Jeseň udrela v plnej sile a nás zas vracia do teplých domovov. A keď už si vyrazíme do pestrofarebne sfarbenej prírody, radi sa vraciame domov a doprajeme si teplo do žalúdka. Pokiaľ patríte k veľkým milovníkom polievok, tento článok je tu pre vás.
Jeseň a horúce polievky patria bez debát k sebe. Oproti letu, kedy väčšina z nás dáva prednosť ľahkým, sviežim polievkam, na jeseň potrebujeme viac uzemniť, zasýtiť, dodať telu pohladenie. A s tým nám môžu pomôcť husté zeleninové krémy, silné zeleninové vývary, gulášové polievky alebo rôzne alé smotanové klasiky ako napríklad hubová, kôprová, cesnačka a ďalšie.
Ako ale na rastlinnej strave uvariť dobrú krémovú polievku bez mliečnych výrobkov? Ako nahradiť vajcia? A ako docieliť to, aby zeleninový vývar bol naozaj silný?
obsah článku
Krémové zeleninové polievky bez smotanového základu
Najľahší spôsob, ako pripraviť chutnú krémovú zeleninovú polievku je ten, že nakrájate ľubovoľnú obľúbenú zeleninu a tú podlejeme zeleninovým vývarom a varíte do zmäknutia. Vývaru nesmie byť viac, než je zeleniny, ideálne, aby tekutiny bolo o 2 cm menej, než je zeleniny. Nezabudnite doplniť bylinkami alebo korením.
Tekvicom pristane tymián či zázvor, paradajkám cesnak a bazalka, repe kôpor, mrkvi tymián a pomarančová kôra, zemiakom pečený cesnak, majorán a rasca a i. Zeleninu povarte do mäkka a rozmixujte na hladký krém. Hustotu dolaďte prípadne pridaním vývaru. K takýmto krémom sa skvele hodia chlebové krutónky alebo opražené semienka.
Môžete vyskúšať napríklad taliansku polievku z pečenej paradajky, papriky kapie, cesnaku a cukety. Samozrejme opäť nesmie chýbať bylinky, v tomto prípade oregano, bazalka, mäta, rozmarín.
Krémové polievky so smotanovým základom
Smotana
Ak máte osvedčený recept na polievku so smotanou, stačí ju nahradiť rastlinnou alternatívou. Vzhľadom na to, že rastlinných smotan je veľké množstvo (ovsená, kokosová, sójová, ryžová, špaldová a i), nie každý druh sa hodí všade. Napríklad kokosová je výborná do ázijských, thajských polievok, kde je chuť kokosu vítaná. Naopak napr. do českých klasík je lepšie zvoliť neutrálnu sójovú alebo ovsenú. Vyskúšajte napríklad výborný pórový krém.
Kyslá smotana
Kyslá smotana sa používa v kyslých polievkach na zjemnenie. Obľúbená je napríklad v kapustnici, tekvicových krémoch, boršči alebo všade tam, kde chceme chuť zjemniť ľahšie, zdravšie ako v prípade tučnej smotany.
Kyslá smotana sa pridáva až na záver alebo priamo na tanier, var kyslej smotane nesvedčí a môže dôjsť k zrazeniu, čo síce ničomu neuškodí, ale štruktúra môže niekomu vadiť. Opäť na trhu zoženieme rôzne druhy kyslých rastlinných smotan. Osobne odporúčam sójovú od Sojade alebo Soyka alebo kokosovú z Lidlu.
Bešamelový/zápražkový základ
Ďalším spôsobom, ako pripraviť „krémovú“ polievku je použiť zápražku alebo bešamelový základ, ktorý ide pripraviť klasicky, ale aj zdravšie.
Klasickú zápražku pripravíte z oleja (v origináli z masla), hladkej múky a muškátového orieška. Postup je jednoduchý – olej rozohrejte, zaprášte múkou a restujte, pokiaľ zápražka nezačne bublať, zlátnuť a voňať po orieškach. V tej chvíli pridajte muškátový oriešok (štipku) a následne ďalšie ingrediencie a vývar/vodu. Varte do zmäknutia zeleniny, následne rozmixujte. Nemixovaný variant pripravíte tak, že zápražku rozmiešate s vývarom/vodou. A až je tekutina hladká, bez hrudiek, pridáte zvyšné suroviny ako zeleninu, huby, strukoviny, bylinky a iné.
Druhým variantom je klasický bešamel, ktorý sa pripravuje obdobne, len sa nezalieva vodou, ale rastlinným mliekom alebo smotanou. Výsledok býva krémovejší. Je nutné riadne múku prevariť.
Zdravšia verzia bešamelu je bešamel z Hrašky (česká hrachová zmes), kedy sa na oleji orestuje rasca, prisype Hraška, rozmieša sa na hladkú kašu a krátko orestuje. Následne sa podleje vývarom/vodou/rastlinným mliekom a so štipkou muškátového orieška sa dôkladne prevarí (zhruba 25 minút). Následne sa bešamel rozriedi (môže sa skladovať aj niekoľko dní v chladničke a použiť len trošku na zahustenie alebo z neho pripravíte aj skvelé, výživné nátierky), pridajú ostatné suroviny a pripraví polievka/omáčka.
Ovsené vločky
Krémovú konzistenciu docielite aj s ovsenými vločkami, ktoré pridáte na začiatku varenia polievky. Vločky sa úplne rozvaria a vytvoria krémovú konzistenciu. Zaobídete sa bez múky, Hrašky, smotany. Výsledok je fantastický. Osobne mi najviac chutia v jesennej ovsenej polievke alebo v hubových polievkach.
Lahôdkové droždie
Lahôdkové droždie (neaktívna verzia droždia) polievky nielen zjemnia, ale aj ľahko zahustí a dodá jemne syrovú chuť.
Silné zeleninové vývary
Silné zeleninové vývary dodajú telu dobre vstrebateľné minerály a vitamíny, ktoré sú v chladných mesiacoch nenahraditeľné. A viete, ako taký silný zeleninový vývar pripraviť?
Samozrejme základom je zelenina. Vždy by vývar mal obsahovať koreňovú zeleninu, cibuľu, potomsezónnu zeleninu, hlúby, šupky, bylinky. Nevyhadzujte už odkrojky od zeleniny, ale skladujte ich napríklad v sáčku v mrazničke a raz týždenne si uvarte silný vývar.
Chuť vývaru zvýšite tým, že si najprv zeleninu nakrájate na väčšie kúsky a na troške oleja ju orestujete dozlatista, následne pridáte byliny (libáčik, petržlen, majorán, tymian, oregano) a korenie (nové korenie, bobkový list, korenie). Varíte na miernom plameni aspoň hodinu.
Obohatiť vývar môžete morskými riasami (Wakame alebo Kombu), sušenými hubami, ale aj očistenými škrupinami od vlašských orieškov.
Akonáhle vývar uvaríte, sceďte ho a zeleninu už ďalej nepoužívajte, je úplne bez chuti, vyvarená. Poslúži napr. do krmiva psom (namiešať roztlačenú zeleninu s granulami), na nastavenie fašírok alebo ako u nás pre sliepočky (bez soli samozrejme). Scedený vývar môžete zamraziť.
Následne poslúži ako základ polievok alebo z neho môžete pripraviť čisto vývarovú polievku a to tak, že orestujete čerstvú zeleninu (mrkva, hrášok, zemiakov, petržlen), podlejete vývarom, pridáte červenú šošovicu a povaríte do zmäknutia. Nezabudnite posoliť podľa chuti. Slanú chuť čiastočne nahradí cesnak. Nezabudnite tanier dozdobiť čerstvou petržlenovou vňaťou, pažítkou. A tiež odporúčam samostatne uvarené polievkové rezance.
„Comfortable“ polievky
Ďalšiu samostatnú kapitolu tvoria „comfortable“ polievky, ktoré definuje napríklad boršč alebo poctivá hrachovka, šošovicová polievka, zemianková polievka. Skrátka polievka, ktorá vám navodí pohodu, zasýti natoľko, že vám postačí na obed len ona a na druhý deň chutí snáď ešte lepšie ako po uvarení.
Na webe Vegmania nájdete niekoľko desiatok chutných polievkových receptov. A pár obľúbencov nájdete aj nižšie v receptovej časti.
Recepty na polievky
Jesenná ovsená polievka
-
suroviny (4 porcie)
- 500 g bielej zeleniny (cuketa, pastier, petržlen, patizón, zemiaky, karfiol)
- 1,2 litra rastlinného vývaru
- 100 g ovsených vločiek
- rasca, muškátový oriešok, soľ
- 250 g zmesi zeleniny (mrkva, hrášok, tekvica)
Postup: Na oleji orestujte rascu a nakrájanú bielu zeleninu. Akonáhle bude zelenina orestovaná, prisypte ovsené vločky a ešte krátko opečte. Zalejte vývarom, osoľte a varte do zmäknutia zeleniny. Potom rozmixujte, dochuťte muškátovým orieškom a pridajte na drobno nakrájanú mrkvu, hrášok a tekvicu. Povarte do zmäknutia a môžete servírovať.
Polivka z pečeného cesnaku
- Suroviny (4 porcie)
- 150 g uvareného pšena
- 5 palíc cesnaku
- 2 lyžice olivového oleja
- soľ
- 3 zemiaky
- 4 lyžice mrazenej kukurice
- krutóny na podávanie
Postup: Palice cesnaku upečte v rúre do mäkka. Trvá to asi 40 minút pri 170 °C. Nechajte vychladnúť, následne strúčiky olúpte a utrite. Na oleji orestujte nakrájané zemiaky, pridajte uvarené pšeno, pečený cesnak a zalejte vývarom. Varte do zmäknutia zemiakov. Potom rozmixujte na krém, dochuťte soľou, pridajte mrazenú kukuricu a krátko povarte. Akonáhle bude kukurica hotová, servírujte spolu s chrumkavými krutónmi.
Červená pečená polievka
-
suroviny (4 porcie)
- 1kg zeleniny (červená repa, kapia, paradajky, tekvica Hokkaido v rovnakom pomere)
- 2 lyžice oleja
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 červené cibule
- soľ
- bazalka
- cca 1,2 litra zeleninového vývaru
- na zjemnenie kyslá rastlinná smotana
- na servírovanie pizza slimáky z listového cesta
Postup: Zeleninu očistite, nakrájajte na rovnaké kúsky a spolu s cesnakom a cibuľou dajte do pekáča. Pokvapkajte olivovým olejom, posoľte a posypte čerstvou bazalkou. Pečte pri 180 °C do mäkka. Trvá to zhruba 40 minút v závislosti od veľkosti nakrájaných kúskov. Zeleninu rozmixujte, narieďte horúcim zeleninovým vývarom. Servírujte zjemnené kyslou rastlinnou smotanou.
Šošovicová polievka ako od babičky
-
suroviny (4 porcie)
- 500 g uvarenej hnedej šošovice
- 500 g koreňovej zeleniny (mrkva, petržlen, zeler)
- 2 zemiaky
- 2 cibule
- 2 lyžice oleja
- 1 lyžica majoránky
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 lyžička rasce
- soľ
- 3 lyžice špaldovej múky
- 1,2 litra zeleninového vývaru
- voliteľne kvapka octu
Postup: Na oleji orestujte na drobno nakrájanú cibuľu. Akonáhle bude cibuľa dozlatista, pridajte cesnak a zvyšnú zeleninu pokrájanú na rovnako veľké kocky. Po chvíli restovania zaprášte múkou a zas chvíľu opekajte. Pridajte majoránku, rascu a soľ, uvarenú šošovicu a zalejte vývarom. Pod pokrievkou varte do zmäknutia zeleniny. Kto má rád kyslú chuť, môže pridať kvapku octu. Polievka je výborná druhý deň po uvarení.
Záver
Aká polievka vás zaujala? Vyberte a vyskúšajte si z množstva polievkových receptov na našom webe, verím, že budete nadšení či už dávate prednosť krémovým alebo nemixovaným polievkam.