Mořské řasy jsou často označovány jako mořská zelenina. Patří k základu mnohých přímořských kuchyní, kdy asi nejvíce v konzumaci a zpracování řas vyniká gastronomie japonská.
Řasy jsou koncentrovaným zdrojem minerálů a vitamínů. Přestože řasy nepatří k lokálním potravinám, rozhodně stojí za to zařazovat je nejen do rostlinného jídelníčku.
obsah článku
Zdravotní přínosy mořských řas
Obsah minerálních látek v nich obsažených je vysoký, bohaté jsou především na vápník, železo, jód, fosfor, hořčík a vitaminy A, B, D, E či K. Za zmínku stojí i kvalitní bílkoviny a enzymy. Navíc jsou živiny z nich lidským organismem dobře vstřebatelné. Ač se při úpravách využívá váhově pouze zanedbatelné množství řas (max. jednotky gramů), dovedou řasy výrazně zvýšit nutriční hodnotu pokrmu.
Pozor by si měli dát lidé s onemocněním štítné žlázy anebo jiným závažnějším onemocněním, kde by vysoký obsah jódu mohl uškodit. Pokud si nejste s konzumací řas jistí, konzultujte vhodnost s lékařem nebo dobrým nutričním či výživovým poradcem. Naopak pokud vás trápí oslabená imunita, problémy s krví, oběhovým systémem či se vám hojně kazí zuby, zkuste místo drahých umělých vitamínů a minerálů vyzkoušet mořské řasy. Uvidíte, že během pár týdnů zaznamenáte zlepšení.
Mimochodem, řasy obsahují nerozpustný polysacharid natriumalginát, který působí na lidský organismus jako “čistící kartáč” a na své nestravitelné části dokáže vázat těžké kovy, které jsou tímto způsobem vyloučeny trávicím traktem z těla ven. Výhodou řas je to, že i bez certifikace bio si můžete být docela jisti, že pocházejí z čistých vod – kde je znečištění vody vyšší, tam prostě nerostou.
Jak často řasy jíst?
Kolik tedy řas sníst, aby to bylo dostatečné, ale nikoliv nadbytečné? 2x týdně zařazujte řasy do jídelníčku plus přidávejte řasy při vaření do polévek či luštěnin, zlepší se stravitelnost, sníží se nadýmavost a navíc budou polévky i luštěniny výživnější.
V praxi to znamená asi to, že v pondělí uděláte zeleninový vývar s kouskem řasy wakame (stačí kousek řasy o velikosti poštovní známky), ve středu a v sobotu uvaříte hrnec luštěnin s řasou kombu a do toho si dáte třeba v pátek sushi s řasou nori nebo salát s řasou dulse, tradiční japonskou wakame miso polévku nebo si v neděli k jídlu uděláte kondiment z arame. Jako u všeho platí, všeho s mírou a jíst co nejvíce pestře.
Výhodou řas je to, že i přesto, že jejich pořizovací cena je vysoká, vydrží vám na mnoho jídel (50 g kombu rozstříhám na čtverečky a mám je tak do 30 jídel, cenově pak vychází do 5 Kč na jídlo, řasy nori se vyplatí kupovat v asijských tržnicích po 50, 100 ks, kdy je pak cena za 1 plát na sushi 3 – 5 Kč, apod.).
Sú riasy vhodné aj pre detský jedálniček?
Odporúčania čo sa týka detí a rias sa rôznia. Niektoré sú prísnejšie so zaraďovaním rias, iné naopak zaraďujú riasy veľmi skoro. Ak vychádzame z toho, že riasy nie sú primárne potraviny určené pre Stredoeurópanov, odporúčam k riasam u detí pristupovať individuálne a opatrne. Pridávať kombu či wakame pri varení polievok či strukovín je dobrý krok, ako deti na chuť rias navyknúť a zlepšiť im stráviteľnosť jedál. Zaraďovanie samostatných rias ako komponentov jedál by som odporúčala najskôr v roku a pol veku alebo neskôr.
Moje deti riasy milujú od malička a sú schopní zjesť pláty nori riasy ako pochúťoku. Predávajú sa aj pražené riasy v krabičkách, ktoré úplne zbožňujú. Pristupujem k tomu v miere ako k sladkostiam, raz za čas neuškodí, keď zje 3 plátky riasy nori alebo krabičku pražených, ale každý deň by som im to nedovolila, práve kvôli vyššiemu obsahu jódu.
Z obľúbených riasových jedál by som vyzdvihla miso polievku s riasou wakame (o tú sa mi vždy bijú, kto dostane viac), rezancový šalát s brokolicou a wakame a kondimenty z rias hijiki a arame. (recepty nižšie) Drvenú riasu nori či dulse môžete pridávať aj ako posypku do polievok na tanieri (napríklad v zime namiesto čerstvej pažítky), do šalátov, slaných kaší a iné.
Ako morské riasy zaradiť do jedálnička?
Použiť ich môžete do polievok, rizotových jedál (aj z pšenice, pohánky, quinoi, bulguru či kuskusu) a pri varení strukovín. Nori sa najčastejšie využívajú na prípravu sushi, z rias arame alebo wakame sa pripravuje špeciálny šalát, vločky z riasy dulse môžete do bežných šalátov nasypať aj bez tepelnej úpravy.
Vo vegánskej kuchyni môžete vďaka riasam docieliť “rybie chuti” – na hlive, obalené ako rezeň, si môžete pochutnať pri štedrovečernom stole, z namočených, rozmixovaných a vychladených slnečnicových semienok môžete s citrónovou šťavou a jemne nakrájanou cibuľou aj “rybí” šalát. Morské riasy sú hojne používané aj do vegánskych nátierok, nižšie nájdete výborný recept na falošnú rybičkovú nátierku, ktorá svojou chuťou zmätie aj konvenčne sa stravujúceho.
A takmer nepostrádateľný je agar-agar ako rastlinný alternatíva želatíny a skvelé stužovadlo.
Druhy morských rias
Nori
Nori je zrejme najznámejšou morskou riasou, pretože sa využíva na prípravu sushi. Pestuje sa na sieťach v chránených zálivoch pri pobreží, je obzvlášť citlivá na čistotu vody. Zberá sa ručne a suší sa potom na slnku. Obsahuje veľa bielkovín (najviac zo všetkých druhov rias), vitamínov A, B a C. Okrem sushi sa používa v podobe vločiek ako korenie pri varení strukovín, polievok či zeleninových jedál. Môže sa využiť aj za studena. Výborná je predovšetkým jej pražená varianta, ktorú zakúpite aj ako snack v rôznych príchutiach (napr. wasabi, chilli ai).
Dulse
Dulse patrí medzi červené riasy, prezrádzajúce vysoký obsah železa. Prirodzene rastie v Atlantickom oceáne na skalnatých pobrežiach v chladných vodách prílivových oblastí. Riasy sú 15-30 cm dlhé a majú tenké, mäkké vejárovité listy. Rastliny sa v máji až októbri trhajú ručne, potom sú sušené na slnku a vetre. Okrem spomínaného železa je riasa dulse je bohatá na vápnik, horčík, fosfor a jód. Používa sa do polievok, v podobe vločiek je možné ju vylepšiť zasyrove šaláty. Výborná riasa pre ľudí trpiacich anémiou alebo ochoreniami krvi a obehového systému. Odporúčame aj tehotným vegánkam ako výborný zdroj železa.
Falošná „rybičková“ nátierka
- 1 údené tofu
- 1 Sójakrém
- 1 cibuľka
- 1 lyžica krémžskej horčice
- 1 lyžička dulse rias (alebo nori)
<)ul>Postup: V miske zmiešajte najemno nastrúhané údené tofu, sójakrém, najemno nakrájanú cibuľku, horčicu a riasy. Nechajte vychladiť a rozležať. Servírujte s kváskovým chlebom a zeleninou. Dobrú chuť!
Arame
Arame, hnedá riasa (Eisenia bicyclis) pochádza z Tichého oceánu. Dlho sa varí a suší na slnku, jej lístky potom sčernejú. Z minerálnych látok obsahuje predovšetkým jód, vápnik a železo. Má sladkastú chuť, čo spôsobuje vysoký obsah prírodného cukru. Je obľúbená pre svoju jemnú chuť bez typickej morskej pachuti. Pokiaľ s riasami začínate, vyskúšajte práve arame.
Pri pravidelnej konzumácii pomáha znižovať krvný tlak, cholesterol a pomáha pri všetkých srdcovo-cievnych ochoreniach.Kondiment z arame
- 5 riasy arame
- 1 dcl vody
- 2 lyžice Shoyu sójovej omáčky
- 1 cibuľa
- 1 lyžica rastlinného oleja
- 50 g mrazenej kukurice
Postup: Riasy namočte do vody so sójovou omáčkou a nechajte 30 minút napučať. Potom 10 minút povarte do zmäknutia rias. Na panvici na oleji orestujte nadrobno pokrájanú cibuľku dozlatista. Pred koncom restovania prihoďte kukuricu a prehrejte. Premiešajte s uvarenými a scedenými riasami, nechajte vychladnúť. Konzumujte zhruba 1 lyžicu ako prídavok k jedlu. Skladujte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke. Vydrží aj týždeň.
Wakame
Trochu výraznejšiu chuť má ďalší z hnedých rias, wakame, ktorý je spolu s nori pilierom japonského jedálnička. Rastie až okolo 10 metrov pod hladinou a žne sa pomocou dlhých hákov. Má vysoký obsah horčíka, jódu, vápnika, železa a sodíka. Jesť sa môže aj surová, napr. v šalátoch, stačí ju zhruba na pol hodiny namočiť do vody. Vodu potom rozhodne nevylievajte, ale použite na ďalšie kulinárske úpravy. Hodí sa aj do polievok, strukovinových či obilninových jedál. Silný vývar z wakame sa v Japonsku používa na vrátenie síl rodičkám po pôrode. Tiež sa používa na prečistenie krvi.
Miso polievka s riasou Wakame (na 1 porciu)
- 50 g orestovaných šampiňónov
- 50 g ryžových rezancov (instantných)
- 1 menšia mrkva
- 3 listy šalátu
- 1 lyžička miso pastu
- 2 lyžice sekaných byliniek (pažítka, jarná cibuľka, medvedí cesnak, čínska bazalka, koriander – podľa chuti)
- 1/2 lyžičky arašidového masla
- 5 g riasy wakame
- voliteľne chilli pasta
- zeleninový vývar
Postup:
Mrkva a Wakame uvarte v zeleninovom vývare domäkka. Do misky dajte ryžové rezance a zalejte horúcim zeleninovým vývarom. Nechajte pod pokrievkou napučať. Medzitým si nachystajte zvyšné suroviny.
V miske, kde budete polievku servírovať, rozmiešajte miso pastu, arašidové maslo s horúcim zeleninovým vývarom. Pridajte uvarenú mrkvu, riasu, scedené rezance. Posypte orestovanými šampiňónmi, nasekaným šalátom, bylinkami a chilli pastou. Ihneď podávajte. Výborná na raňajky, naozaj.Kombu / Kelp
Riasa kombu (u nás známa aj ako kelp) je hlbokomorská hnedá riasa, rastúca v čistých, chladných, severných vodách. Jej listy dosahujú dĺžku 5-10 metrov. Na použitie je potrebné ju najskôr na cca polhodinu namočiť a asi hodinu do zmäknutia variť. Vo forme prášku môže slúžiť ako korenie. Obsahuje najviac jódu, preto ju Číňania po stáročia používajú aké liek na problém so štítnou žľazou. Ale opatrne s jej používaním, prílišný príjem jódu je rovnako problematický ako jeho nedostatok.
Nedlice s brokolicou a riasou
- 80 g ryžových rezancov
- 100 g brokolice
- 1 lyžica sezamu
- 10 g kombu
- sezamový olej
- 1 lyžička sójovej omáčky
- 20 g drvených arašidov
- šťava z ½ citrnú
Postup: Ryžové rezance uvarte podľa návodu na obale. Kombu riasu namočte, nakrájajte na tenké prúžky a uvarte do zmäknutia. Ku koncu varu pridajte aj malé ružičky brokolice. Na oleji orestujte sezam, pridajte odkvapkanú krátko povarenú brokolicu a restujte. Akonáhle sezam zozlatne, prihoďte scedené rezance, kombu, sójovú omáčku a rýchlo orestujte. Na záver pridajte drvené arašidy a šťavu z citróna. Servírujte posypané čerstvými bylinkami.
Hijiki
Riasa hijiki je hnedej (po usušení čiernej) farby a vzhľadom pripomína sušený čaj. V Japonsku ju považujú za elixír krásy a rovnako si cenia ich vlastnosti vedúce k lepšej obranyschopnosti organizmu. Ako ostatné riasy patrí medzi skvelé zdroje horčíka, vápnika, zinku, železa a jódu. Pri príprave hijiki je opäť nutné riasu na 30 minút namočiť (zhruba 7x zväčší objem) a potom variť do zmäknutia. Riase dobre znáša vysoké teploty a dlhšie tepelné úpravy a preto sa skvele hodí na fritovanie.
Agar
Agar obsahuje vysoké množstvo rozpustnej vlákniny, okrem toho sú v ňom zastúpené minerály ako jód, vápnik, železo a tiež kyselina listová. Vyrába sa varením červenej morskej riasy tengusa a následne chladením gélu, kým nestuhne na pevnú konzistenciu. Na zohnanie je vo forme tyčiniek, vločiek, alebo praktického prášku. Vo vegánskej kuchyni agarom nahradíte želatínu, a to ako na slano (aspiky, tlačenky, zahusťovanie a stužovanie), tak na sladko (želé, tortové krémy…).
Írsky mach
Aj keď rastie aj v ďalších lokalitách, svoj názov získal Írsky mach práve vďaka častému výskytu v moriach obklopujúcich Írsko. Získal tam slávu nielen v kuchyni, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Hojne sa v ňom totiž vyskytuje vápnik, síra, jód, draslík, selén a tiež vitamíny A, D, E alebo K. Podobne ako agar je možné Írsky mach využiť ako alternatívu želatíny, na rozdiel od neho sa však nemusí variť, stačí ho aspoň na dve hodiny (ideálne cez noc) nechať napučať vo vode a potom rozmixovať.
Írsky mach je medzi vegánmi známy aj pod názvom „rastlinný kolagén“. Má celý rad zdravotných benefitov – výborný vplyv na pohybový aparát, zlepšuje metabolizmus a činnosť štítnej žľazy, vďaka antivirotickým účinkom chráni pred patogénmi, zlepšuje pamäť a iné. Rada by som zdôraznila prospešnosť vonkajšieho užívania pri kožných ochoreniach, spáleninách, lupienke, akné.
Kakaovo-lieskoorieškový RAW puding
- 1 hrnček gélu z írskeho machu (50 g machu namočiť do vody na 8 hodín, potom vodu zliať a rozmixovať s 1 dcl čerstvej vody na gél)
- 2 banány
- 150 g namočeného kešu
- 2 lyžice lieskovoorieškového masla
- 1 lyžica kakaa
- voliteľne čakankový sirup na dosladenie
Postup: Všetky suroviny rozmixujte v mixéri na hladký krém. Rozlejte do pohárov a nechajte vychladiť a zatuhnúť.
Chlorella
Chlorella do tunajšieho prehľadu tak úplne nepatrí, jedná sa o riasu sladkovodnú. Platia však pre ňu obdobné pozitívne vlastnosti, ako pre riasy morské. Obsahuje závratných až 65% bielkovín, k tomu celý rad vitamínov, minerálnych látok, esenciálne mastné kyseliny, karotenoidy vrátane beta karoténu a veľké množstvo chlorofylu. Užíva sa buď ako prášok rozmixovaním napr. v smoothie alebo sa vo forme lisovaných tabliet konzumuje priamo ako doplnok stravy.
Ako pri všetkých “zázračných” potravinách aj pri morských riasách platí, že nie sú všemocné a len zaradenie rias do jedálnička, či už sladkovodných alebo morských, nestačí. Ak chceme byť zdraví a zdraví si udržať, jedzme pestro, celistvo, čo najviac lokálne a sezónne a predovšetkým striedmo a s vďačnosťou. Vnímajme jedlo ako palivo našich tiel a doprajme si to najlepšie palivo. Do áut by ste si tiež nenaliali druhoradý benzín, tak prečo klamať svoje telá?