Jahody patria medzi najbežnejšie ovocie, pestované na slovenských záhradkách. Konzumácia pôvodných divokých druhov siaha dokonca až do doby kamennej. Až krížením niekoľkých druhov v nedávnej minulosti sa postupom vyšľachtila ich dnešná podoba, objemom výrazne väčší ako je tomu pri lesných jahodách. Tie ale zase vyrastajú v uzavretom lesnom ekosystéme a sú tak, na rozdiel predovšetkým od tých komerčne pestovaných, bohatšie na živiny. Ktoré sú to?
Jahody obsahujú významné množstvo vitamínu C, ale aj vitamíny A, B a E. Zastúpené je v nich aj množstvo minerálnych látok, z ktorých okrem draslíka a horčíka medzi najdôležitejšie patrí zinok, vápnik, fluór, bór, mangán či molybdén. Pôsobí priaznivo na rast vlasov, nechtov, kože aj zubov. Obsahujú aj antioxidanty, kyselinu listovú alebo betakarotén. Ich konzumácia pôsobí priaznivo aj na tráviacu a vylučovaciu sústavu, metabolizmus, imunitu či srdcové choroby. Aj keď patrí medzi sladké ovocie, prírodných cukrov obsahujú relatívne málo. Aj preto sú vhodné pri nízkosacharidových či protikvasinkových diétach.
V kuchyni sú jahody pevne späté so sladským pečením, či už je to jahodová torta, cheesecake, bublanina alebo plnené knedle. Všetky ich benefity vrátane enzýmov však získate, ak ich zapojíte čerstvé: skúste ovocný šalát z jahôd a vlašských orechov, rozmixujte ich s mandľovým mliekom alebo pridajte do smoothies. Zo zmrazených jahôd so zmrazenými banánmi získate skvelú (bezmliečnu) zmrzlinu.
Jahody sa dnes ponúkajú v supermarketoch už dávno pred ich sezónou na začiatku leta. Chuťou a vôňou sa však čerstvým lokálnym jahodám sotva približujú. Oplatí sa na nich počkať. Nemáte vlastnú záhradku? Okrem farmárskych trhov je možné získať aj samozberom prebytkov. Skúste googlovať alebo sa opýtať vo svojom okolí, či túto možnosť niekto neponúka.
Jahodová raw torta
korpus
150 g kešu
150 g lúpanej mandle
150 g datle
krém
300 g čerstvých jahôd
50 g kešu
5 vykôstkovaných datlí
100 g kokosového oleja
Najprv vytvoríme pevný korpus: mandle a kešu namočíme na niekoľko hodín do vody. Tú potom sceníme a orechy spoločne s vykôstkovanými datľami rozmixujeme na hutnú hmotu. “Cesto” potom vtlačíme do formy na tortu, ktorú zaplníme zhruba z polovice a poriadne stlačíme.
Na krém si najskôr rozpustíme kokosový olej. V mixéri potom rozmixujeme datle (slúži ako sladidlo), kešu a jahody a potom pridáme rozpustený kokosový olej a ešte krátko spoločne rozmixujeme. Stierkou krém premiestnime na korpus a opatrne rozotrieme. Necháme opäť niekoľko hodín stuhnúť v chladničke. Potom tortu ešte môžeme dozdobiť čerstvým ovocím.
Jahodová zmrzlina
raw ovocný variant
200 g mrazených jahôd
2 väčšie mrazené zrelé banány
Na túto zmrzlinu sa hodia naozaj zrelé banány. Majú na šupke hnedé bodky, väčšina škrobov sa v nich premenila na cukry. Pokrájajte ich na kolieska a nechajte zamraziť. Vďaka mrazu budú ešte sladšie. Jahody očistite a nechajte tiež zmraziť. Potom už len potrebujete silnejší stolný mixér, do ktorého vložíte jahody a banány a rozmixujete (hodí sa vtláčadlo). Pokiaľ nemáte silný mixér, môžete nechať ovocie nechať 10-15 minút “povoliť” pri izbovej teplote. Po rozmixovaní okamžite zjedzte. Ak chcete smotanovejšiu chuť, môžete pridať aj vopred namočené kešu oriešky.
vegánsky variant
1 kocka natural tofu
150g mrazených jahor
lyžice chuťovo neutrálneho tekutého sladidla (agávový sirup, ryžový sirup…)
Do hlbšej misky vložte odkvapkané natural tofu, pokrájané na menšie kúsky, mrazené ovocie a lyžicu sladidla. Tyčovým mixérom potom túto zmes dohromady rozmixujeme do hladka, až vznikne zmrzlina. Tú okamžite servírujeme. Kľúčové pre jemnú chuť tejto domácej zmrzliny je tofu. Najlepšie by bolo silken tofu, ktoré má hladkú krémovú štruktúru a neutrálnejšiu chuť, ale nie je tak ľahko zohnateľné. Ja som to skúšal z natural tofu od firmy Sunfood, ale zmrzlina mala ľahkú pachuť. Vhodnejšie by mohlo byť tofu značky Soyka, ktoré má jemnejšiu chuť.