Lesné bobule sú lokálnou superpotravinou. Prečo ich mať stále v zásobe?

Lesné bobule

Lesné plody sú neodmysliteľnou súčasťou našich kuchýň. Niekto si ich pestuje na záhrade, niekto si ich uloví v lese, niekto v obchode. Bez ohľadu na svoj pôvod sú malé bobuľky medzinárodnými obľúbencami. Maliny, čučoriedky, černice alebo brusnice si skrátka zaslúžene držia svoje stále miesto v našich domácnostiach, či už v čerstvej, mrazenej alebo sušenej verzii.

Zo záhradky alebo z lesa?

Zber plodov v lese je jedným z prirodzených pôvodných zdrojov obživy. Bobúľam sa v našich končinách darí, a tak niet divu, že si v lesoch pokojne rastú už dlhé stáročia a stále sa k nim ľudia s radosťou vracajú nazbierať si košík plný lahodných plodov.

Lesné plody si tak vďaka svojej obľube našli cestu z lesov až na záhradky a stali sa ich bežnou súčasťou. Snúbia sa v nich dva neprehliadnuteľné klady, ktoré ocení každý skúsený i začínajúci záhradkár – plody sú vynikajúce a kríky nevyžadujú veľa starostlivosti. S minimom práce teda obvykle získate koše bohatej úrody, ktoré po zamrazení či usušení je možné využívať v priebehu celého ďalšieho roka.

Má teda vôbec zmysel vyrážať pre bobule ešte do lesa? Určite áno! Nielen, že sa jedná o zážitok neodmysliteľne patriaci k letu, ktorý je pretkaný typickou atmosférou tichého a voňajúceho lesa, ale je tu ešte jeden benefit voľnej prírody: plody rastúce „na divoko“ v sebe nesú väčšie množstvo prospešných látok, pretože sú vyživované lesom, ako uzavretým ekosystémom, ktorý je schopný poskytnúť plodom ucelenejší komplex živín. Ale či už zo srdca voľnej prírody alebo zo záhradky, bobule sa oplatí mať stále v zásobe.

Uchovanie úrody? Žiadny problém!

Maliny, čučoriedky i černice sa pýšia schopnosťou veľkej úrody. Časť sa zje čerstvá alebo použije do pečenia, časť sa rozdá rodine, časť sa spracuje do marmelád… ale čo so zvyškom? Našťastie uchovanie tejto ovocnej nálože nie je žiadny problém a vďaka tomu si môžete vychutnať tieto farebné plody v rôznych podobách:

Mrazenie plodov

Metóda jednoduchá pre domáce použitie, poskytujúca ľahké uchovanie úrody a jej celoročné dostupnosti. V zamrazenom stave si drží svoje kvality po dobu jedného roka, ideálna doba spotreby je šesť mesiacov. Pre domáce zamrazovanie je dôležité použiť očistené plody bez lístkov a vetvičiek, ktoré sú umyté a suché. Potom ich stačí nasypať do vrecka a zamraziť. Ak chcete docieliť to, aby sa jednotlivé plody k sebe nezlepili, zamrazte ich najskôr rozprestreté na plechu a až potom presypte do spoločného vrecka.

Sušenie plodov

Tento proces ponúka pohodlné uchovanie bobúľ v špajze, kde sú celý rok po ruke. Na sušenie sa uprednostňuje sušička, avšak pokiaľ sa táto kúzelná skrinka vo vašej domácnosti nenachádza, zverte sušenie rúre. Len v tomto prípade treba vziať na vedomie pokles cenných látok o cca 20 %. Počas procesu sušenia je dôležité rúru nezatvárať, aby mohla odparená vlhkosť odchádzať von a nesadala späť na ovocie.

Pri sušení sa odporúča držať sa čo najnižších teplôt, ktoré rúra ponúka a zvoliť tak pomalší, ale dlhší proces sušenia. Počas sušenia je možné zdvihnúť teplotu až na 60 ° C, avšak táto teplota by už nemala byť prekročená. Usušené plody sa pre čo najdlhšiu trvanlivosť skladujú v sklenených nádobách so vzduchotesným uzatváraním. Spotrebované by mali byť do jedného roka.

Lyofilizácia plodov

Ide o šetrný spôsob uchovania nutričných hodnôt, farby i tvaru daného ovocia. Lyofilizácia prebieha v troch krokoch: prvým z nich je zamrazenie ovocia, vďaka ktorému si plody ponechajú porovnateľnú štruktúru a chuť ako v čerstvom stave. Druhým krokom je primárne sušenie, ktoré plody zbaví zhruba 95% vody. Tretím krokom je sekundárne sušenie – to zaistí ustálenie senzorických aj nutričných vlastností.

Lyofilizácia je zatiaľ nie je naklonená domácej výrobe (ale uvidíme, čím nás technológia v nasledujúcich rokoch prekvapí), avšak lyofylizované plody sú ľahko dostupné v obchodoch. Vďaka ich stúpajúcej popularite ich bez problémov zoženieme ako v zdravých výživách, tak aj supermarketoch.

Maliny

Malé ružové plody sú obľúbeným ovocím, ktoré nielen dobre chutí, ale nesie v sebe širokú škálu prospešných látok. Obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, mangánu a riboflavínu – ten je okrem iného zodpovedný za správne využitie ostatných vitamínov skupiny B. Majú tiež nezanedbateľné množstvo kyseliny listovej, ktorá sa podieľa na prenose genetických informácií a je tak dôležitou zložkou pri prenatálnom vývoji plodu. Maliny sú známe pre svoj vysoký obsah antioxidantov (napr. kvercetín), vďaka čomu sú účinným bojovníkom proti starnutiu buniek a ochorení obehovej sústavy.

Malinové mámenie

Poznáte niekoho, kto nemá rád maliny? Väčšina z nás už v detstve podľahla ich kúzlu a leto si malín nevieme ani predstaviť. A spôsobov, ako s nimi naložiť je veru veľa: pridávajú sa do sladkých kaší, na lievance a palacinky, do smoothie alebo dezertov, v sušenej verzii do müsli. V lete priamo nabáda k tomu, aby boli rozmixované a vo formičkách zamrazené – vznikne tak osviežujúca malinová dreň narvaná vitamínmi, ktorá je ideálna aj pre deti. Navyše vďaka ľahkej príprave môžu deti prevziať zásteru a túto zdravú verziu zmrzliny si za vašej ľahkej asistencie pripraviť samy.

Z netradičnejších receptov stojí za vyskúšanie malinový raw puding, ktorý nie je nijako zložitý na prípravu. Skladá sa skladá z chia semienok namočených v rastlinnom mlieku, ktoré po ich „napučaní“ zmiešate s rozmixovanými malinami a obľúbeným sladidlom (napríklad datľový sirup). Tento dezert ozdobený mätovými lístkami je efektívnym pohostením na letných stretnutiach.

maliny a borůvky

Čučoriedky

Česká superpotravina, ktorá vie náš organizmus správne opečovávať. Nutriční špecialisti sa neostýchajú titulovať čučoriedky raz z najzdravších potravín vôbec. A v čom je ich povestná superschopnosť? Vedľa vysokého množstva vitamínu C sú plné antioxidantov, konkrétne antokianunov a pterostilbénov, ktoré chránia neuróny a bojujú proti voľným radikálom. Ďalej je súčasťou čučoriedok karotén prispievajúci k zdravému fungovaniu očí a tanín, vďaka ktorému z tela rýchlejšie odchádzajú škodlivé látky. Čučoriedky sú ďalej bohaté na železo, meď, zinok a chróm.

Čučoriedky všade, kam sa pozrieš…

Popularita čučoriedok je taká veľká, až si vyslúžili svoje vlastné festivaly a hody. Na nich sa podávajú čučoriedkové špeciality a organizujú preteky v jedení čučoriedkových knedlí. Tie sú obľúbeným jedlom ako u detí, tak dospelých as hrdosťou ich podávajú aj vyhlásené reštaurácie. Ľuďmi milované sú tiež čučoriedkové koláče, buchty a bábovky, rovnako ako zmrzliny, sirupy, malinovky a koktaily. Posypať si s nimi môžeme nielen ovsené kaše, ale sú aj častou ozdobou slávnostných tort.

K dostaniu je tiež prášok zo sušených čučoriedok, ktorý ponúka komfortné použitie čučoriedok pri cestovaní alebo počas pracovnej doby.

Čučoriedky sú skvelou cestou k prírodnému farbeniu pokrmu – a to sa dá náležite využiť! Môžete si tak pohrať s intenzitou zafarbenia a vytvoriť si tak napríklad čučoriedkový tofu cheesecake, ktorý pridaním rôzneho množstva čučoriedok vytónujete od najsvetlejšej vrstvy až po najtmavšiu. Táto čučoriedková paleta poteší aj zachutí.

Ostružiny

Poklad babieho leta – to sú černice. Možno žijú trochu v tieni slávy čučoriedok a černíc, avšak čo sa týka nutričných hodnôt, nijako za nimi nezaostávajú. Černice sú zdrojom draslíka, horčíka, vitamínu A a C. Obsahujú tiež triesloviny, ktoré dodávajú výraznú chuť a bojujú proti zápalom. Súčasťou černíc je kyselina jantárová, dôležitá pre stimuláciu nervovej sústavy. Vďaka nej sú tiež bunky schopné prijímať kyslík a ďalej ho využívať na zdravé fungovanie organizmu.

Sirup a marmeláda – v zime ako keď nájdeš!

Treba uznať, že čo sa týka sirupov a marmelád, sú černice nad malinami a čučoriedkami vo vedení. A mať v špajze zásobu týchto černicových fľaštičiek je v zime nielen praktické, ale hlavne potešujúce. Výborne ochutí palacinky aj nákyp a využitie pre nich nájdete aj pri plnení šišiek či kysnutých buchiet. Černice sa chuťovo dopĺňajú s orechmi a lahodné kombinácie vznikajú napríklad s mandľami, kešu orechmi alebo vlašiakmi. V malom množstve môže byť černicové orechové duo použité na posypanie šalátov.

Brusinky

Malé červené bobule majú právo na seba byť hrdé! Sú vyhľadávanou surovinou v sladkej i slanej kuchyni, ktorú obohatia nielen svojou príznačnou chuťou, ale hlavne živinami. Brusnice sú bohatým zdrojom draslíka, sodíka a železa, rovnako ako vitamínov B, C a A. Obsahujú fosfor a jód, dôležité látky pre správne fungovanie štítnej žľazy. Ich známou súčasťou sú fenolové glykozidy, ktoré sú bojovníkom pri zápaloch močového ústrojenstva. Práve glykozidy majú ľahko močopudné a preháňavé účinky.

Repertoár tradičnej aj exotickej chuti

Doménou brusníc je bezo sporu omáčka pridávaná na sladké aj slané jedlá – hodí sa napríklad k lievancom aj ku grilovanému tempehu. Brusnicová marmeláda je obľúbeným doplnkom k toastom so slaným arašidovým maslom.
Pre trochu pikantné indické exotiky je tu brusnicové chutney. Brusincice možno pridať aj do pečiva, sušienok, cukroviniek, dezertov či ich kompótovať. Neostýchajte sa experimentovať a pridať brusnice do šalátov, najlepšie tých strukovinových. Takýto šošovicovo-cícerový šalát s brusnicami a rozpečenou bagetkou? Netradičná symbióza chutí!

Gumídci z lesa

Ak si chcete zdravo osladiť život v rytme lesných tónov, stavte na tofu zmrzku či gumové cukríky. Gumídci sú u detí obľúbenou sladkosťou, ktorá nemá však práve priaznivé zloženie. Našťastie existuje pomerne jednoduchá cesta, ako získať chutnú a nutrične príjemnejšiu alternatívu. Pre fajnšmekrov existujú na trhu aj formičky, vďaka ktorým získate cukríky v tvare známych medvedíkov. Poradíte si však aj bez formičiek, iba za pomocou noža.

  • 400 ml smoothie z lesných plodov
  • 1 lyžica citrónovej alebo limetkovej šťavy
  • 5 g práškového agaru
  • sladidlo podľa chuti

Zmes lesných bobúľ s izbovou teplotou rozmixujeme v hladkej smoothie a následne precedíme cez jemné sitko. Pridáme šťavu z jedného citróna či limetky spolu s agarom a všetko dobre premiešame. Podľa chuti môžete pridať obľúbené sladidlo, napríklad čučoriedkový sirup. Zmes privedieme do varu a potom hneď prelejeme do formičiek alebo na plech s vyšším okrajom. Zmes by mala byť vo vrstve cca 1 cm. Potom necháme cca 20 min. tuhnúť pri izbovej teplote a následne necháme úplne zatuhnúť v chladničke. Po zatuhnutí nakrájame na menšie štvorčeky a uchovávame v sklenenej uzatvárateľnej nádobe.

S bobuľami v dobrom aj v zlom

V nadsádzke možno povedať, že náš vzťah s lesnými bobuľami by mal byť pevný a trvalý – sú tým pravým parťákom počas radostných letných osláv aj pri nachladených zimných dňoch. Vykúzlite z nich osviežujúce ovocné poháre, zmrzliny aj torty, rovnako ako podporné sirupy na dodanie živín a energie. Takže ak ešte nemáte svoju zásobičku sušených či mrazených plodov, je najlepší čas to napraviť as radosťou si pravidelne dopriavať silu živín lesných plodov.

publikováno: 13. 08. 2022   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.