Prechod na rastlinnú stravu môže znamenať dosť odlišný štýl varenia a prípravy jedla. A s ním aj častejšie používanie niektorých kuchynských pomocníkov. Pri výbere vhodného spotrebiča často premýšľam, či má viacúčelové využitie. Bez ktorých “mašiniek” nedám ani ranu a na čo všetko sa ich snažím používať?
Stolný mixér
Mojou pomyselnou jednotkou je výkonný stolný mixér. Začínal som s klasickým tyčovým mixérom, na ktorý bolo možné pripevniť aj prídavnú nádobu s “S” nožom. Ale výkon bol povážlivo slabý. So stolnou Etou som bol svojho času dosť spokojný, ale len pokiaľ sa mi nedostal do rúk mixér G21 Perfect Smoothie. Mám ho už päť rokov a používam ho takmer denne. Dokúpil som si k nemu ešte menšiu nádobu s objemom 0,9 l, ktorá sa hodí obzvlášť na nátierky. Výhodou tohto mixéra je naozaj veľký výkon, ktorý mi umožňuje zvládnuť takmer všetko. Nevýhodou je väčšia hlučnosť (našťastie bývam v dome bez susedov) a trochu horšie sa spod nožov mixéra dostávajú hutnejšie zmesi.
Na čo využívam mixér?
- rastlinné mlieka
- orieškové a semienkové múky (na môj obľúbený sezamezán)
- domáce orieškové a semienkové maslá (predovšetkým arašidové, mandľové a tahini)
- zmrzlina zo mrazeného ovocia
- nátierky (ktoré sú naozaj krásne hladké)
- krémové polievky a omáčky
Remoska
Druhým mojím najpoužívanejším kuchynským pomocníkom je Remoska. V našej rodine má dlhoročnú tradíciu, moja deväťdesiatročná babička má jeden z úplne prvých typov a dodnes ju používa. Sám mám Remosku cez 20 rokov, nedávno som starší typ nahradil modernou Remoskou tria. Používam ju aj na svojich kurzoch a niektorí mladší účastníci evidentne o jej existencii nemajú poňatie.
Pokiaľ medzi ne patríte tiež, tak vedzte, že Remoska je prenosná rúra na pečenie. Jej použitie je jednoduché – naplníte nádobu surovinami, priklopíte veko a zapnete. Remoska pečie pri nižších teplotách 160 – 180 stupňov a pripravíte v nej skvelú pečenú zeleninu, francúzske zemiaky, zapečené cestoviny alebo staročeského kubu. Priaznivcov alternatív mäsa určite nadchne báječný seitan alebo sójové výpečky, ale hodí sa aj žemľovku, bábovku, koláč alebo pizzu. Jedlá z Remosky sú šťavnaté, nehodia sa snáď len na jedlá, ktoré potrebujete pečením naozaj „vysušiť“. V našej receptovej sekcii nájdete priamo tipy na jedlá z remosky.
Aké má Remoska výhody?
- má až 6x nižšiu spotrebu ako klasická rúra
- môžete si ju vziať so sebou na chatu alebo na dovolenku
- najnovší typ Remoska Tria sa dá použiť aj ako klasický alebo soft-tlakový hrniec
Sušička
Tretím najdôležitejším prístrojom je sušička (na ovocie). Tá môže vyzerať ako pomerne zvyšný pomocník. To ale platí predovšetkým pre základné typy sušičiek s plátmi, ktoré sa skladajú na seba a väčšinou okrem sušenia ovocia, zeleniny alebo húb širšie využitie nemajú. Profesionálnejšie nástroje ale ponúkajú oveľa viac muziky:
- ventilátor býva umiestnený zvisle a tým dochádza k rovnomernejšiemu sušeniu
- väčší rozsah teplôt (vrátane najnižších 35°C a 40°C, ktoré sa zachovávajú enzýmy a všetky vitamíny
- nastaviteľná je nielen teplota, ale aj čas
- pláty bývajú vysúvacie, takže ich môžete spodnú časť sušičky vybrať a vyskladať do nej napríklad poháre s jogurtom
- vďaka dokúpiteľným silikónovým vložkám alebo sušiacim táckam potom môžete sušiť aj tekuté zmesi napríklad jablčné rolky alebo banánové palacinky
Ktorú sušičku mám doma? G21 Breezer som si obľúbil preto, že má na rozdiel od (plastových) sušičiek pevnú nerezovú konštrukciu a kovové rošty. Dajú sa tak prakticky využiť aj mimo sušičku. Napríklad v letných horúčavách nechám ovocie a zeleninu najskôr zavädnúť na slnku a až potom ich dávam cez noc doschnúť do sušičky. Dva roky som mal aj rozmernejšiu sušičku s 10 plátmi, ale 6 plátov a kompaktnejšie rozmery Breezeru mi vyhovujú viac, aj keď mám veľkú kuchyňu.
Na čo využívam sušičku?
- sušenie ovocia, zeleniny, húb alebo byliniek
- inkubátor na jogurty alebo tempeh
- ľanové krekry, sušené obilné placky
- marinované sušené chipsy – z červenej repy, ale napríklad aj kokosovú slaninu z marinovaných kokosových lupienkov
- raw dobroty – banánové palacinky, orechové burgre
Fermentor
Na výrobu jogurtov som dlhšiu dobu využíval práve sušičku. Ale potom som sa dozvedel o fermentore Kuvings a túžil ho vyskúšať. Fermentor je, ako už názov napovedá, prístroj zameraný na fermentáciu alebo kvasenie. Pripravíte s ním jogurty, syry, rôzne druhy octov, sirupy alebo nakladanú zeleninu a vďaka nastaviteľnému rozpätiu teplôt od 20 do 60 °C treba aj tempeh. Prakticky sa jedná o malý box s vkladateľnou nádobou a niekoľkými programami, vďaka ktorým ľahko vyberiete typ jedla, ktoré chcete nechať skvasiť.
Používanie je veľmi jednoduché a obzvlášť som ocenil druhú nádobu, ktorá obsahuje navyše veľmi jemné vložiteľné sitko, takže priamo počas fermentácie odkvapkáva nadbytočná voda a zmes nad sitkom tak prirodzene zhustne (čo sa hodí pre husté jogurty gréckeho typu alebo syry). Fermentora Kuvings je malý, ľahko sa používa, len cena okolo 5000 Sk mi príde na tak pomerne jednostranný prístroj dosť vysoká.
Na čo využívam fermentor?
- rôzne typy rastlinných jogurtov
- fermentované orieškové syry
- tohtoročné leto sa chystám vyskúšať rôzne octy
- na nakladanú zeleninu som si zatiaľ vystačil s bežnými izbovými teplotami, ale lákajú ma niektoré priložené recepty
Odšťavovač
Odšťavovač je pre mňa skôr doplnkový pomocník ako každodenný kamarát. Aj preto, že radšej spolieham na konzumáciu celistvých potravín a obzvlášť ovocnej šťavy sú bez nerozpustnej vlákniny nápojom plným fruktózy (ovocného cukru) s vysokým glykemickým indexom. Odšťavovač tak osobne využívam skôr sezónne – na jar v období, keď pravidelne držím dlhší pôst a šťavy pijem pred ním v rámci “prípravy” a prvé dni po pôste ako začiatok tzv. návratovej stravy. V lete a na jeseň sa potom hodí na spracovanie prebytkov ovocia a zeleniny. Drvinu zo zeleniny potom spracovávam do fašírok alebo ľanových krekrov, ovocné zvyšky väčšinou kompostujem.
Práve preto, že odšťavovač nepatrí medzi mojich favoritov, som zatiaľ investoval “len” do odstredivkového odšťavovača, čo je z troch najbežnejších typov odšťavovačov ten najnižšia (a najlacnejšia) trieda. Ale nedávno mi v hľadáčiku uviazol šnekový odšťavovač Gracioso horizontal od mojej obľúbenej firmy G21, ktorý už sa vlastnosťami blíži kuchynskému robotu. Okrem šťavy z tvrdej zeleniny ale aj mäkkého citrusového ovocia sa dá totiž využiť aj ako praktický mlynček, vie vyrábať aj orieškové maslá alebo zmrzliny a sorbety zo mrazeného ovocia. A verím, že zvládne moje obľúbené datľové tyčinky. Práve tieto pochutiny dávajú mixér dosť zabrať, namiesto vysokých otáčok sa na ne hodí skôr pomalší, ale robustnejší motor, aký majú roboty alebo – zdá sa – práve tento odšťavovač.
Odstredivkové – najlacnejšie odšťavovače, ktoré si rýchlo poradia s tvrdou zeleninou a ovocím. Nehodí sa na mäkké ovocie a zeleninu a šťava z nich podlieha rýchlej skaze.
Šnekové – majú oveľa lepšiu výťažnosť a poradia si aj s mäkšími potravinami. Niektoré typy ale vyžadujú predkrájanie ovocia a zelenina na menšie kúsky.
Lisové – najkvalitnejšie druhy odšťavovačov, ktoré si poradia aj s listovou zeleninou alebo vňaťami. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena a pomalší proces odšťavenia.
Záverom
Okrem vymenovaných prístrojov používam ešte pár ďalších pomôcok. Pokiaľ pominiem rôzne formy a zapekacie misky, tak často používam poháre s drôteným viečkom a stojanom na klíčenie mikrogreens, teda rastliniek s prvými klíčkami, plátené vrecká na rastlinné mlieka alebo tiež ručný špiralizer (hodí sa aj rýchle pokrájanie ovocia a zeleniny na sušenie).
Mojou obľúbenou značkou kuchynských spotrebičov je česká firma G21. Väčšina ich prístrojov patrí k strednej triede a má veľmi dobrý pomer cena/výkon. Môžu sa pochváliť aj skvelým servisom (vyskúšal som ho osobne, mixér som mal späť doma opravený iba za 4 (!) dni) a ak si ich mixéry, odšťavovače alebo sušičky kúpite priamo v ich e-shope, získate predĺženú záruku na 2 + 2 roky. S firmou G21 som dohovoril dlhodobú spoluprácu as kódom VEGMANIA získate 10% zľavu na celý ich sortiment. p>
zistite viac o prístrojoch G21