Edamame: sójové fazuľky, ktoré vylepšia sáláty, polievky aj misky hojnosti

edamame

Edamame budete najskôr poznať z rôznych zahraničných blogov, instagramových fotiek misiek hojnosti a možno aj z niektorých vegánskych bistier, zameraných na ázijskú kuchyňu. Zatiaľ čo v východných ázijských krajinách sa konzumujú už niekoľko tisíc rokov, u nás príliš rozšírené nie sú. Ich popularizácia prichádza predovšetkým so záujmom o zdravú stravu a práve vegánstvo.

Čo sú edamame? Mladé zelené fazuľky ešte nedozretých sójových bôbov, populárne predovšetkým v Japonsku. Ponúka sa porovnanie s fazuľovými strukami a hráškom, ako zeleninovým predstupňom budúcich strukovín. Na rozdiel od fazule sa ale príliš vláknité struky nekonzumujú a na rozdiel od hrášku, ktorý sa jej surový, edamame potrebujú aspoň krátku tepelnú úpravu.

Edamame sa okrem atraktívnej, svetlo zelenej farby a príjemne sladkej chuti (pre ktorú sa im niekedy prezývajú „sladké sójové bôby“), môžu pochváliť aj mnohými výživovými benefitmi, typickými aj pre sóju. Je to predovšetkým okolo 12 gramov bielkovín (pre porovnanie, hrášok má okolo 5 gramov), zhruba 6 gramov tukov, z vitamínu predovšetkým vitamíny C, K a tiež niektoré vitamíny zo skupiny B (B6, kyselina listová) a minerály ako je vápnik, horčík alebo draslík.

Kde zohnať edamame?

Edamame zoženiete predovšetkým v ázijských špeciálkach, internetových obchodoch a ich kamenných predajniach. Najčastejšie ich kúpite mrazené (ako vylúpané, tak s trochu chlpatým luskom) alebo konzervované v slanom náleve. Konzervované môžete použiť priamo, mrazené potrebujú aspoň 2 – 3 minúty blanšírovať vo vriacej vode, ohriať na pare alebo osmažiť na panvici.

Tých, ktorí radi argumentujú lokálosťou potravín, možno prekvapia, že sóju (a teda aj edamame) môžete vypestovať aj na Slovensku. Je to ale rastlina teplomilná, má rada veľa slnka a tepla a vyhovujú jej skôr južnejšie oblasti.

edamame lusky

Kam s nimi

Na rozdiel od zrelých bôbov obsahujú edamame len málo sacharidov (okolo 10 percent, polovicu tvorí vláknina), takže sa šiknú vo chvíli, ak v jedálničku chcete ich množstvo znížiť (či už kvôli diabetu, chudnutiu, alebo napr. pri protikvasinkovej diéte). Edamame málokedy tvorí v jedlách základnú surovinu, ale vďaka ich príjemnej chuti s nimi môžete vylepšiť:

  • zeleninová rizota
  • polievky (predovšetkým tie vývarové, aby boli sýtejšie a výživnejšie)
  • rôzne ázijské stir fry, teda zmesi rýchlo vyprážané na panvici, napr. s ryžovými rezancami
  • poke či buddha bowl – “misky hojnosť”, ktoré kombinujú všetky základné suroviny (obilniny, strukoviny, zeleninu, orechy a semienka)
  • curry omáčky s kokosovým mliekom a ryžou
  • zeleninové šaláty (nezabudnite na krátku tepelnú úpravu bôbov)
  • ako snack na grilovačke či párty napríklad vedľa orieškov a olív

Pokiaľ patríte k tým, ktorí radi skúšajú nové potraviny a chute a majú vo svojom jedálničku radi pestrosť, a edamame ešte nepoznáte, určite sa po nich pri svojom ďalšom nákupe poobzerajte.

publikováno: 03. 08. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.