Kurkuma farbí karí na žlto. Kam použiť mletý prášok a kde sa hodí čerstvá?

kurkuma

Čo je kurkuma?

Žltooranžový prášok určite dobre poznáte, ale samotná rastlina už tak známa nie je. Kurkumovník je mnohoročná rastlina s podlhovastými listami a jemnými fialovými kvetmi. Pochádza z južnej Ázie a pre kulinárske alebo kozmetické účinky sa používa čerstvý alebo mletý podzemok, teda podzemnú stonku.

Rastlina je nenáročná na pestovanie, z kúska koreňa si ju môžete sami namnožiť a už za niekoľko mesiacov žať čerstvý koreň.

Využitie kurkumy v kozmetike

Mletá kurkuma zďaleka nemá svoje miesto iba v kuchyni. Na kozmetické účely sa napríklad v Indii používa už stovky rokov. Ženy si ráno s obľubou oplachujú tvár vodou so sušenou kurkumou. Údajne je po tom tvár svieža po celý deň, a navyše sa im poväčšine vyhýba akné, dokonca aj počas dospievania. Ale pozor, farbivo kurkumín je naozaj výrazné a zanechá stopy aj na tvári. Indické ženy možno rozdiel nespoznajú, ale my určite áno.

Bielenie zubov

Čo ale s pokojným svedomím môžete vyskúšať bez obáv z nežiaducich účinkov kurkumínu, je bielenie zubov. To funguje pomerne dobre. Stačí zmiešať mletú kurkumu spolu s kokosovým olejom a zmes používať namiesto zubnej pasty. Výsledok u väčšiny nebude tak výrazný ako po profesionálnom bielení, ale rozdiel je viditeľný.

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma sa vo svojej domovine pridáva do väčšiny pokrmov. Ak nie samotná, tak ako súčasť karí korenia. Práve kombinácia sušenej kurkumy spolu s ďalšími druhmi korenia, napríklad kajenským korením, koriandrom alebo rascou, dodáva nielen výnimočnú chuť, ale aj vlastnosti, pre ktoré je cenená.

Chuťovo zaujímavou kombináciou sú recepty kombinujúce kurkumu spolu s kokosovým mliekom, citronelou, ale napríklad aj s cesnakom.

Spôsobov, ako užívať kurkumu, je celý rad. Začnime základným rozdelením, ktoré vychádza z toho, či použijete čerstvý alebo sušený podzemok.

Čerstvá kurkuma

Čerstvá kurkuma je veľmi podobná zázvoru, a to ako vzhľadom, tak aj možnosťami využitia. Iste poznáte tekvicovú polievku s čerstvým zázvorom. Jej alternatívou môže byť práve použitie kúska kurkumy. Okrem polievok, ktoré vďaka tejto ingrediencii získajú pikantnú a príjemne horkastú chuť, má svoje početné využitie aj pri príprave nakladanej zeleniny, tzv. pickles. Môžete ju odšťaviť spolu s ďalšími druhmi ovocia a zeleniny alebo napríklad pridať do smoothie. Vždy ale pamätajte na výraznú chuť a pridávajte skutočne len malý kúsok.

Čerstvé podzemky sa niekoľko hodín varia vo vode, potom sa nechávajú po dobu jedného týždňa uschnúť a až potom sa melú na prášok. Vzniká tak mletá kurkuma, ktorá sa rozváža po celom svete.

Kurkuma

Mletá kurkuma

Práve mletá kurkuma má u nás častejšie využitie. Je skrátka najdostupnejší. Pokiaľ nepoužívate samotné korenie, iste už ste vyskúšali nejaký recept s karí, kde kurkuma tvorí základnú zložku. Zatiaľ čo karí korenie využijete hlavne do slaných jedál, kurkuma sa teší veľkej obľube aj v sladkých pokrmoch. Niekedy sa pridáva iba štipka ako prírodné farbivo a využíva sa tak hlavne kurkumín.

Pri príprave slaných pokrmov kurkumu vždy krátko orestujte, až potom prilievajte tekutinu (napríklad kokosové mlieko). Vynikne tak vôňa aj chuť. Avšak postačí iba minúta, po dlhšej dobe môže korenie nepríjemne zhorknúť.

Škrobová múčka

Kurkuma tiež slúži ako vstupné ingrediencie na výrobu škrobovej múčky známej ako koa. V ázijskej kuchyni sa používa na zahustenie rybích polievok alebo jemných omáčok. Nie je tak výrazná ako samotná kurkuma, ale napriek tomu pokrm ochutí, zahustí a z výživového hľadiska je to oveľa lepšia voľba ako nutrične prázdna biela múka.

Kurkuma je súčasťou tradičnej medicíny

Kurkuma je jedným zo základných pilierov Ajurvédy, tradičného indického liečiteľstva. Tu má svoje miesto už viac ako 4000 rokov. Aj preto získala prízvisko „indický šafran“. Po určitej dobe ho prebrala aj tradičná čínska medicína. Okrem liečivých účinkov definuje Ajurvéda kurkumu ako zahrievacie korenie. Pre predstavu, medzi tzv. studené korenie patrí napríklad biely cukor alebo múka, kofeín a podobne. Zahrievacie korenie príjemne rozprúdi metabolizmus, doslova prehreje celé telo a teší sa preto veľkej obľube hlavne v zimných mesiacoch.

Možno tiež varíte pocitovo av chladnejšom období siahnete vedľa kurkumy alebo karí aj po škoricu, zázvore, chilli alebo kardamóme. Je to úplne prirodzené, pretože aj tieto druhy spadajú medzi zahrievacie potraviny.

Zlaté mlieko

Tradičným Ajurvédskym nápojom je zlaté mlieko. Vďaka kombinácii spomínaných druhov korenia sa zahrievací efekt ešte znásobí. Osobne ho rada popíjam napríklad po chladnom dni strávenom vonku, keď sa telo nemôže prehriať. Určite ho tiež vyskúšajte, obsahuje pomerne ľahko dostupné potraviny.

Príprava zlatého mlieka je skutočne jednoduchá, budete potrebovať len niekoľko surovín:

  • 1 hrnček nesladeného rastlinného mlieka
  • ¼ – ½ čajovej lyžičky pasty alebo prášku z kurkumy (prípadne cca 1 cm čerstvého podzemku)
  • 1 čajová lyžička kokosového oleja (môžete vynechať)
  • trocha čierneho alebo kajenského korenia
  • trocha sušeného chilli
  • med alebo javorový sirup na dochutenie
  • štipka škorice

Všetky ingrediencie zmiešate a na miernom plameni necháte pár minút ohriať. Začnite s malou šálkou, pretože chuť je naozaj netypická a bola by škoda, keby vás hneď spočiatku odradila. Ale ak nenájdete obľubu v zlatom mlieku, verím, že si nájdete recept s kurkumou, ktorý bude patriť medzi vaše stálice.

Páčil sa vám článok? Pošlite ho ďalej:
Alena Teclová   06. 02. 2023   Tagy: Kurkuma   Kategorie: Potraviny V kuchyni

Súvisiaci obsah