Čo tak dať si pór? Uplatníte ho v krémovej polievke aj nátierke

Pór

Pór alebo tiež pór patrí rodovo k cesnakom. Bol pestovaný už Egypťanmi, Grékmi a Rimanmi v staroveku. Ozime odrody dobre znášajú aj nízke teploty a skúsení záhradkári si tak môžu dopriať čestvý lokálny pór aj teraz v zime. Jeho zelená časť obsahuje 2x viac vitamínov ako biela, takže ju v žiadnom prípade nevyhadzujte. Má však silnú arómu, je tak vhodné ju do jedál pridávať v pomere primeranom k ​​hlavnej surovine.

Pór obsahuje provitamín A, vitamíny skupiny B alebo vitamín C (toho v 100 g póru nájdeme nezanedbateľných 15 mg), ďalej pár karotén a pestrú paletu minerálnych látok, ako je draslík, vápnik, fosfor, železo, mangán , selén. Na ľudské zdravie má celý rad pozitívnych účinkov, napríklad:

  • Pôsobí močopudne a odvodňuje, čo ocenia reumatici a osoby trpiace dnou
  • Podobne ako cibuľa alebo cesnak v tráviacom trakte reguluje nepriaznivé baktérie a kvasinky
  • Odporúča sa pri nadúvaní a zápche, vďaka obsahu vlákniny má blahodarný vplyv na črevnú peristaltiku
  • V ľudovom liečiteľstve sa pór používa na zlepšenie hlasu a rovnako ako cibuľa proti kašľu.

Pór v kuchyni

Použitie pórku v kuchyni je rozmanité – môže sa variť vo vode alebo v pare, zapekať s cestovinami či zemiakmi, dusiť spoločne s ďalšou zeleninou a použiť ho v rizotách, miešaných panviciach s tofu s ryžou alebo premiešaných s ryžovými rezancami. Na spestrenie sa hodí v malom množstve do polievok alebo pokrájaný na tenké kolieska na chlebe s nátierkou. Najznámejšia z pórových jedál je krémová polievka alebo omáčka, v poslednej dobe je populárny aj pórkový koláč (quiche). Inšpirujte sa tagom recepty z póru.

Pred využitím do jedál je pór potrebné dobre očistiť. Pri spodnej bielej časti stačí odrežnú časť s korienkami a prípadne zlúpnuť najsvrchnejšiu vrstvu, ak je už zavädnutá. Hornej časti je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Ideálne je ju odrezať a rozobrať vrstvu po vrstve a poriadne ju prepláchnuť. Práve tu sa, často ukryté, schovávajú drobné kamienky a zvyšky hliny, ktoré výrazne znižujú komfort konzumovaného pórového jedla. Zelenú časť je tiež vhodné pridávať do jedál neskôr – čoskoro stráca sýto zelenú farbu. Nie každému je však po chuti jej výrazná aróma.

Špagety s pórovou omáčkou

V tradičnom ponímaní sa pór často používa v polievkach a omáčkach s mliečnymi výrobkami, ako je maslo, mlieko alebo smotana. Ako na to vyzrieť vo vegánskej kuchyni? Namiesto masla použite pochopiteľne oleje – hodí sa predovšetkým chuťovo neutrálnejší repkový, ale na spestrenie môžete skúsiť aj kokosový tuk. Mlieko a smotany nahradíme ich rastlinnými alternatívami (mandľovou, sójovou…).

Doma môžete získať výživnú smotanu jednoducho rozmixovaním na niekoľko hodín namočených kešu orechov. Silnejší mixér z nich vykúzli dokonale hladkú konzistenciu. Pridať môžete aj lahôdkové droždie a malú lyžičku prášku z cibule (usušené v sušičke či na radiátore a rozmixované v stolnom mixéri).

Pórová polievka

Ingrediencia:

  • 1 veľký alebo 2 menšie póry
  • 250 ml zeleninového vývaru
  • 1 lyžica lahôdkového droždia
  • 200 ml rastlinnej smotany
  • 2 lyžice repkového oleja

Postup:
Pór dôkladne očistite. Odkrojte zelenú časť a odložte ju, bielu pokrájajte na kolieska. V hrnci na repkovom oleji ich orestujte, kým nezmäknú. Prilejte vývar (alebo lyžičku sypkého či pol kocky pevného zeleninového bujónu, rozpusteného v horúcej vode) a päť minút na miernom plameni prevarte. Niekoľko centrimentrov zelenej časti odrežte, pokrájajte na kolieska a varte ďalších 5 minút.

Ponorným mixérom polievku rozmixuje do hladka. Pridajte lyžicu lahôdkového droždia a rastlinnú smotanu. Hodí sa predovšetkým oriešková z mandlí alebo kešu, ktorá je tučnejšia a má výraznejšiu chuť. Využiť tiež môžete zvyšok bielych fazule, rozmixovaných s malým podielom vody. Za stáleho miešania nechajte mierne zredukovať tekutinu a prepojiť chute. Podľa potreby dosoľte.

Pórkový krém

Pórková nátierka

Ingrediencia:

  • 1 balíček údeného tofu Lunter
  • 200g bieleho jogurtu (lepšie nesójový)
  • 1 menší pór, nakrájaný na veľmi tenké kolieska
  • 1 lyžička byliniek (pažítka, petržlenová vňať)
  • 1 lyžica lahôdkového droždia
  • soľ, korenie

Postup:
V tomto prípade na nátierky jednoznačne odporúčam údené tofu od firmy Lunter. Má mäkšiu konzistenciu a jemnejšiu chuť (a navyše z neho získate slušný podiel odporúčanej dennej dávky dobre vstrebateľného vápnika). Tofu nastrúhame na jemno. Vmiešame jogurt, pór a bylinky a dobre premiešame. Pokiaľ je nátierka vďaka jogurtu redšia, vypomôžeme si lahôdkovým droždím. Len opatrne, nech chuťovo príliš nedominuje. Dosolíme a prípadne zľahka okoreníme. Podávame na čerstvom, najlepšie celozrnnom pečive. Nátierku môžeme posypať aj čerstvými klíčkami a prikusujte surovú zeleninu.

Tagy:
Pór
publikováno: 31. 10. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.