“Ak tá vojna potrvá, tak budú ľudia zase jesť šťavel a pučálku. Beztak už nevedeli rúpavy čo robiť. Už im ani to baranie nešlo pod fúzy!,” sťažoval sa starý ovčiak v slávnom románe Osudy dobrého vojaka Švejka. Čo je pučálka? Dnes takmer zabudnutá, ale skôr celkom bežná pochúťka z naklíčeného hrachu.
Potrebovať k nej budete celý zelený hrach – ja pre klíčenie kupujem vždy bio semená. Ten je dobré prebrať a vyradiť polovičky a úlomky, ktoré nevzklíčia a mohli by kvasiť. Na klíčenie stačí obyčajný zavárací pohár “sedmička”. Hrach nechajte cez noc namočený vo vode. Potom vodu zlejte a nechajte odkvapkať. Preplachujte 2-3 denne – robím to jednuducho tak, že pohár naplním vodou a potom k nej pevne priložím väčšie sitko, otočím dnom nahor a zatrepem. Klíčky vyrašia väčšinou počas tretieho dňa, dlhšie budú za ďalšie dva (viac o klíčenie nájdete v tomto článku).
Recepty z pučálky
Hrach naposledy prepláchnem a snažím sa ho ľahko prepadnúť a odstrániť nadbytočné šupky. Na panvici rozohrejem repkový olej a hrach na ňom zhruba 5 minút zľahka osmažím. Vďaka tepelnej úprave trochu zmäkne a zosladne. Vďaka tomu sa dá pripraviť rovnako dobre nasladko ako naslano. Ja som zvolil druhý variant, ľahko ho osolil a okorenil a zamiešal do uvarenej pohánky. Ako oblohu som použil kyslú kapustu.
Ako pučálku použiť?
- Samostatne ako zdravšiu pochúťku
- Uvarte si k nej obilninu, zmiešajte ich dohromady, pridajte majoránku a cesnak a máte hlavné jedlo. Naši predkovia používali predovšetkým jačmenné krúpy, ale môžete použiť napríklad ryžu alebo pohánku.
- Môžete ju uschovať v chladničke a pridávať do šalátov, polievok, posypať si s ňou chlieb s nátierkou
Variant pučálky
- Použite rôzne dochutenia – cesnak (čerstvý aj granulovaný), skaramelizovanú cibuľku, lahôdkové droždie…
- Rovnakým postupom vyskúšajte aj pučálku z cícera. Nie nadarmo ju prezývajú rímsky hrach.