Medvedí cesnak

Medvědí česnek

Medvedí cesnak rastie na jar vo vlhkých listnaných a predovšetkým lužných lesoch. Na Slovensku je hojne rozšírený, jeho výskyt je však značne nepravidelný – v niektorých lokalitách vo veľkých kolóniách, zatiaľ čo v určitých regiónoch sa naopak objavuje len zriedka. Súvisí to aj so špecifickými druhmi pôd, ktoré mu svedčia.

Zelené listy majú výraznú cesnakovú arómu, čím sa líšia od podobne vyzerajúcich listov jedovatých konvaliniek. Na rozdiel od nich tiež rastie medvedí cesnak výrazne skôr, už počas marca, a miznúť začína potom, čo ho začnú tieniť listy stromov. To už ho od konvaliniek odlišuje aj výrazné kvetenstvo. V neposlednom rade u medvedieho cesnaku aj listy vyrastajú samostatne z pôdy, zatiaľ čo u konvaliniek odrastajú zo zvislého stvolu.

Predovšetkým v parkoch a iných mestských stanovištiach sa potom vyskytuje nepôvodný cesnak podivný, ktorý má užšie listy, chuťovo je podobný a jeho použitie je rovnaké. Vzdialenejším príbuzným je potom cesnak viničný s guľatými dutými listami, prezývaný tiež divoká pažítka.

Mediálna popularizácia medvedieho cesnaku v posledných rokoch bohužiaľ znamená aj jeho ohrozenie. Niektorí jedinci sú schopní doslova vyplieniť jeho náleziská a vytrhať rastliny vrátane cibuliek, hocikedy aj v chránených oblastiach. Trhajme ho prosím s rešpektom, vždy len pár listov z každej rastliny, nech sa čoskoro neocitne medzi chránenými druhmi.

Špagety s čerstvým pestem z medvědího česneku

Medvedí cesnak v kuchyni

Medvedí cesnak posilňuje imunitu, pôsobí ako prírodné antibiotikum a pripisuje sa mu pozitívny vplyv na celý rad ťažkostí – od chrípok cez hnačku po hojenie rán. Široké aromatické listy medvedieho cesnaku oživia polievky, hodia sa na prípravu päsť do cestovín a na posypanie nátierok alebo do špenátu. Pár listov môžete pridať aj do smoothies. Inšpirujte sa našimi receptami na polievku z medvedieho cesnaku, “medvedie” pesto alebo špagety s pestom a so sušenými paradajkami.

Dlhšie skladovanie a uchovávanie mu úplne nesvedčí, sušením aj zamrazením stráca významnú časť svojej arómy. Najviac sa ho uchová v rozmixovanom stave v oleji a so soľou, ktoré ho prirodzene zakonzervujú. Je vhodné takto upravený medvedí cesnak nadávkovať do malých pohárov a uchovať v chlade. Po otvorení pohára sa ho snažte čo najskôr spotrebovať. Trvanlivosť načatej dávky môžete predĺžiť priliatím oleja tak, aby sa všetok obsah skryl pod jeho hladinou.

publikováno: 20. 03. 2023   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.