Pestré, výživné a plnohodnotné jedlo. Áno, aj také môžu byť placky. Navyše do nich môžete ľahko “schovať” prebytky z iných jedál. Naučíme vás, ako pripraviť, dochutiť a servírovať placky, ktoré budete chcieť jesť stále dokola. Na raňajky, obed aj večeru.
Cícer v kuchyni – hummus, falafel, sladké i slané maškrtenie
Cícer chutí v sladkom i slanom variante. Rozmixovanú s datľami z nej vykúzlite dezertné guličky, v slanej kuchyni sa skvelé vyníma v nátierkach, polievkach alebo gulášoch. Nechajte sa inšpirovať, aké pestré spektrum jedál je možné z tejto “rohatej” strukoviny vykúzliť.
Maca peruánská
Maca pochádza z vysokohorských oblastí Peru. Je nutrične veľmi bohatá na vitamíny a minerály. Medzi superpotravinami patrí k adaptogénom, má povzbudzujúci vplyv na vytrvalosť a vitalitu.
Kozonoha hostcová – jedlá burina, ktorá posunie bylinkarenie na vyšší level!
O čo menej sú z nej nadšení záhradkári, o to viac ju ocenia všetci, ktorí na jar hľadajú spôsoby, ako si po chudej zime spestriť jedálniček. Jej využitie je pestré: pesto, čaj a dokonca aj chipsy – to všetko kozonoha zvládne!
10+ spôsobov, ako nahradiť vajcia v slaných aj sladkých jedlách
Strukovinové a obilninové múky, ľanové alebo chia semienka alebo zrelý banán. Nielen tým je v sladkých aj slaných receptoch možné nahradiť vajíčka. Dozviete sa tiež veľa konkrétnych tipov, ako na bezvaječné knedle, omelety alebo lečo.
Vegánska Veľká noc: ako si upiecť baránka, vdolky alebo mazanec bez masla a vajec?
Prevedieme vás veľkonočnými tradíciami a ich etickými alternatívami. Môžete si tak bez obáv dopriať vegánskeho Judáša, mazanec či baránka. A máme pre vás tipy na vegánsku výzdobu a mnoho ďalšieho.
Vtáčinec, cesnaček, kozonoha či lipkavec. Viete, ako tieto divoké byliny použiť v kuchyni?
Divoké byliny nie sú žiadna burinu! Využívali ich už naši predkovia, a to ako v kuchyni, tak aj v liečiteľstve. Dnes sú poväčšinou oveľa výživnejšie ako bežne predávané druhy ovocia a zeleniny. Obsahujú vitamíny, minerály, ale aj niečo, kvôli čomu sa im pestované odrody nemôžu vyrovnať.
Pomelo nie je nedobytné! Vieme, ako ho pohodlne otvoriť a aké nápoje z neho pripraviť
Aj keď sa u nás pomelo našlo už svoje stabilné miesto, stále sa nad týmto najväčším citrusom vznáša tak trochu tajomná aura exotickej neprebádanosti. Čo sa teda skrýva silnou šupkou a ako sa pod ňou ľahko dostanete?
Rejuvelac
Rejuvelac je nápoj z prekvaseného naklíčeného obilia. Jeho chuť nie je nijako výrazná, ale môže byť vhodným štartérom na výrobu fermentovaného orechového syra alebo obilnej kaše.
Plytvanie potravinami je rozmar blahobytu, ktorý môžeme zmeniť
Plýtvání není abstraktní pojem zveličený aktivisty za zelenější svět, ale problematika podložená mnohými výzkumy. Ty přináší čísla, která nutí k zamyšlení, jak moc zbytečný tento rozmar je. přečtěte si výběr tipů, jak můžete plýtvání v domácnosti předcházet.
Sladké kváskové pečenie – ako na kysnuté lievance, buchty aj sladké chleby
Patríte medzi milovníkov kvásku? Skúšali ste ho aj v sladkej kuchyni? Ešte nie? Pripravili sme pre vás pár osvedčených receptov, ktoré sa u nás tešia veľkej obľube. Vyskúšajte netradičné chute a postupy, s akým kyprili cesta naše babičky.
Ovocie moreplavcov, ktoré potešia chute aj pokožku? To sú pomaranče!
Pomaranče sú ľuďmi milované, a to úplne zaslúžene. Poďme sa pozrieť, čo skrývajú pod šupkou. Majú skutočne toľko vitamínu C? A ako ich môžete bezo zvyšku zužitkovať nielen v kuchyni, ale aj v kozmetike alebo pri upratovaní v domácnosti?
Kam s tapiokou? Z perál uvaríte puding, z múky upečiete placky aj chlieb bez lepku
S tapiokou sa najčastejšie stretnete v podobe múky alebo perál. Je ľahko stráviteľná a ľahko preberá chute potravín, s ktorými ju spracujete. Či už na slano alebo sladko.
Schudnite zdravo a trvalo vďaka rastlinnej strave
Medzi najčastejšie novoročné predsavzatia patrí bezpochyby snaha schudnúť a jesť zdravšie. Prečítajte si, ako s chudnutím začať a docieliť, aby sme naozaj dosiahli svoje ciele.
10 tipov na nepečené maškrtenie z orechov a sušeného ovocia
Vianoce sú tradične spojené s prejedaním a množstvom nezdravého jedla. Báječne chutiace cukrovinky ale môžete vytvoriť aj bez múky, masla a pečenia. Nechajte sa inšpirovať prehliadkou dobrôt, ktoré vznikli jedno sobotné popoludnie v prima atmosfére jednej útulnej kaviarne.
Vegánske vianoce: štedrovečerná hostina v rastlinnom kabátiku
Zaujíma vás pôvod vyprážaného kapra a zemiakového šalátu na tuzemskom stole? Možno vás prekvapí, že oveľa tradičnejšie boli pokrmy podobné vegánskemu štýlu varenia. Okrem histórie sa podelíme o overené rodinné rastlinné recepty a vy si tak môžete Vianoce užiť do sýtosti aj bez krutosti.
Vegánske Vianoce bez lepku
Vianoce v rastlinnom poňatí a ešte bez lepku? Poradíme vám, ako tvárou tvár v tejto výzve obstáť. Dozviete sa, ako nahradiť múky, ako vyzrieť na správnu spojivosť aj hustotu. A chýbať nebudú ani recepty na pečivo alebo štedrovečerné menu.
Vegánske vianočné pečenie. Čím nahradíte v receptoch maslo, vajcia aj šľahačku?
Zeler nie je len vývar a sviečková. Vykúzlite z neho slaninu aj vegánske fish & chips
Zeler – výživný a dostupný, chutný a lokálny. Na to, koľko má zeler v sebe pre nás benefitov, je až smutne v kuchyni zabudnutý. Zeler je viac ako polievková zelenina. Nezabúdate aj vy na všetky prínosné výhody, ktoré môžete z zeleru získať?