Používanie mrkvy pri varení je takmer úplnou samozrejmosťou. Dokonca tak samozrejmé, že od roku 2003 sa 4. apríla oslavuje Medzinárodný deň mrkvy. Nie je to však iba malá radosť, nad ktorou sa človek v kalendári len pousmeje. Po svete prebiehajú oslavy a večierky ladené do oranžových farieb a servírujúce samé mrkvové pochúťky. Ľudia sa dokonca obliekajú do mrkvových kostýmov a navzájom si dávajú ochutnať svoje obľúbené mrkvové recepty. A nie je sa čo diviť, mrkva je oslavovaná právom. Nielen pre jej blahodarné zloženie, ale aj pre širokú škálu možnosti jej využitia!
obsah článku
Obsah živín mrkvy
Mrkva je známa vysokým obsahom beta-karoténu, provitamínu A (ktorý je potrebný okrem iného pre zdravý zrak). Hryznutím surového koreňa však z neho telo využije len veľmi malé množstvo (okolo 5%), jeho výťažnosť zvyšuje nastrúhanie (30%) a vôbec najlepšie je tepelne upravený v kombinácii s tukom.
Zastúpený je ďalej vitamín C, vitamíny skupiny B a vitamín E, ktorý je dôležitý pre správne vstrebávanie tukov. Z minerálnych látok dominuje obsah draslíka (dôležitý pre správnu hladinu krvného tlaku a taktiež pomáha neutralizovať kyseliny, ktoré do tela prijmeme v potrave), a horčíka (nepostrádateľný pre potlačenie negatívnych účinkov soli a vápnikov). V menšom množstve je zastúpený potom aj fosfor alebo chlór.
Darom mrkvy je pestrosť jej využitia
Kúzlo mrkvy spočíva v tom, že nezáleží na vašich chuťových preferenciách – či ste priaznivcom ázijskej, mexickej či slovenskej kuchyne, mrkva si u každého vždy svoje uplatnenie nájde. Jej využitie je veľmi pestré – neochvejne patrí do šalátov a polievok, tvorí základ populárnej sviečkovej omáčky, je vítanou ingredienciou zdravých zeleninových štiav. Vykúzlite z nej vynikajúce nátierky, hummus aj dip. Čajoví nadšenci sa môžu nechať uniesť dúškami lahodného mrkvového čaju a oblažiť svoje telo jeho priaznivými účinkami.
Viac ako mrkvový koláč
Mrkva je ako stvorená pre odľahčenie múčnikov – jej nastrúhaním a pridaním do cesta docielite jeho vláčnu a ľahkú konzistenciu. Na mrkvovom koláči sa vyšantia všetci, ktorí radi skúšajú rôzne kombinácie korenia a chutí – dá sa ochutiť škoricou, badiánom, kardamómom, namiesto cukru použiť najrôznejšie sladidlá a rastlinné sirupy, pohrať sa s vylaďovaním chuti pridaním najrôznejších orechov a semien. Fantázii a mrkvovým koláčom sa medze nekladú!
V sladkom pečení sa mrkva objavuje aj v tortách, buchtách, koláčoch aj krémoch. Preslávené sú aj mrkvánky, malé šatôčky z mrkvového cesta, plnené lekvárom.
Raw mrkvový koláč
- 2 väčšie mrkvy
- 2 hrnčeky vlašských orechov
- ½ hrnčeka hrozienok
- 200 g datlí
- ½ hrnčeka mletého kokosu
- javorový sirup
- kokosový olej: 3 lyžice do korpusu + 5 lyžice na polevu
- mletá škorica
- 3 lyžice kakaového prášku
- ovocie, semienka či oriešky na ozdobenie
Cez noc si namočíme datle a hrozienky a druhý deň pred výrobou torty vodu zlejeme. Najemno si nasekáme mrkvu a potom rozmixujeme orechy, datle a hrozienky. Všetky tieto ingrediencie spojíme, pridáme kokos, javorový sirup, škoricu, 3 lyžice rozpusteného kokosového oleja a všetko zapracujeme do seba. Zmes rovnomerne rozložíme do formy a trochu pritlačíme, aby bol výsledný korpus pevný. Vršok korpusu úhľadne zarovnáme. Necháme stuhnúť v chladničke.
Polevu si pripravíme zmiešaním 5 lyžíc rozpusteného kosokového oleje s 3 lyžicami kakaa a 2 lyžicami javorového sirupu a štipkou mletej škorice. Všetko dobre rozmiešame a nanesieme na stuhnutý korpus. Ten ozdobíme podľa vlastnej ľubovôle – kúskami orieškov, čučoriedkami alebo kokosom.
Tajomstvo mrkvy, ako ju nepoznáte
Umenie prekvapiť ovláda mrkva dokonale. Začnime pri mrkvovom oleji, ktorý sa získava z ich semien a je vhodný na konzumáciu aj na kozmetické účely.
Hoci vyprážaná cibuľka na posypanie niektorých pokrmov nikdy neomrzí, vždy je priestor pre nejaké to spestrenie. Napríklad nahradením cibule za mrkvu, ktorú nakrájaním na drobné kocky a následným osmažením na olivovom oleji premeníte na chutnú a netradičnú pochúťku dávajúcu klasickým jedlám nový šmrnc. Šošovicovú kašu už nebudete chcieť inak!
Obľúbený je aj mrkvový hot dog, v ktorom mrkva zastupuje klasický živočíšny párok a pri správnom ochutení sa tak stáva jeho realistickou rastlinnou alternatívou.
Nové možnosti dáva mrkva aj v podobe rastlinnej alternatívy k lososu. Z tenkých plátkov mrkvy sa po jej upečení v nori riasach a následnom marinovaní vytvorí vierohodná chuť lososa, ktorú ohromíte nielen sami seba, ale aj svojich vegánskych i neveganských priateľov. Podrobný návod predstavuje na svojom webe stránka VeggieFish.
Spojenie sladkých a slaných chutí celý svet priam miluje a tak sa aj mrkva rozhodla, že nezostane pozadu a nasadila si karamelový kabátik. Vznikla karamelizovaná mrkva, podávaná k hlavným jedlám na doladenie chutí nového rozmeru. Mrkva sa marinuje a dusí v zmesi korenia, byliniek, cesnaku, cukru a pomarančovej šťavy, ktorá ku koncu skaramelizuje a vytvorí lahodné prepojenie chutí v jemný sladko-slaný celok. Odporúčame ku fašírkam z červenej repy so zemiakovou kašou.
Tiež mrkvový šalát už má dnes množstvo variantov a vychytávok. Ľudia ho milujú so zálievkou z horčiného semienka či s olivami. Pre pikantný nádych stačí pridať štipku chilli alebo zázvoru. Milovníci zelených šalátov určite ocenia jeho kombináciu s čerstvými listami baby špenátu a rukoly. Primiešanie konopných semienok a píniových orieškov vytvorí z obyčajného mrkvového šalátu nevšedné pochutnanie.
Mrkvová polievka so zázvorom
Aj polievkam dopraje mrkva značnú rozmanitosť. Od jednoduchšej verzie vývarovitého typu, kedy je základom polievky voda, až po husté krémy z mrkvového pyré a rastlinnej smotany. Našim osvedčeným receptom je táto rýchla mrkvová polievka, ktorá je hotová behom chvíľky.
Chuť mrkvy dáva vyniknúť zemitým chutiam, vďaka čomu vzniká vynikajúce spojenie chutí s ostatnou koreňovou zeleninou, od červenej repy až k zeleru. Ak hľadáte niečo na zahriatie s podtónom jemnej, avšak pikantnej chuti, nemala by vo vašom jedálničku chýbať mrkvová polievka so zázvorom.
- 4 väčšie mrkvy
- 4 strúčiky prelisovaného cesnaku
- 700 ml vody
- cca 50 g zázvoru
- 400 ml kokosového mlieka
- korenie: soľ, aníz, kardamóm
- snítku čerstvého koriandra
- olej
- 2 lyžičky citrónovej šťavy
Mrkvu očistíme, nakrájame na kolieska a spolu s prelisovaným cesnakom, zázvorom a korením orestujeme na rozpálenom oleji. Akonáhle sa mrkva trochu zatiahne, prilejeme vodu a za občasného miešania necháme variť do zmäknutia. Potom odstavíme z platne a rozmixujeme tyčovým mixérom do hladkej konzistencie. Následne prilejeme kokosové mlieko a na miernom plameni necháme krátko povariť, aby došlo k spojeniu všetkých chutí. Polievku podávame posypanú čerstvými nakrájanými lístkami koriandra.
Dušená mrkva
Prvú spomienku na dusenú mrkvu máme určite všetci zo školskej jedálne. Avšak aj v tomto sa mrkva vymanila zo stereotypu a dnes ponúka oveľa pestrejšiu podobu. Líšia sa rôznou hustotou – od kašovitej konzistencie až po rustikálnejší štýl silnejších koliesok, od jemne sladkastej chuti až po orientálne ostrú a pálivú. Pridať môžete aj ďalšie ingrediencie, napríklad cícer:
Dušená mrkva s cícerom
- 500 g mrkvy
- 1 hrnček cíceru
- 1 väčšia cibuľa
- 2 lyžice oleja
- korenie: soľ, karí, kurkuma, kardamóm
- 2 lyžice pomarančovej šťavy
- sezamové semienka
Cibuľu nakrájame nadrobno a restujeme na oleji. Mrkvu si očistíme, nakrájame na tenké rezančeky a pridáme k cibuli. Pridáme korenie a zľahka restujeme. Prilejeme pomarančovú šťavu a premiešame zhruba 3 minúty. Potom prisypeme cícer a zalejeme vodou tak, aby mrkva aj cícer v nej boli ponorené, ale zároveň v nej úplne neplávali. Priklopíme pokrievkou a dusíme do zmäknutia a vyvarenia nadbytočnej vody. V priebehu dusenia podľa potreby podlievame trochou vody, aby sa mrkva nespálila. Pred podávaním posypeme sezamovými semienkami. Ak chcete pridať bielkovinu, hodí sa tu predovšetkým opečený alebo osmahnutý seitan.