Cícer v kuchyni – hummus, falafel, sladké i slané maškrtenie

Články » Vegánstvo » Strukoviny » Cícer

Cícer

Nátierka hummus alebo strukovinové “karbonátky” falafel patrí medzi dve globálne najznámejšie dobroty z cíceru. Táto strukovina, v tuzemsku prezývaná rímsky hrach, sa na domácom jedálničku objavuje čoraz častejšie. Jej najrozšírenejším druhom je cícer baraní, ktorá je dnes treťou najvýznamnejšia strukovina, hneď po hrachu setom a fazule všeobecnom. Existuje jej však rada druhov i farebných variantov. V arabských obchodíkoch môžete napríklad naraziť na cícer kráľovskú, ktorá má dvakrát väčšiu zrná než bežné druhy.

Prečo cícer pravidelne zaradiť na váš tanier? Cícer obsahuje približne 19 percent bielkovín, 50 percent komplexných sacharidov s nízkym glykemickým indexom a 5 percent tuku. Významný je aj podiel vlákniny. Z vitamínov je pozoruhodný obsah kyseliny pangamovej (vitamín B15), ktorá je považovaná za účinný antioxidant, z minerálnych látok ďalej zahŕňa vysoké percento vápnika, horčíka a i fosforu. Narozdiel od hrachu alebo fazule tiež obsahuje menšie množstvo nadýmavých oligosacharidov.

Cícer – recept na správnu prípravu. Predovšetkým dlhé namáčanie a varenie

Cícer však vyžaduje dlhší prípravu. Namáčať sa odporúča na 12 až 24 hodín (po 12 hodinách vymeňte vodu). Varí sa potom v čerstvej vode na miernejšom ohni zhruba 90 minút. Musí byť proste mäkká. Dobu môžete skrátiť použitím tlakového hrnca. Podľa “babských rád” zase pridaním tymianu alebo saturejky zlepšíte stráviteľnosť. Viac tipov nájdete v článku o varení strukovín.

Tip: Nebojte sa cíceru uvariť väčšie množstvo naraz. Ako sa môžete presvedčiť v nasledujúcich riadkoch, z tejto “rohaté” strukoviny je možné vykúzliť pestré spektrum jedál. Časť môžete rovno spracovať do jedla, časť uschovať v chladničke, kde uvarené strukoviny vydržia približne 4 dni. A časť rozdeľte na porcie s obsahom cca jednej plechovky a tie potom zamrazte každú zvlášť.

Recepty z cícera

Použitie v kuchyni je široké vďaka príjemnej orieškovej chuti a faktu, že sa hodí do sladkých i slaných jedál. Rozmixovanú s ďatľami alebo iným sušeným ovocím z nej vykúzlite dezertné guľôčky, v slanej kuchyni sa skvelé vyníma v polievkach alebo guláš. Známosť jej dodala nátierka hummus, ktorú môžete obmeniť či vyľahčiť spoločným mixovaním s rovnakým dielom upečené škrobnaté zeleniny.

Vďačná je aj cícer na paprike, kedy sa jej časť rozmixuje s rastlinnou smotanou na hustú omáčku. Veľmi vďačné na chuť, menej už na vyprážanie (pretože idú rýchlo na odbyt) sú cizrnové “karbonátky” falafel, ktoré sa však vyrába len z namočené, nie varené cíceru.

Pečený cícer

Upečená cícer s korením poslúži ako zdravé zobanie k večernej pohode. Postup je jednoduchý – uvarený cícer necháme odkvapkať. Potom je premiešame s lyžicou olivového oleja a lyžičkou obľúbeného korenia – môže to byť sladká alebo štipľavá paprika, drvený rímska rasca, garam masala. Chvíľu spoločne marinujeme a potom rozprestreté do tenkej vrstvy na papieri na pečenie pečieme pri 180 stupňoch 30 – 40 minút. Cícer zostane vo vnútri mäkká, ale na povrchu chrumkavá. Ako maškrtenie je najlepšie len zľahka vychladnutá. Skladujeme ju v chladničke a môžeme ju použiť namiesto krutónmi do polievok alebo do šalátov.

Klíčenie cíceru

Cícer je možné aj klíčiť, ale zasyrova je horšie stráviteľnejšie. Výrazne napomôže tepelná úprava. Inšpirovať sa môžete receptom na hrachovú pučálku. Postup je úplne rovnaký, len hrach vymeníte za cícer. Hovoríte si, prečo ju variť či piecť, keď sa tým stratí väčšina benefitov z klíčenia (napr. Enzýmy). Jednoducho preto, že jednoducho chutí inak ako uvarená.

Aquafaba

Cennou surovinou môže byť aj zvyšná voda z varenia cíceru. Keď sa zredukuje ďalším prevarením na riedko rôsolovitou konzistenciu, dá sa využiť aj ako alternatíva vaječného bielka – treba s olejom na domácu majonézu alebo s práškovým cukrom na sladké pusinky. Neveríte? Skúste googliť slovo aquafaba.

Cícerová múka

Šikovným pomocníkom v kuchyni je tiež cícerová múka. Jedna vrchovatá lyžica vynahradí ako spojivo vajce. A ak ju zmiešate s čiernou soľou Kala Namak, vykúzli z nej na panvici báječnú a chuťovo veľmi autentickú (bezvaječné) omeletu.

Zháňate cícer? Kúpte si ho ešte dnes online v eshope Grizly.sk.

publikováno: 20. 05. 2024   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.