Vegánsky jedálniček

Články » Vegánstvo » Vegánsky jedálniček

Vegánsky jedálniček

Ako zostaviť vegánsky jedálniček

Vegánsky, ale aj vegetariánsky jedálniček, má niekoľko dôležitých zásad. Aké potraviny a suroviny by sa v ňom mali objaviť? Základňu výživové pyramídy tvorí ovocie a predovšetkým zelenina. Tej by malo byť aspoň dvojnásobné množstvo, v rôznych formách – surové v podobe šalátu, oblohy, štiav, šetrne varené, restované či pečené a tiež kvasené. Ďalšie poschodie pyramídy patrí zdrojom sacharidov v podobe obilnín (predovšetkým celozrnných, či už vo forme príloh, pečiva alebo rastlinných alternatív mäsa, ako seitan alebo klasu).

Komplexné sacharidy aj dostatok bielkovín zaisťujú strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa, cícer, sója) a výrobky z nich (tofu, tempeh …). Bielkoviny obsahujú v ďalšom poschodí tiež orechy a semená, ktoré sú aj zdrojom zdravých tukov vrátane pre telo potrebných viacnenasýtených mastných kyselín. Pyramídu potom na jej špičke uzatvárajú rôzne doplnky (napr. Morské riasy, lahôdkové droždie, popr. Tablety niektorých nenahraditeľných vitamínov, o ktorých píšem nižšie).

Na čo treba dávať pozor?

Základom veganského jedálnička je pestrosť, okrem iného aj preto, že mnohé z živín pôsobí v organizme synegicky. Na ktoré potenciálne problematické živiny je dôležité sa zamerať?

Vhodné kombinácie rastlinných bielkovín

Existuje osem esenciálnych a dve semi-esenciálne aminokyseliny, ktoré musia ľudské telo prijímať stravou (semi-esenciálne len v detskom veku). Dva hlavné rastlinné zdroje bielkovín sú strukoviny a obilniny. Vo väčšine potravín z oboch týchto skupín je jedna esenciálna aminokyselina tzv. Limitujúca, tzn. jej množstvo je nižšie ako optimálne množstvo a tým sa znižuje dostatočná využiteľnosť ostatných pre syntézu bielkovín v tele. Ako na to vyzrieť? Jednoducho – kombinujte ich dohromady.

Stačí sa pozrieť na tradičné jedlá rôznych kuchýň, kde ich nájdete celkom prirodzene – napr. V mexickej to sú fazuľa s kukuricou, v indickej šošovka s ryžou, u našich predkov to potom boli krúpy s hrachom. Avšak nie je nutné mať kombináciu obilnín a strukovín v jednom jedle. Základom je už spomínaný pestrý jedálniček a behom jedného dňa získate dostatok všetkých esenciálnych aminokyselín v dostatočnom množstve, nielen z vymenovaných, ale aj ďalších zdrojov rastlinných bielkovín, ako sú orechy a semienka (napr. Konopné semienko 31,5g / 100g, tekvicové semienko 30g, arašidy 26g, mandle 21g) alebo v menšom množstve tiež huby či tmavo zelená listová zelenina (špenát, kel …).

Dôležité minerály a vitamíny

Najdôležitejším živinám sme na Vegmanii venovali samostatné články. Mnohé vitamíny a minerály môžete získať z pestrého jedálnička, niektoré je vhodné dopĺňať v určitom období (vitamín D v zime, DHA pri tehotenstvo, dojčenie …) a vitamín B12 je nutné pri rastlinnom stravovanie suplementovať priamo.

Zaraďujeme rastlinné alternatívy živočíšnych produktov

Začínate s veganstvím po prechode z konvenčné stravy? Převedším ak už variť viete sa k ruke hodia rôzne alternatívy mäsa. Mnohé z nich obsahujú množstvo bielkovín porovnateľné s živočíšnymi potravinami – tofu 15 g na 100g, tempeh 19 g / 100 g, sójové mäso 45g / 100g (pozor, ide o hodnotu v suchom stave), seitan 25 g / 100g a robi 20g / 100g . Ich správnym dochucením či marinovaním získate polotovary, z ktorých ľahko vykúzlite guláša, rizota, rezance do ázijských jedál i napríklad kus “flákotu” na grilovačku.

Už nielen vo zdravých výživách, ale aj v supermarketoch často narazíte chladničku s produkty pre vegánov, ako sú rastlinné nátierky, údeniny či syry (viac v článku rastlinnej syry na slovenskom trhu). Stavte však radšej na celistvé, priemyselné čo najmenej spracované potraviny.

Ukážkový vegánsky jedálniček

Pondelok

raňajky – Ovsené vločky s konopným mliekom a oriešky
obed – Naklíčený hrách so šampiónmi a pórom
večera – Tabouleh z bulguru, posypaný konopnými semienkami

Utorok

raňajky – Bezvaječné lečo s kváskovým chlebom
obed – Špaldoto s údeným tempeh so zeleninou
večera – Zeleninový šalát s naklíčenú šošovkou a Mungo

Streda

raňajky – Banán-špenátové smoothie
obed – Chlpaté knedle s kyslou kapustou s tofu “slaninkou”
večera – Raw zeleninové chilli s vlašskými orechmi

Štvrtok

raňajky – Pohánková kaša so škoricou, jablkami a ľanovým semienkom
obed – Dhal z červenej šošovice s jasmínovou ryžou
večera – Miso polievka s chrumkavým tofu a čerstvým koriandrom

Piatok

raňajky – Hummus so zeleninou a ľanovými krekery
obed – Vegánsky segedín s varenými zemiakmi
večera – Hrášková krémová polievka posypaná opraženými semienkami

Sobota

raňajky – Jablká s domácou karobelou
obed – Cícer na paprike s ryžou
večera – Raw karbonátok z pekanových orechov so zeleninou

Nedeľa

raňajky – Domáci ryžový jogurt so sušeným ovocím a orechmi
obed – Marinovaný seitan so zemiakovou kašou
večera – Jemne pikantná polievka z bielej fazule

publikováno: 21. 10. 2021   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.