuchyni sa však využívajú úplne rovnako ako klasické obilniny. Kam teda môžete quinou využiť?
- sladké aj slané kaše
- rizota či pilafy so zeleninou, hubami
- pridajte ju do šalátov a získajte z nich plnohodnotné jedlo
- vďaka lepivosti v rastlinných burgroch
Ďalšie tipy nájdete pod tagom quinoa recepty.