Kokosový orech: maslo, mlieko aj múku pripravíte na sladko aj slano

Kokos

Kokosový orech rastie na kokosových palmách, ktoré sa dnes pestujú hlavne v juhovýchodnej Ázii, strednej a južnej Amerike a Tichomorí. Darí sa im v tropických prímorských oblastiach. Prvé známe kokosové fosílie ale pochádzajú z Indie a Nového Zélandu už z obdobia pred niekoľkými miliónmi rokov. A práve z Indie rozšírili európski kolonizátori v 16. storočí kokosové palmy do ďalších častí sveta.

Zloženie kokosového orecha záleží na jeho zrelosti, ale aj odrode a mieste pôvodu. Nezrelý orech má želatínovú dužinu s vysokým obsahom vody a nižšiu výživovú hodnotu, zrelá dužina je tvrdšia, stráca vodu a má vyššie nutričné ​​hodnoty. Dreň obsahuje veľké množstvo tuku – 60% a ďalej 20% sacharidov s vysokým podielom vlákniny a asi 8% bielkovín, zvyšok tvorí voda. Z vitamínov ponúka kokos predovšetkým pestré spektrum skupiny B, ďalej vitamín A, C a E, z minerálov potom vápnik, draslík, selén, železo, meď, zinok, mangán alebo horčík.

Mladý kokos a čerstvá kokosová voda

V poslednej dobe je veľmi populárny mladý kokos (niekedy aj biely). Väčšinou sa zberá z kokosových paliem už po šiestich až ôsmich mesiacoch zrenia. Naproti tomu hnedý kokos zostáva na stromoch zhruba rok. Všade na internete dnes nájdete množstvo videonávodov, ako mladý kokos otvoriť, aby ste z neho získali to, kvôli čomu je tak vyhľadávaný – čerstvú kokosovú vodu. Tá je plná veľkého množstva vitamínov, minerálnych látok a zdravých enzýmov. Vyhľadávajú ju najmä športovci a priaznivci zdravého životného štýlu, patria totiž k zdrojom elektrolytov.

Pri zvýšenej fyzickej aktivite dochádza v tele vďaka poteniu k tzv. elektrolytickej nerovnováhe as tým si vie kokosová voda poradiť. Po náročnom tréningu vám dodá potrebnú hydratáciu a pomôže udržať rovnováhu tekutín v tele. Niektoré štúdie potvrdili aj to, že kokosová voda reguluje hladinu cukru v krvi, znižuje cholesterol a pôsobí ako antioxidant. U nás môžete kokosovú vodu najčastejšie kúpiť pasterovanú. V tejto forme si bohužiaľ neuchová všetky dôležité látky, ale určite je lepšia ako kokosová voda z koncentrátu, v ktorej bude živín ešte menej.

Lilek v curry omáčce

Kokosové mlieko alternatívou pre vegánov aj alergikov na laktózu

Ako sa líši kokosové mlieko od kokosovej vody? Mlieko vzniká rozmixovaním kokosovej vody s rozdrobenou dužinou zrelého plodu. Kokosové mlieko ako také je zdraviu prospešné, samozrejme v primeranom množstve. Ocenia ho vegáni aj ľudí s intoleranciou na laktózu alebo kazeín. Rovnako ako kokosový olej má antioxidačné a antibakteriálne účinky. Síce obsahuje pomerne veľké množstvo nasýtených tukov, ale pretože má v sebe aj veľa vlákniny, je v menšom množstve vhodný aj pri chudnutí.

Kokosové mlieko sa skvele hodí do ázijských polievok a omáčok, zmierňuje ich pálivosť a celkovo zjemňuje chuť. Najobvyklejšia kombinácia je s curry pastou z čili papričiek, s limetkovou šťavou a nasekanou vňaťou z koriandra. Recepty z neho nájdete pod tagom kokosové mlieko.

Používa sa ale tiež na prípravu koktailov a na sladko do rôznych pochutín. Vykúzlite z neho báječný chia puding, ale počítajte s tým, že bude veľmi sýty. Možno už ste sa stretli aj s jogurtmi a dezertmi z kokosového mlieka, niektoré sú naozaj výborné. Pokiaľ ale značku nepoznáte, oplatí sa prečítať si zloženie, výrobcovia často kokosové mlieko len pridávajú do sójového základu. Pokiaľ budete skúšať kokosový jogurt vyrábať doma z kokosového mlieka, počítajte s tým, že príliš nezhustne. Kupované jogurtysú ​​zahusťované. Výnimkou tvoria tie, ktoré sú vyrábané priamo z dužiny, ale pripravte sa na to, že si budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Kokosový olej využijete nielen v kuchyni

Z jadra kokosového orecha sa lisovaním získava kokosový olej. Panenský variant vzniká lisovaním za studena. Rafinovaný kokosový olej sa vyrába zo sušeného kokosového jadra a prechádza tepelnou úpravou, kedy je zbavený charakteristickej vône a chuti. Vzhľadom k tomu sa častejšie používa na vyprážanie a prípravu pokrmov, kde kokosová aróma nie je žiaduca. Vďaka vysokému percentu nasýtených mastných kyselín dobre zvláda vysoké teploty. Panenský kokosový olej je ideálny na prípravu raw dezertov a kaší alebo dochutenie šalátov. Svoje miesto má ale aj v starostlivosti o pleť a prírodnej liečbe.

Kokosové maslo

Menej známym príbuzným oleja je kokosové maslo. Rovnako ako iné tuky je zmesou mastných kyselín. Obsahuje najmä kyselinu laurovú (44 %) a myristovú (17 %). Doma ho vyrobíte za niekoľko minút rozmixovaním strúhaného kokosu. Záleží, aký výkonný máte mixér a aké veľké množstvo masla robíte. Na začiatok by mohlo stačiť kokosové maslo z 200 gramov strúhaného kokosu. Podľa niektorých odporúčaní môžete pridať aj vanilku, štipku soli a ďalšie ingrediencie, záleží na vás.

Hotové maslo by ste mali skladovať pri izbovej teplote, v chladničke stuhne rovnako ako kokosový olej. Pokiaľ nemáte chuť alebo čas na domácu prípravu, môžete si samozrejme kúpiť kokosové maslo hotové. Bez problému ho zoženiete aj v bio kvalite. A ako kokosové maslo využiť? Bude sa hodiť do dezertov alebo raňajkových kaší a mnohým ľuďom chutí len tak samotných. Skvele sa uplatní aj ako balzam na vlasy alebo prísada do domácich pleťových masiek a peelingov.

Mladý kokos

Strúhaný kokos a kokosová múka

Strúhaný kokos aj kokosová múka sa vyrábajú z čerstvej kokosovej dužiny, ktorá sa vysuší a buď hrubšie nastrúha alebo najemno rozomelie. Neobsahuje lepok, bez obáv si ju teda môžu dať aj ľudia s celiakiou alebo zvýšenou citlivosťou na túto látku. Z kokosovej múky pripravíte výborné sladké pokrmy, hodí sa na pečenie nadýchaných muffinov, lievancov alebo palaciniek. Využijete ju ale aj na zahusťovanie alebo do smoothies a koktailov.

Rovnako ako ďalšie produkty z kokosu má vysoký obsah vlákniny, a je tak zdravšou aj diétnejšou alternatívou bežnej pšeničnej múky. Ak si vyberáte strúhaný kokos, siahnite po čo najhrubšom variante, ktorý obsahuje viac tuku. Lepšie chutí aj vonia a pri výrobe tyčiniek či guličiek drží lepšie so spojivom z datlí či iného sušeného ovocia či sirupu.

Kokosové chipsy

Z bielej kokosovej dužiny sa pripravuje aj ďalšia pochúťka – kokosové chipsy. Kúpite ich ako v sladkom, tak slanom variante a dnes už narazíte aj na rôzne príchute. Chipsy sa nesmažia, ale pečú alebo marinujú a sušia v sušičke. Vďaka tomu sú zdravšie ako napríklad vyprážané zemiakové lupienky. A na záver máme pre vás extra tip na chrumkavú vegánsku slaninu z kokosových chipsov, s ktorou vylepšíte šaláty alebo krémové polievky.

Kokosový cukor

Kokosový cukor sa na rozdiel od ostatných vymenovaných produktov nevyrába z orecha, ale z nektáru kvetov kokosové palmy. Je prírodným sladidlom, s malým podielom vitamínov a minerálov. Rovnako ako v prípade iných prírodných sladidiel ale platí, že by ste museli kokosového cukru zjesť veľké množstvo, aby to malo zásadnejší vplyv.

Závěrem

Výpočet najbežnejších produktov z kokosu dokazuje, že ide o veľmi univerzálnu surovinu, ktorá má všestranné využitie nielen v kuchyni. Pokiaľ budete kokos konzumovať v rôznych formách as mierou, bude vášmu zdraviu určite prospešný.

publikováno: 15. 12. 2022   napsal/a: Dana Halušková

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.