Datle

Datle

Datle dozrievajú na datľovej palme. Plody dozrievajú vo veľkých trsoch, dlhé sú 3-7 cm av priemere majú 2-3 cm. Existuje mnoho odrôd datlí, za tú najlepšiu je považovaná “medjool”, s veľkými a sladkými plodmi. Datle obsahujú pomerne málo vody a naopak až 70% objemu tvoria sacharidy, predovšetkým pre telo dobre využiteľná glukóza. Sú bohatým zdrojom draslíka a ďalej železa, fosforu, mangánu, medi a vitamínov skupiny B.

Vyváža sa väčšinou už sušené, majú takú dlhú trvanlivosť. Čo už historicky využívali kočovníci križujúci na karavanoch nehostinné púšte. Medzi najväčších producentov datlí patrí predovšetkým Tunisko, Irak, Egypt, Španielsko a Maroko, v mnohých z týchto krajín patrí medzi kľúčové potraviny. Často sa pečú na masle alebo sa lisujú do bochníka menom „adšu“. Sú rýchlym zdrojom energie napr. pred športovou aktivitou.

Ako využiť datle? Sú predovšetkým skvelým spojivom, ktoré lepí a zároveň osladí. využijete ich na tyčinky, guličky alebo korpusy raw tort.

Recept na datľové tyčinky

Pokiaľ máte výkonný mixér, môžete vyskúšať skvelé domáce tyčinky, ktoré vyjdú výrazne lacnejšie ako kupované. Základný recept je jednoduchý – polovicu ingrediencií tvoria datle, druhú polovicu rôzne oriešky, semienka, ovsené vločky, prípadne trochu práškového proteínu atď. Suchú časť najskôr rozmixujeme na jemnejšiu múku a potom postupne zhora pridávame datle. Vznikne tak pevná lepivá hmota, z ktorej tvarujeme tyčinky. V chladničke vydrží zhruba týždeň. Všetko podstatné nájdete na videu od Marušky Veg.

K výrobe tyčiniek pridám pár mojich odporúčaní: ku koncu dochádza mixovaním suchej lepivej zmesi k veľkému treniu a záťaži mixéra. Radšej ho vypnite skôr, nemusí byť všetko dokonale rozmixované, tyčinky budete aj tak hrýzť. Rozhodne ani neodporúčam mixér dlhšie ako na pár chvíľ vypnúť a potom znovu rozbehnúť – “cesto” veľmi rýchlo chladne a tuhne, takže zmes radšej rýchlo vydlabte a dohneďte rukami. Hovorím z vlastnej skúsenosti – môj mixér Perfect Smoothies (rovnaký ako na videu) som uvaril trikrát, trikrát to bolo z datľových tyčiniek a raz práve preto, že som chcel nechať mixér chvíľu vychladnúť, ale z cesta sa medzitým stal doslova betón a mixér potom len na zlomok sekundy smutne zavrčal a už sa nerozbehol. Poďakovať tak verejne musím skvelému servisu značky G21, že mi ho opätovne opravil (tretíkrát som sa už vážne hanbil).

Ďalšie využitie datlí

Na korpusy raw tort sa využívajú priamo sušené datle, rozmixované a zmiešané s hrubšie nasekanými orechmi. Vznikne tak hutné “cesto”, ktoré natlačíte do formy a necháte niekoľko hodín zatuhnúť. Naň potom vytvoríte krém. Z mojej skúsenosti odporúčam každú datli radšej stlačiť, či v nej nie je kôstka. Podľa mojej osobnej štatistiky v polkile vždy aspoň na jednu kôstku alebo jej zlomok narazíte.

Pokiaľ nevlastníte výkonný mixér, môžete si poradiť inak: datle vopred na niekoľko hodín namočte a rozmixujte aj s trochou toho sladkého “láku”. Vzniknúť tak “lekvár”, ktorý opäť môžete zmiešať s vločkami, posekanými orieškami. Úplne jednoduchá kombinácia je so strúhaným kokosom. Stačí zmiešať oboje dohromady, poriadne prehniesť a tvarovať guličky, valčeky či tyčinky, ktoré môžete ešte obaliť napr. v kakau, karóbe alebo menších semienkach, ako je sezam. V chladničke potom pekne stuhnú.

Nevýhodou tyčiniek z namáčaných datlí je kratšia trvanlivosť – osobne by som ich v chladničke neskladoval dlhšie ako 1-2 dni. Skúšal som kúpiť aj hotovú datľovú pastu, ale chutila výrazne horšie a navyše bola veľmi tuhá aj po nahriatí v teplom kúpeli. Ale aj datľových pást sa dá kúpiť niekoľko druhov – určite vyberajte takú, ktorá je na zmáčknutí citeľne mäkká.

Sušené datle sú tiež skvelým sladidlom do smoothies najmä v období, ktoré je chudobnejšie na lokálne ovocie. Vďaka vysokému obsahu prirodzene konzervujúceho cukru majú dlhú trvanlivosť pri izbovej teplote a môžete ich tak mať k dispozícii kedykoľvek.

Domácí karobela

Domáci datľový sirup

Hovorili ste si niekedy, že si skúsite vyrobíte domáci datlový sirup? Je to jednoduché: 200 gramov vykôstkovaných sušených datlí zmiešajte s 450 ml vody. Nechajte niekoľko hodín namočiť a potom najlepšie v stolnom mixéri rozmixujte do hladka. Zmes pre istotu prepasírujte cez sitko. Prelejte do pohára a skladujte v chladničke – vydržať by mal niekoľko týždňov.

Využiť ho môžete napríklad ako sladidlo do kaší a müsli. Pokiaľ vločky namáčate cez noc, prikrájajte do nich rovno pár datlí a ráno ich budete mať krásne sladké. A v neposlednom rade ich pridávam do domáce karobely, ktorou polievam svoj ranný ovocný šalát.

Tagy:
Datle

Datle sa doma nikde nestratí. Či už je to na sladenie kaší, müsli alebo na výrobu domácich tyčiniek či korpusov raw tort.

publikováno: 15. 11. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.