Slivky ozvláštnia sladké aj slané pokrmy. Sú lokálne a ponúkajú rozmanitosť!

Slivky

Aj keď slivky nepatria k plodom, ktoré máme permanentne v kuchyniach, ale navštevujú nás skôr sezónne, neuberá im táto skutočnosť na ich dôležitosti. A to ako pre jedálniček, tak aj pre náš organizmus. A aj keď žijú tak trochu v tieni iných druhov ovocia, rozhodne si poriadnu dávku pozornosti zaslúžia. Poďme si na nich spoločne posvietiť.

Slivky? 4x áno!

Pokiaľ vám prídu slivky medzi všetkými tými superpotravinami trochu všedné a nezaujímavé, je na čase to prehodnotiť. Tu sú štyri hlavné výhody, ktoré dávajú aj „obyčajným“ slivkám pridanú hodnotu.

Lokálne

Dôležitosť lokálneho stravovania asi netreba vysvetľovať. A práve slivky spĺňajú tento významný aspekt skutočne na jedničku. Rastú na mnohých záhradách s poväčšinou veľkou úrodou, ktorá tradične potom býva aj darovaná – takže ak sami prístup k plodiacemu stromu nemáte, je možné, že k vám košík fialových plodov doputuje od niekoho známeho. Aj v prípade zakúpených sliviek je však veľmi pravdepodobné, že pochádza zo slovenských krajín a planéta tak nie je zaťažovaná zbytočným dovozom z exotických diaľok.

Pokiaľ máte radi potraviny farmárske, ba priamo z domácej záhrady, a slivky by ste si radi vychutnali čerstvo odtrhnuté, máme pre vás malý tip. Na facebookových skupinách sa dá spojiť s ľuďmi, ktorým úroda nadelila poriadnu nálož, o ktorú sa chcú podeliť. A slivky sú skvelou potravinou, ktorú môžeme medzi sebou zdieľať a navzájom ich za niečo napríklad aj vymeniť.

Zásoby na zimu

Veľká úroda? Nie je problém! Slivky hravo urobia cennú zásobu na zimu, či už vo forme zamrazených plodov, alebo ich usušením. Obľúbené sú tiež slivkové sirupy a lekvár, vďaka ktorým máte sladký pozdrav leta celú zimu po ruke. Chcete lekvárový koláč alebo slivkovú limonádu?

Univerzálnosť chutí

Že ovocie nepatrí len do sladkých pokrmov, už vie celý svet. A tiež slivky ponúkajú voľbu, či si ich vychutnáte na sladko alebo na slano. Klasika v podobe lekvárových buchiet a slivkových knedlí už nikoho neprekvapí. Ale sú tu aj iné možnosti. Slivky si výborne rozumejú s orechmi do šalátov aj ku grilovanej zelenine. Ale o tom až neskôr.

Čistota bez chémie

Vďaka vyššie zmienenému lokálnemu pôvodu, ktorý je často priamo záhradný a domáci, v sebe slivky nesú jeden hodnotný poklad! Bývajú väčšinou čisté, bez chemického ošetrenia. A ak narazíte na plody, ktoré vyrástli na strome, ktorý si hovie v sade, na záhrade či jednoducho ďalej od cesty, môžete sa tešiť z plodov bez chemických stôp, ktoré zanechali výfukové plyny z áut a ďalších dopravných prostriedkov.

Do poslednej kôstky!

Slivky môžu byť potravina využitá bezo zvyškov – dajú sa z nich totiž zužitkovať aj kôstky. Z tých si možno jednoducho vyrobiť vankúšik, ktorý vie držať teplo a stáva sa tak prírodnou alternatívou termoforu – a to ako na udržanie tepla, tak aj chladu.

Zaostrené za živiny

Ani v otázke výživových hodnôt nezostávajú slivky pozadu. Slivky sú šťavnatým kokteilom komplexu vitamínov B, ktorý potom, okrem iného, blahodárne pôsobí na nervovú sústavu. Ďalej potom obsahujú vitamín H, čiže biotín, ktorý prispieva k zdravému stavu našej pokožky a vlasov. Vo slivkách nájdeme aj vitamíny C, E a K.

Z minerálnych látok slivky obsahujú horčík, draslík a železo. Bohato je zastúpený aj mangán – dôležitý prvok pre správny vývoj kĺbov a chrupaviek. V neposlednom rade sú slivky bohaté na antioxidanty, a to ako v čerstvom, tak sušenom stave. Sú tiež zdrojom kvalitnej vlákniny.

Sušené slivky

Sezónnosť sliviek dnes už nikomu nezabráni užívať si ich lahodnú chuť a obohacujúce prínosy po celý rok. Stačí využiť dary sušených sliviek, ktoré zaistia prísun energie a prospešných látok kedykoľvek bez ohľadu na ročné obdobie.

Ak sú plody šetrne usušené, dokážu si zachovať vysoký podiel svojich živín. To znamená, že ak vyhľadávate slivky pre niektoré z ich prospešných látok a účinkov v čerstvom stave, môžete sa tiež obrátiť aj na slivky sušené. Samozrejme, rovnako ako v akomkoľvek inom prípade tepelnej úpravy plodov, aj tu dochádza k miernemu poklesu vitamínov a minerálov, ale slivky si vedú dobre a poklad v podobe cenných živín si dobre strážia.

Je však dobré myslieť na to, že nie je slivka ako slivka! Naše telo i chute najviac ocenia plody bez pridaného cukru, nesírené a bez mastného povlaku na povrchu. Odporúčame teda používať plody šetrne sušené – tie sú o poznanie tvrdšie a úplne vysušené. Pred použitím ich stačí namočiť do vody a razom pred sebou máte chuťovo výrazné slivky plné hodnotných látok.

Sušené slivky sú vhodné do ovsených kaší a na výrobu domácich raw energetických tyčiniek. Obľúbená je aj verzia slivkových cukríkov, kedy sa jednotlivé plody namočia do rozohriatej horkej čokolády a následne nechajú opäť stuhnúť. Využitie nájdu aj ako prírodné osladenie niektorých nápojov – od tibi malinovky až po ovocný čaj. A bez ostychu prihoďte pár kúskov aj do smoothie.

Slivky s cukrom aj so soľou

V kuchyni ponúka slivky až prekvapivú rozmanitosť. S úplnou samozrejmosťou patrí k tradičným receptom, ale vie si to spestriť aj v nečakaných a nápaditých kombináciách.

Čo sa bez sliviek rozhodne nezaobíde, sú koláče a bublaniny, na ktorých sú nielen vynikajúce, ale aj efektívne na pohľad. Kyslastá chuť sliviek potom dáva výsledným dezertom sviežu chuť as jej intenzitou sa môžete pohrať rôznymi spôsobmi – nechať ju úplne vyniknúť alebo jo „uzemniť“ posýpkou či dokonca povrch koláča skaramelizovať. Skrátka, slivkové koláče sa dajú vytvoriť k maximálnej spokojnosti širokého spektra rozličných chutí a zavďačiť sa takmer všetkým.

S veľkou úrodou si poradí slivkový lekvár, ktorý je nepostrádateľnou súčasťou našich špajz. Hodí sa ako náplň do koláčov, knedlí alebo mrkvánkov, vytvoríte z nich omáčku hodiacu sa ako preliv napríklad na perník a zakomponovať ich môžete tiež do výroby domácej zmrzliny. Pre slávnostnejšie chvíle stavte na lekvárovú tortu, ktorá môže byť svojou staroslovenskou chuťou milým potešením pre starých rodičov k narodeninám. Ujsť si nenechajte ani lekvárové pirohy alebo pšeno nákyp.

Ak preferujete iný typ dezertu ako pečený múčnik, rozhodne stojí za vyskúšanie aj slivkový puding, ktorého základom sú rozvarené a rozmixované slivky a celková príprava nie je nijako zložitá. Pre menšie deti je vhodnou desiatou domáca jemná slivková výživa.

Sladké jedlá ale nie sú zo slivkového repertoáru všetko. Tieto fialové plody sa dajú skvele kombinovať so slanými pokrmami, napríklad pridať sem tam kúsok slivky na zeleninový špíz, ktorý sa následne ugriluje. Nakyslejšia chuť dodá celému špízu neobvyklý šmrnc.

Čo je možno trochu prekvapujúce, je pridávanie sliviek do polievok. Pár kúskov sušených plodov stačí zakomponovať do kapustnice, šošovicovej či hubovej polievky a na tanieri už si potom len vychutnávať prelínanie chuťových rovín, ktoré sa len tak nestretnú. Slivky sú skrátka dôkaz, že experimentovať sa dá aj s tradičnými surovinami.

Po polievke prichádza na rad hlavný chod a tu je úplne jasnou voľbou slivková omáčka s vegánskym údeným a kašou. Táto kombinácia zožne úspech nielen ako víkendový obed všedných dní, ale aj na rodinných oslavách a návštevách s priateľmi.

Slivkové knedle

Slivkové knedle sú jedným z tých jedál, ktoré môže pôsobiť obyčajne, ale je hrdo servírované aj v michelinských reštauráciách. Sú tiež obľúbené na prípravu doma a robia sa tradične v dvoch verziách – knedle kysnuté či tvarohové. A práve tvarohové knedle majú svoju chutnú rastlinnú verziu, v ktorej tvaroh prenechá svoje miesto tofu a vzniká lahodný a na prípravu ľahký obed.

  • 200 g tofu natural
  • čerstvé slivky
  • 100 g polohrubej múky
  • 60 ml rastlinného mlieka (najlepšie ovsené alebo kešu mlieko)
  • 3 lyžice ryžového sirupu (možno použiť aj iný druh)
  • štipka soli

Tofu rozmixujeme mixérom na jemné kúsky a potom pridáme múku, rastlinné mlieko, sirup a štipku soli. Všetky suroviny spojíme jemným prehnetením rúk, kým nevznikne kompaktné cesto. Potom už z kúska cesta urobíme placku, na ktorú posadíme kúsok slivky a zabalením vytvarujeme do knedle. Množstvo pripraveného cesta vystačí na 10 – 12 knedlí. Knedle vložíme do vriacej vody a varíme, kým nevyplávajú na povrch – zhruba 5 minút.

Hotové knedle servírujeme napríklad s rastlinnou kyslou smotanou a makom alebo teplou ovocnou omáčkou.

Ryžový nákyp so slivkami

Nákypy delí spoločnosť vejpol. Buď ich milujete alebo sa od nich držíte v bezpečnej vzdialenosti. Či už patríte k milovníkom nákypov alebo snáď svoju cestu k nim ešte len hľadáte, skúste si osladiť deň slivkovým nákypom. Podľa chuti je potom možné vymeniť tradične používanú ryžu za inú obilninu, napríklad pšeno alebo pohánku.

  • 250 g ryže
  • 1 l rastlinného mlieka
  • 1 lyžička mletej škorice
  • 50 g hrozienok
  • 5 lyžíc maku
  • 1 menšie jablko
  • menšia hrsť vlašských orechov jemne nasekaných
  • agávový sirup podľa chuti

Do rastlinného mlieka pridáme štipku škorice a ryžu, ktorú uvaríme domäkka. Potom do tejto zmesi pridáme hrozienka, mak, orechy, podľa chuti sirup a olúpané a najemno postrúhané jablko. Zmes dobre premiešame a polovicu prenesieme do sklenenej nádoby, ktorú sme vymazali proti pripečeniu. Rovnomerne rozprestrieme a poukladáme rozpolenými slivkami, na ktoré nanesieme druhú vrstvu nákypu a opäť hore poukladáme slivky. Pečieme na 180 °C približne 30 minút.

Slivky do všetkých kuchýň!

Univerzálnosť sliviek pokrýva širokú škálu chuťových preferencií a záleží tak len na nás, v akej podobe si ich vychutnáme najradšej. Slivky zvládajú múčniky, rovnako ako nápoje aj hlavné chody – a to už je vskutku slušný výber, ako so slivkami naložiť. Či už stavíte na čerstvé, mrazené alebo sušené, vdýchnu jedlám nielen charakteristickú chuť, ale aj pretknú pokrmy jemne fialovým farebným nádychom, vďaka ktorému získa jedlo nielen na chuťové, ale aj vizuálne zaujímavosti. A s tým sa dá ďalej kúzliť! Tak pripraviť slivky a ideme na to.

publikováno: 14. 08. 2023   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.