Batáty – stanú sa sladké zemiaky stálicou aj vašej kuchyne?

Batáty

Sladké zemiaky – spojenie, ktoré znie takmer exoticky a hocikoho navnadí, hocikoho odradí. Nie je však potrebné obávať sa nesúrodej kombinácie, batáty sú prírodou vyvinuté s vyváženou jemnou chuťou, ktorá je navyše sprevádzaná prospešným obsahom látok.

Čo sú batáty?

Batáty alebo sladké zemiaky, sú hľuzy povojnice batátovej a radia sa k najstarším potravinám. Hľuzy sú pred spracovaním oproti klasickým zemiakom oveľa tvrdšie a ich dužina je najčastejšie sýto oranžovej farby. Po uvarení sú batáty mäkké, s sladkastou chuťou a vysokým obsahom živín. Nasladlú chuť zaisťuje práve sacharóza, ktorá je zastúpená vo vyššom množstve. Aj napriek tejto skutočnosti však majú sladké zemiaky až o polovicu nižší glykemický index ako zemiaky klasické a nespôsobujú tak rýchle navýšenie hladiny cukru v krvi.

Batáty obsahujú vysoké množstvo vitamínu A, ktorý je základným stavebným kameňom pre zdravé oči. Mangan slúži na lepšie využitie vitamínu C (ktorý sa v batátoch ukrýva tiež) a vďaka mangánu tiež dochádza k efektívnemu metabolizmu cukrov. Dôležitou zložkou je aj vitamín B5, ktorý sa stará o správnu funkciu nadobličiek a prispieva tak k zdravej produkcii hormónov v našom tele. V neposlednom rade vďaka batátom doplníme vitamín E a rozpustnú vlákninu, tzv. pektín.

Sladké zemiaky – história

Prvá zmienka o batátoch sa objavuje v Peru, a to až 10 000 rokov pred našim letopočtom. Batáty tu rástli ako divoko, tak boli aj cielene ako obživa pestované Indiánmi. Do Európy ich priviezol Krištof Kolumbus a málokto vie, že tieto sladké zemiaky boli v Európe o sto rokov skôr, než zemiaky klasické. V tom čase zažili tieto sladké zemiaky veľkú slávu. Tá však pomerne rýchlo utíchla s príchodom zemiakov klasických, ktoré rýchlo prevzali hlavnú rolu v kuchyni našich predkov a batáty tak na dlhú dobu upadli do zabudnutia. Aj keď z biologického hľadiska nejde o príbuzné potraviny, boli tieto dve plodiny k sebe späté mnohými pokusmi o kríženie.

Batátové hranolky

Batáty v kuchyni

S batátmi je radosť experimentovať. Hoci sa jedná prioritne o prílohovú potravinu, ponúka sa množstvo spôsobov, ako si sladké zemiaky pripraviť a s čím ich nakombinovať. Batáty sa dajú tiež pridať do cesta na buchty, chlieb, bábovku či koláč v sladkej aj slanej verzii. Za vyskúšanie rozhodne stojí batáto-hrušková polievka alebo batáto-cícerový šalát s miso ryžou.

Keďže sú sladké zemiaky najviac využívané ako príloha, recepty z batátov sú veľmi jednoduché na prípravu a už po pár vareniach človek tak nejako intuitívne vie, ako s nimi zaobchádzať a vykúzliť lahodnú chuť netradičnej prílohy. Poďme sa spolu pozrieť na základný prehľad toho, ako si ktorú batátovú prílohu pripraviť. Následne potom môžete začať experimentovať a jednotlivé recepty si doladiť pridaním ďalších surovín podľa vašich chutí.

Pečené batáty

Očistené a oškriabané batáty nakrájame na tenké plátky. V mise ich zmiešame s olivovým olejom a soľou a poriadne premiešame. Presunieme ich na plech vyložený papierom na pečenie, rovnomerne rozprestrieme a pečieme pri 200°C cca 30 minút. Podobným spôsobom je možné pripraviť aj batátové hranolky.

Batátové pyré

Jedná sa o delikátnu alternatívu k zemiakovej kaši. Batáty oškrabeme a nakrájame na menšie kocky, vložíme do studenej osolenej vody a varíme do zmäknutia. Potom zlejeme a uvarené kúsky sladkých zemiakov rozmixujeme na hladké pyré. Pridáme kvapku rastlinnej smotany či kokosového mlieka, podľa chuti dosolíme, pridáme štipku karí a znova zľahka premiešame.

Batátové chipsy

Batáty očistím, oškrabeme a následne z nich vytvoríme veľmi tenké plátky. Najlepším variantom je použiť mlynček s nástavcom na tvorbu plátkov, avšak pokiaľ ho v kuchyni nemáte, postačí škrabka na zemiaky, pomocou ktorej nám vzniknú správne tenké plátky. Tieto plátky presunieme na plech vyložený papierom na pečenie, osolíme a pridáme obľúbené korenie – ja rada volím karí, bazalku a oregáno, obľúbený je však aj variant s pridaním kvapky vegánskej sójovej omáčky. Pokvapkáme olivovým olejom, dobre premiešame a rozprestrieme na plechu tak, aby sa jednotlivé kúsky neprekrývali. Pečieme teplovzdušne na 180 ° C, kým nie sú chipsy chrumkavé.

Batátové halušky

Zhruba pol kila batátov oškrabeme, nakrájame na kocky a uvaríme v osolenej vode do mäkka. Potom zlejeme a batáty roztlačíme na kašu, do ktorej pridáme cca 150 g hladkej múky (môže byť aj iný variant hladkej múky, napr. špaldová či ražná).
1 čajovú lyžičku mletého ľanového semienka zmiešame s 3 lyžičkami vlažnej vody a premiešame, kým sa jednotlivé suroviny nespojíme a pridáme do cesta.
Osolíme, okoreníme a vypracujeme nelepivé cesto, s ktorým sa dobre pracuje (tzn. podľa potreby prisypávame múku). Z cesta vytvoríme malé ovály, ktoré vložíme do vriacej vody a varíme, kým nevyplávajú na hladinu.

Batátový krém

  • pol kila batátov
  • 2 mrkvy
  • pol zeleru
  • 1 cibuľa
  • 100 ml rastlinnej smotany
  • olivový olej
  • korenie: soľ, karí, oregano, korenie
  • kokosové mlieko

Cibuľu nakrájame na drobno a opražíme na oleji, kým nezmäkne. Medzitým oškrabeme batáty, mrkvu a zeler, nakrájame na kocky a pridáme k cibuli, prisypeme korenie a restujeme zhruba tri minúty. Zalejeme 750 ml vody a varíme do zmäknutia všetkej zeleniny. Potom rozmixujeme do hladkého krému, do ktorého pridáme rastlinnú smotanu, lyžicu kokosového mlieka a opäť zľahka premixujeme. Na ozdobenie môžeme krém podávať posypaný slnečnicovými semienkami a čerstvými bylinkami (napríklad koriander).

publikováno: 12. 05. 2022   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.