Pri skúmaní vegánskych receptov na Youtube alebo sociálnych sieťach už ste naň najskôr narazili. Patrí medzi exotické ovocie (dokonca to vôbec najväčšie, ktoré existuje), ale svojou štruktúrou pripomína trhané mäso. A práve preto a jeho schopnosť nasať chuť marinády, ho predovšetkým zahraniční youtuberi používajú vo svojich receptoch. Reč je o jackfruite.
Jackfruit (nazývaný tiež ako žaki) je plodom chlebovníka rôznolistého, jeho blízkym, ale významne menším príbuzným je potom breadfruit, plod chlebovníka obyčajného. Plody chlebovníka sú skutočnými mačkami, pri jackfruite vážia obvykle medzi 10 – 20 kilogramami, najväčší doposiaľ zozbieraný kúsok mal ale úctyhodných 80 kíl.
Tvar je mierne hruškovitý s hrubou šupkou s výstupkami, na žltú jedlú dužinu vo vnútri pripadá zhruba tretina celkovej váhy. U čerstvých plodov sa dá ako pri inom ovocí zbaštiť rovno za surova. Jedlá sú tiež semená, chuťou pripomínajúcou jedlé gaštany. Obvykle sa tiež pražia.
Výživové prednosti jackfruitu
Rovnako ako iné ovocie sú podstatou hlavne polysacharidy, jednoduché cukry a vláknina. Ich pomer sa líši podľa toho, aký zrelý jackfruit je. Z vitamínov obsahuje predovšetkým provitamín A a vitamín C, z minerálov sa môže pochváliť slušným zastúpením vápnika, ďalej horčíka, draslíka alebo fosforu.
A ako je to s bielkovinami? Tých chlebovník obsahuje okolo 2 gramov na 100 gramov. To je v ovocnej ríši najviac, ešte okrem avokáda obsahuje ovocie, aj vďaka veľkému podielu vody, bielkovín skôr len v desatinách percenta. Avšak v porovnaní s obilninami (cca 10%), strukovinami (20 – 35%) alebo orechmi a semienkami (15 – 25%) je to stále zlomok.
Jackfruit tak v jedlách zastúpi mäso štruktúrou a pri rafinovanom ochutení tiež chuťou, nie však výživovo. Preto je vhodné pre väčšiu výživnosť a sýtosť do jedál s jackfruitom pridať napríklad opražené oriešky (ktoré sa napokon v ázijských zeleninových jedlách používajú celkom bežne).
Slaný vs. sladký jackfruit
Pokiaľ ho chcete použiť v receptoch namiesto mäsa, jednoznačne siahnite ešte po nedozretom jackfruite (v konzervovanej podobe v slanom náleve). Zrelý jackfruit už je totiž sladký, a ten sa potom hodí ako väčšina ďalšieho ovocia do obilných kaší, vločiek a granolov, jogurtov alebo smoothies. Tam už sa však okrem jeho delikátnej chuti prednosti dosť stráca, pretože môžete smelo využiť aj iné, oveľa dostupnejšie ovocie.
Jedinečná je práve vláknitá dužina jeho ešte nie celkom dozretých plodov, pripomínajúca trhané mäso. Môžete si ho tak natrhať a smelo si potom po marinovaní s korením, sójovou omáčkou a olejom pripraviť pikatnú zmes do tortíl alebo burgerov. Tiež sa hodí na rôzne stir-fry jedla s ryžovými rezancami. Väčšie kúsky potom môžete využiť do curry omáčok s kokosovým mliekom alebo na „čínu“.
Kde jackfruit zoženiete?
- Čerstvý jackfruit potom môžete zohnať v niektorých špecializovaných ázijských obchodoch a pochopiteľne v raji exotických surovín, pražskej vietnamskej veľkotržnici Sapa.
- Pre väčšinu, ktorá tieto možnosti nemá, ale zostáva možnosť zaobstarať si ho v e-shopoch s ázijskými potravinami alebo exotickým ovocím v konzervovanej podobe. Produkuje ho napr. značka Arod-D, vegánom dobre známa vďaka obľúbenej značke kokosových mliek.
- Už naložený BBQ jackfruit pre využitie do jedál potom kúpite v predajniach a e-shope drogérií DM.