Čo tak dať si karfiol? Hodí sa do placiek, ako kuskus aj na pikantné “krídielka”

Karfiol

Podobne ako kaleráb, kel či kapusta bol aj karfiol vyšľachtený z divokej kôry. Táto hlúbová zelenina je známa vysokým obsahom draslíka, okrem neho obsahuje horčík, železo, zinok, selén a tiež veľa vitamínov (A, B, C, E). Aj preto je miesto klasického vyprážania v trojobale naopak vhodné ho upravovať čo najšetrnejšie – najlepšie varený v pare. Predovšetkým mladý a čestvý sa môže jesť aj zasyrova. Karfiol však nie je vhodný pre osoby trpiace dnou, obsahuje totiž pomerne dosť kyseliny močovej.

Všeobecne najrozšírenejšou odrodou karfiolu je karfiol biely, ale existuje aj karfiol zelený (esteticky okúzľujúca pyramidálna odroda romanesco), červenkastý či fialový. Pri jeho trávení môže dochádzať k nadúvaniu, ktoré možno eliminovať pridaním korenia (cesnak, rasca, mletý koriander) alebo bylinkami podporujúcimi trávenie (bobkový list, fenikel). A ešte tip na prípravu – nepríjemného zápachu, ktorý karfiol občas vylučuje pri varení, sa zbavíte jeho dôkladným umytím, najlepšie v slabej octovej vode.

Pečený květák s tymiánem a česnekem

Karfiolové recepty

V tuzemsku je kafiak známy predovšetkým ako vyprážaný v trojobale alebo ako karfiolový mozoček. Jeho využitie je ale oveľa pestrejšie – výborne sa hodí do zapečených jedál, rizot alebo polievok. Do tých mixovaných krémových môžete upotrebiť aj nadrobno nasekaný hlúb, ktorý končí často v koši. Veľa prospešný látok je totiž práve v ňom.

Najemno pokosený čerstvý karfiol nájdete v rade vitariánskych receptov – v šalátoch alebo kuskusu. Spojený cestíčkom zo strukovinovej múky môže byť aj korpusom na karfiolovú pizzu. Upiecť karfiol môžete rozobraný na ružičky, ale tiež pokrájať pozdĺžne na cca 2 cm široké plátky a urobiť tak “steaky”. Ani priaznivci obaľovaného karfiolu neprídu skrátka – môžete si pripraviť buď cestíčko z Hrašky alebo rovno pikantnú verziu ala “buffalo wings”. Poďme sa pozrieť, ako na to.

Pikantné karfiolové krídelká

cestíčko: 100 g cícerovej múky, 200 ml vody, 1 lyžička prášku zo sušenej cibule, 1/2 lyžičky granulovaného cesnaku, 1 lyžička údenej papriky, 1 lyžička soli (môže byť aj čierna, ak chcete viac vajíčkovú chuť)

marináda: 3 lyžice sladkého kečupu, 2 lyžice rastlinného sirupu, 1 lyžica repkového oleja, 2 rozotreté strúčiky cesnaku, 2 lyžice sójovej omáčky (Shoyu alebo Tamari), 1/2 lyžičky chili

Všetky ingrediencie na cesto zmiešame v miske. Karfiol rozoberieme na stredne veľké ružičky, namáčame v cestíčku a pokladáme na papier na pečenie na plech. Dáme piecť vo vopred predhriatej rúre na 180 stupňov na zhruba 20 minút a medzitým si rozmiešame marinádu. Karfiol potrieme marinádou a pečieme ďalších 15 minút. Podávame so zemiakovou kašou alebo zemiakmi na cibuľke.

karfiolová polievka

Karfiolová krémová polievka

Cibuľu pokrájame na drobno a osmažte na 2 lyžiciach repkového oleja do zlatista. Pridáme na ružičky rozdelený alebo pokrájaný karfiol. Zalejeme vriacou vodou tak, aby bolo všetko ponorené a pridáme lyžičku zeleninového bujónu. Varíme zhruba 20 minút, pokiaľ nie je karfiol úplne mäkký. Do hrnca pridáme lyžicu lahôdkového droždia a 200 ml rastlinnej smotany. Tú najlepšiu a domácu získate tak, že tretinu hrnčeka kešu namočíte aspoň na 2, ale ešte lepšie 6 – 8 hodín, do studenej vody. Tú potom vylejete, pridáte hrnček čerstvej vody a rozmixujete úplne do hladka. Karfiol s vodou a smotanou rozmixujeme do hladka, prípadne dosolíme. Dozdobíme nasekanou vňaťou čerstvých byliniek alebo jarnej cibuľky. Skúsiť môžete aj exotickejší marocký variant.

Karfiolový tabouľah

Menší mladý karfiol rozoberte na jednotlivé ružičky a rozmixujte ho na drobné kúsky veľkosti bulguru. Najvhodnejší je na to miskový mixér s nožom v tvare S. Pri výkonnejšom stolnom mixéri buďte opatrnejší, nech hneď nemáte kašu. Mladý čestvý karfiol môžete jesť aj za surova, ale ak by na vás bola jeho chuť príliš výrazná, môžete ho cca 10 minút uvariť na jemnejšom sitku na pare.

Nakrájajte zhruba 10 väčších sušených paradajok, naložených v oleji, 100g lúpaných konopných semienok, 2 lyžice olivového oleja (môžete použiť aj ten z paradajok), hrsť posekaných byliniek (bazalka, oregano), na kúsky pokrájanej lady a olivy a čerstvo namleté ​​korenie. Poriadne premiešajte a nechajte 10 minút spojiť chute.

Karfiol so zemiakmi po indicku

Karfiolové sabdží

Tento indický recept je časovo nenáročný a veľmi vdečný. Budeme potrebovať menší karfiol a približne rovnaké množstvo zemiakov. Zemiaky olúpeme a pokrájame na menšie kocky, karfiol umyjeme a rozoberieme na drobné ružičky, časti hlúbov pokrájame na menšie kúsky. Zalejeme horúcou vodou a uvaríme všetko v spoločnom hrnci v osolenej vode do mäkka. Vývar scedíme, malá časť sa bude hodiť na podliatie.

V hlbokej panvici speníme na troche oleja pol lyžičky rímskej rasce, centimetrový kúsok najemnú nastrúhaného zázvoru, krátko orestujeme, pridáme lyžičku korenia garam masala (môžeme použiť aj karí alebo vaše iné obľúbené indické korenie), premiešame. Za stáleho miešania krátko vyprážame, akonáhle olej vsiakne, podlejeme niekoľkými lyžicami vývaru. Z časti karfiolu a zemiakov sa vytvorí lepivejšia kaša, vďaka čomu nebude s prílohou ryžou jedlo príliš suché.

Druhým variantom je pridať 100 ml rastlinného jogurtu, ktorý sabží príjemne okyslí. Samotné jedlo je skôr sacharidové, bielkoviny môžete pridať vo forme uvarenej cíceru alebo lúpaných konopných semienok.

Karfiolové placky

Pýtate sa, či sú zeleninové placky vyrobené aj z karfiolu? To si píšte. Karfiol rozdelíme na ružičky a uvaríme. Vodu scedíme, ponecháme len malé množstvo, vďaka ktorému s pomocou ponorného mixéra na hustejšiu kašu. “Cesto” zahustíme hrnčekom strúhanky a hrnčekom hrachovej múky a pridáme 2 strúčiky rozotreného cesnaku, majoránku, mletú rascu a podľa chuti soľ. Množstvo strúhanky a múky upravíme podľa veľkosti karfiolu tak, aby vzniklo stredne husté cesto. Mali by z neho ísť formovať silnejšie placky, ktoré skladáme na plech vyložený papierom na pečenie. Pečieme na 180 ° C, kým nie sú pekne do zlatista, medzitým je potrebné olejom a raz otočíme.

Seitanové plátky s karfiolovou kašou

Karfiolová kaša

Karfiol umyjeme, rozoberieme na menšie ružičky a dáme uvariť v mierne osolenej vode do mäkka. Vodu potom zlejeme (prípadne necháme len trochu na dne hrnca) a pridáme väčšiu štipku zeleninového bujónu alebo soli, lyžicu lahôdkového droždia a kvalitný za studena lisovaný olej (skúste chuťovo neutrálny repkový či karfiolový, ja som využil po orieškoch chutnajúce omega-3) . Ponorným mixérom potom karfiol s ostatnými ingredienciami rozmašírujeme na hladkú kašu.

Kvetáková kaša je obľúbená ako príloha predovšetkým medzi priaznivcami stravovacieho smeru paleo. Pokiaľ vám nejde toľko o zníženie sacharidov, môžete karfiol napoly nakombinovať so zemiakmi. Pripraviť si k nej môžete opečené údené tofu či tempeh alebo marinované seitanové plátky.

publikováno: 08. 08. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.