Dnes otvoríme veľmi kontroverznú tému, a to vegánsky životný štýl u detí. Môžu byť deti vegánmi? Je to vôbec možné? Ako sa k tejto téme stavajú svetové zdravotnícke organizácie a slovenskí pediatri? Ako by vôbec mal vyzerať jedálniček, prvé príkrmy a existuje niečo ako vegánske umelé mlieko? Poďme si tieto témy prejsť spoločne.
V dnešnom článku si prejdeme obdobie úplne najmenších detí – strava po narodení, prvé príkrmy až po základy zdravého stravovania po ukončení dojčenia / konzumácii umelého mlieka. Hneď v úvode by som rada zdôraznila, že je nevyhnutné, ak čakáte dieťa alebo ste už rodič, aby ste sa naozaj vzdelávali v oblasti zdravého rastlinného stravovania, pretože najťažšie nie je dieťa zdravo vegánsky stravovať, ale toto stravovanie si obhájiť.
Verte, že akonáhle sa rozhodnete, že dieťa pôjde vo vašich stopách, vždy sa nájde niekto, kto vás od toho bude zrádzať a často budú na vegánstve všetko zvaľovať. My rodičia malých vegánov, sme si nie raz vypočuli, že za to, že dieťa je veľmi malé (chýba mu mäso!) / veľmi veľké (to tá sója!) môže rastlinná strava, to že má dieťa nádchu, kašeľ, alebo alergiu – vegánstvo, dieťa spadne zo stromu a zlomí si nohu – vegánstvo, dieťa je protivné – hádate správne, vegánstvo. Píšem to ako odľahčenie, ale bohužiaľ sme sa s týmito názormi stretli a nie raz. A preto, kto je pripravený, nebýva prekvapený a vedieť pohotovo reagovať na otázky typu: „Odkiaľ berie bielkoviny, vápnik, železo, zinok či omega 3 mastné kyseliny?“ sa vždy hodí.
Mnohé svetové zdravotnícke organizácie (1) tvrdia, že správne zostavená vegánska strava je vhodná pre všetky životné obdobia vrátane detstva. Slovenskí lekári sú v tejto téme opatrnejší – vegetariánstvo schvaľujú ako vhodné aj pre najmenšie deti, zato vegánstvo do 2 rokov veku neodporúčajú z dôvodu možného nedostatku bielkovín a dôležitých makro a mikroživín, ktorých nedostatok môže v tomto veku viesť k rastovej a psychickej retardácii (2) . To je jeden z dôvodov, prečo je dojčenie as ním dodávané živočíšne bielkoviny v materskom mlieku u vegánskych žien toľko propagované.
obsah článku
Strava po narodení
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa odporúča dieťa výhradne dojčiť do ukončeného šiesteho mesiaca a potom s dojčením pokračovať aspoň do 2 rokov veku či do samoodstavu. (3) Väčšina etických vegánskych mamičiek chce dojčiť, lipnúť na dojčenie a snaží sa dojčiť dlhodobo alebo pre to robí maximum. Veľkú úlohu zohráva znalosť pozadia mliekarenského priemyslu. Dojčenie je to najprirodzenejšie a najlepšie, čo môžete svojmu dieťaťu dať. V prípade problémov s laktáciou je dobré sa obrátiť na kvalitnú laktačnú poradkyňu a riešiť problémy ihneď.
Na dojčenie vo vyššom veku dieťaťa by som dodala ešte, že ženy alergičky alebo matky detí s možnou dedičnou predispozíciou k alergiám by mali dojčiť čo najdlhšie a so zavádzaním príkrmov začať neskôr (ako v 4. mesiaci). Dojčené dieťa sa s alergénmi vysporiadava lepšie a je dobré, keď ich počas obdobia dojčenia spozná čo najviac. Prípadné dojčenie počas ďalšieho tehotenstva nepoškodzuje ani matku ani nenarodené dieťa, teda nie je nutné ukončovať dojčenie kvôli prípadnému ďalšiemu tehotenstvu. (4)
Pokiaľ nezaberie pre rozjazd dojčenia ani laktačné poradkyne, veľa ďalších variantov vegánka nemá. Môže zohnať materské mlieko od inej matky (napríklad cez banky materského mlieka) a keď ani toto nepôjde, tak sa dá zohnať rastlinné umelé mlieko (v SR nie je ponuka, dá sa objednať zo zahraničia napr. Humana SL, Bimbosan Bisoya, Bébé Mandrole a i.).
Dojčatá do 6. mesiacov veku by nemali dostávať vlastnoručne vyrobené mlieka ako náhradu materského mlieka (aj napriek tomu, že takéto návody na internete nájdete). Takto vyrobené mlieka nespĺňajú parametre pre správny vývoj a výživu bábätiek. Neriskujte zdravie svojich najmenších týmito experimentmi. Viac info nájdete v minulom článku o dojčení.
Prvé príkrmy
Teraz už k samotným príkrmom. Ideálne je začať s príkrmami v momente, keď dieťa o jedlo prejaví skutočný záujem a zvládne samo si jedlo vziať a dať do úst. (5) Všeobecné odporúčania zavádzania príkrmov od 4. mesiaca sú takto nastavené, pretože sa predpokladá, že žena bude dojčiť len do 6. mesiaca, tak aby dieťa malo obdobie aspoň 2 mesiacov na súčasné zavádzanie príkrmov pri súčasnom dojčení.
Všeobecne sa odporúča začať s príkrmami skôr u detí na umelom mlieku, u plne dojčených nie je kam sa ponáhľať. Pokiaľ plánujete dojčiť dlhšie, nemusíte sa s príkrmami ponáhľať. Moja dcéra začala s príkrmami až v 8. mesiaci, syn v 7. mesiaci.
Príkrmy majú slúžiť na zoznamovanie dieťaťa s pevnou stravou. Neuponáhľajte to. Dávajte dieťaťu ochutnávať, nech spoznáva nové chute a nestresujte sa, ak dieťa zje napríklad lyžičku a ďalej sa vyžaduje dojčenie, je to normálne a prirodzené.
Odporúčania na zavádzanie príkrmov sa rôznia, my zvolili toto odporúčanie, ktoré sme konzultovali s vegánskymi mamičkami, ktoré majú s rastlinným stravovaním od prvých príkrmov osobné skúsenosti. Pridali sme aj ďalšie tipy.
Zelenina
Väčšina publikácií s príkrmami sa zhodne na tom, že najvhodnejším prvým príkrmom je zelenina. Najvhodnejšie je zaraďovať sezónnu a lokálnu zeleninu v tej najvyššej kvalite, ktorú krátko povaríte na pare a buď ju dieťaťu roztlačíte, alebo podáte vcelku (BLW metóda).
Postupujte tak, že dieťaťu ponúknete jeden druh zeleniny aspoň 2 – 3 dni po sebe, následne môžete skúšať ďalší druh.
K najmenej problematickým patrí mrkva, cuketa, tekvica hokkaido, batát, zemiaky, brokolica, karfiol, následne môžete vyskúšať aj červenú repu, cibuľu, avokádo, pór, petržlen, paradajky, uhoriek a ďalšie. Problematický býva zeler, ktorý je obvykle doporučovaný až v neskoršom veku.
Bezlepkové obilniny
Akonáhle vyskúšate zeleninu, odporúčam prejsť na bezlepkové obilniny (7. – 9. mesiac). Opäť vyskúšajte čo najviac druhov – jahly, quinoa, ryža, amarant, cirok, pohánka a po 1. roku kukurice.
Strukoviny
Strukoviny zavádzajte zhruba okolo 8. – 10. mesiace. Dôležité je strukoviny dlho máčať, ideálne variť v tlakovom hrnci s kúskom morskej riasy (Kombu) pre lepšiu vstrebateľnosť. Začnite červenou šošovicou a fazuľou adzuki. Tieto dva druhy sú považované za najlepšie stráviteľné strukoviny. Dobre vstrebateľná je aj zelená a čierna šošovica, fazuľa oblička. Horšie sa trávia hrach a ďalšie druhy fazule.
Čo sa týka sóje, či sa rozhodnete dávať alebo nedávať, voľte prípadne fermentovanú formu v podobe tempehu alebo tofu zrážanej vápenatými soľami (napr. značka Lunter). So sójovým mliekom, jogurtmi a ďalšími produktmi počkajte aspoň do roka a aj napriek tomu nezaraďujte denne.
Dobrou variantou, ako do detí dostať dobre stráviteľnú strukovinu, je cez produkt Hraška, čo je český produkt pripravený z odlupovaného, jemne namletého hrachu – zelenou Hraškou môžete zahusťovať polievky, omáčky, pripravovať bešamely, žltú Hrašku môžete používať do sladkých jedál, skúšať zdravšie pudingy a dezerty a pod.
Lepkové obilniny
S lepkovými obilninami začnite určite počas dojčenia. Ideálne okolo 10. mesiacae. Úplne sa vyhnite bielej pšeničnej múke. Najvhodnejšie na zavádzanie lepku sa javia ako povarené ovsené vločky alebo napríklad špaldová krupica, kernoto alebo dobre uvarené jačmenné krúpy. Až potom postupne zaraďujte aj iné lepkové produkty (ražné cestoviny, kváskový chlieb a i.)
Ovocie
Otázka ovocia je dosť rozporuplná a niektoré publikácie odporúčajú ovocie už do prvých príkrmov okolo 6. mesiaca, iné až okolo roku. V tomto sa stotožňujem s makrobiotickým postupom. Ovocie ako také je výrazné, sladké a deťom chutí. Ak dáte ovocie veľmi skoro, dieťa si zvykne na sladkú chuť a potom môže odmietať nie tak výraznú zeleninu alebo obilniny.
Orechy a semená
Orechy a semená sú bohatým zdrojom kvalitných tukov. Čo sa zavádzania týka, postupujte u nich intuitívne. Všeobecne sa odporúča začínať s orechmi neskôr, pretože sú častým silným alergénom. Najlepšie bývajú znášané lúpané mandle, ktoré bývajú v podobe masla alebo mlieka odporúčané už do prvých príkrmov. Dávajte si pozor na prekombinované jedlá a naozaj sa nikam neponáhľajte.
Medzi prvé príkrmy odporúčam napríklad konopné či mandľové mlieko, spomínané mandľové maslo, rozomleté ľanové semienka do kaší a príkrmov, plus zaraďovať kvalitné za studena lisované oleje – ľanový, konopný, repkový.
Vitamíny
V zimných mesiacoch dopĺňajte vitamín D (pozor, nie všetky sú rastlinného pôvodu) a akonáhle začnete s príkrmami, je dobré začať s doplňovaním vitamínu B12. V momente, keď pevná strava prevažuje nad dojčením, je doplňovanie B12 nevyhnutné. Nedostatok B12 má u detí fatálne následky, nepodceňujte to!
Všeobecné odporúčania pre deti od 1 do 3 rokov (6)
Základom detského jedálnička by mala byť čo najzdravšia, najprirodzenejšia, najčistejšia a najpestrejšia strava doplnená pravidelným doplňovaním B12 a vitamínu D a každodenným pohybom na čerstvom vzduchu. Dbajte na dostatočný prísun železa, vápnika, zinku a omega 3 mastných kyselín.
Výživový plán pre dieťa od 1 roku do 3 rokov
- Obilniny 100-150 g
- Strukoviny, tofu, seitan 100 g
- Orechy, semienka 1 – 2 lyžice
- 300-500 ml materského mlieka
- Ovocie 1-2 kusy
- Zelenina 200-300 g (tepelne upravená, čerstvá aj kvasená)
- 3 čajové lyžičky tuku (z toho ½ lyžičky ľanového oleja, 2 lyžičky repkového oleja)
- Vitamín B12, D
Odporúčané zdroje informácií:
Brožurka od Nesehnutí veganskaspolecnost.cz/vyziva/deti/
Radost ze zdravých děti. V. Strnadelova a J. Zerzán Praha: ANAG, 2007.
Průvodce (začínajícího) vegetariána. B. Melisova., V. Davisova.
Vaříme pro děti podle makrobiotických zásad a nejen pro ně. D. Lužná, Praha: ANAG, 2010.
Hravě o živé stravě. Eva Hájkova, 2015.
Hned to bude anjelik. I. Bukovský a kol. Bratislava: AKV, 2020.
FB skupina Malý vegan – recepty
- Týchto 10 významných odborných inštitúcií schvaľuje vegánstvo [online]. Soucitne [cit. 2021-02-28]. Dostupné z: soucitne.cz/techto-10-vyznamnych-odbornych-instituci-schvaluje-veganstvi
- FRÜHAUF, Pavel. Alternativní výživa u dětí [online]. [cit. 2021-02-28]. Dostupné z: www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/02/08.pdf
- Metodická doporučení pro ČR [online]. Kojení.cz [cit. 2021-02-28]. Dostupné z: www.kojeni.cz/zdravotnikum/doporuceni/WHO.
- Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy [online]. Nesehnutí [cit. 2021-02-28]. Dostupné z: http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/deti/