Po kakau chutnajúcí karob je nabitý minerály

Karob

Karob, známy tiež pod menom svätojánsky chlieb, sa vyrába mletím strukov rohovníka obyčajného. Obsah bielkovín sa v karóbe pohybuje okolo 5 percentami, hojne sú v ňom zastúpené vápnik, draslík, horčík, sodík, fosfor a železo, vitamíny A, B a D. Ďalšou výhodou zanedbateľné množstvo tuku a absencia kofeínu, a preto sa karob v mnohých receptoch používa ako náhrada kakaa. Pretože je bohatý na prírodné cukry a pokrmy s ním nie je nutné tak dosladzovať.

Karobový prášok sa tradične používa ako prostriedok slúžiaci na lepšie trávenie, na napravenie žalúdočných problémov a pri hnačkách. V súčinnosti sa karob stále častejšie uplatňuje pri výrobe bezlepkových potravín. V potravinárskom priemysle sa používa karobová guma ako prírodné zahusťovadlo a stabilizátor (E 410), pretože dokáže dobre viazať vodu.

Zaujímavosti: Bez ohľadu na veľkosť váži karobový struk takmer presne 0,18 g a vďaka tomu sa z neho stalo platidlo a vznikla váhová jednotka známa ako karát. Meno svätojánsky chlieb potom pochádza z príbehu z Biblie, kedy podľa nej Svätý Ján v divočine konzumoval práve struky karóbu.

Karob nie je len menej tučnou a lacnejšou alternatívou kakaa. Uplatníte ho aj pri pečení a dochucovaní. Kúpte si karob v eshopu Grizly.sk.

Páčil sa vám článok? Pošlite ho ďalej:
Tagy: Kakao Karob   Kategorie: Potraviny

 

Autor článku
Pavel OvesnýVolám sa Pavel Ovesný a vegánstvu sa venujem 17 rokov. Založil som web Vegmania.sk a natočil kurz Rastlinný jedálniček sa s vami podelím o potrebnú teóriu aj praktické tipy a postupy, ako jesť rastlinne pestro a zároveň chutne. Online kurz so 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí môžete sledovať z pohodlia vášho domova. Zistite viac

Súvisiaci obsah

Maca peruánská

Maca
Pavel Ovesný   29. 04. 2024   Potraviny
Maca pochádza z vysokohorských oblastí Peru. Je nutrične veľmi bohatá na vitamíny a minerály. Medzi superpotravinami patrí k adaptogénom, má povzbudzujúci vplyv na vytrvalosť a vitalitu.