Ak sa stravujete vegánsky viac rokov, určite ste si sami alebo vám niekto z vašich blízkych položil otázku, či ste pri tomto type stravovania zdravia a nič vám nechýba. Základom by mal byť zdravý životný štýl, ktorý nezahŕňa len vyvážený jedálniček bohatý na vitamíny a minerály, ale aj pitný režim, odpočinok, nízku mieru stresu, dostatočný spánok, pohyb a ďalšie. Ako si ale pri tom všetkom overiť, či to, čo robím, je pre moje zdravie dostačujúce? Ako poznám, že moje telo nechýba? A čo keď sa nestravujem úplne ukážkovo, ale nerád by som niečo zanedbal?
obsah článku
Rozbor krvi a moču
Jedným z najstarostlivejších spôsobov, ako si dokázať, že som zdravý, je okrem osobného pocitu aj vyšetrenie krvi, tzv. krvný rozbor, doplnený o vyšetrenie moču. Vďaka nim zistíme, ako sme na tom s „problematickými“ minerálmi a vitamínmi na rastlinnej strave.
V kontrolnom odbere krvi by sme nemali zabudnúť a nechať si vyšetriť celkovo krvný obraz (kde dostanete základné informácie o stave červených, bielych krviniek, krvných doštičiek – nielen o počte, ale aj o veľkosti a i.). Okrem základného obrazu je vhodné nechať si na vegánskej, ale aj vegetariánskej strave zmerať aj hladinu B12 (najmä jeho aktívnu formu holotranskobalamín), homocysteínu, železa , feritínu (zásobného železa), transferínu, vitamínu D, kyseliny listovej, albumínu a vápnika. Niekedy sa pre istotu kontroluje aj štítnú žľazu (TSH, fT4).
Pri vyšetrení z moču sa kontroluje množstvo sodíka, draslíka a oxalátov, ktoré môžu viazať vápnik a iné minerály.
Rozmedzie normálnych hodnôt je vždy uvedené priamo na výsledkoch z laboratória, nemusíte teda dopredu normálne hodnoty poznať, aby ste vedeli, či ste v poriadku. Nebojte, laboratórium nedostatok i nadbytok daných prvkov vyznačí a o ich správnu interpretáciu sa s vami podelí váš ošetrujúci lekár. Ak vám lekár nedodá konkrétne výsledky, môžete si ich vyžiadať a nechať vyjsť kópiu lekárskej správy.
Čo môže ovplyvniť výsledky krvného obrazu?
Pokiaľ nemáte od lekára určené inak, nie je nutné dochádzať na odber krvi (platí aj o moč) nalačno, aj keď osobne to odporúčam. Čo je ale dôležité, aby ste cca 12 hodín pred odbermi nekonzumovali ťažké jedlá, alkohol (až 24 hodín), kofeín alebo doplnky stravy, ktoré môžu ovplyvniť výsledky. Aj obyčajný vitamín C môže vytvoriť falošne negatívny nález v moči. Nezabudnite na to, že aj nápoje môžu ovplyvniť výsledky a preto pred odbermi pite len nesladené nápoje, ideálne neperlivé. Rovnako sa neodporúča príliš veľká fyzická aktivita pred odbermi.
Kam si zájsť na odbery?
Praktický lekár
Najľahším variantom, kam si zájsť na odbery, je praktický lekár. Nielen, že máte nárok na odbery hradené zdravotnou poisťovňou, tiež vás pozná najlepšie (alebo mal by, pokiaľ k nemu dochádzate pravidelne a dlhodobo) a môžete s ním konzultovať svoj zdravotný stav priamo a na základe toho špecifikovať aj o aké výsledky krvi máte záujem.
Špecializované laboratórium
Ďalším variantom je odber priamo v špecializovaných laboratóriách ako samoplatca. Tu nie ste limitovaní dobou ako u praktického lekára a rozsah výsledkov záleží na vašom prianí. Výhodou je, že mnoho týchto laboratórií ponúka komplexné balíčky priamo pre vegetariánov a vegánov. Cenovo sa základné balíčkypohybujú okolo 20 euro Sk, v prípade, že chcete vyšetriť viac (pozri naše odporúčania), bude cena vyššia. Ceny sa rôznia aj v rámci jednotlivých laboratórií, napríklad vyšetrenie hladiny vitamínu D sa môže pohybovať od 15 po 50 euro.
Laboratórií je po celej republike veľa. V prípade, že by vaše výsledky vybočovali z normálnych hodnôt, ideálne si odbery zopakujte po nejakom čase a konzultujte so svojim ošetrujúcim lekárom. V prípade pochybností vás odošle na hematologickú kliniku, kde vám urobia podrobnejšie testy a odporučia liečbu na návrat do normálnych hodnôt.
Mám nárok na odbery zadarmo?
Raz za 2 roky má každý poistenec na Slovensku nárok v rámci preventívnych prehliadok na vyšetrenie krvného obrazu zadarmo. Čo sa týka ďalších hodnôt nad rámec základu, je to vždy o dohovore s praktickým lekárom. Niektorí lekári nemajú problém vypísať odbery aj na ďalšie “problematické” prvky u vegánov, iní zas vyžadujú spoluúčasť pacienta, ktorý si následne ďalšie minerály a vitamíny nad rámec základu hradí sám.
Nebojte sa opýtať a ak máte so svojim praktickým doktorom dobrý vzťah, určite nájdete cestu, ako si nechať urobiť komplexnejší rozbor, ktorý vám preplatí poisťovňa. Pokiaľ sa ale predsa len nedohovoríte, môžete lekára zmeniť alebo si dôjsť na vyšetrenie do laboratórií ako samoplatca. Ako samoplatca si môžete krvné testy absolvovať koľkokrát chcete, niektorí dlhodobí vegané chodia na vyšetrenie 1x ročne.
Osobne sa prikláňam k tomu, že kontrola 1x za 2 roky je dostačujúca, ale v momente kedy budete mať akékoľvek pochybnosti alebo sa nebudete cítiť dobre, zájdite si aj ako samoplatcovia.
Rovnako je dobré si nechať urobiť rozbor krvi aj v takých prípadoch, keď napríklad trpíte nadváhou, obezitou, nedarí sa vám schudnúť a chcete zmeniť zdravotný štýl. V týchto prípadoch je dobré nechať si skontrolovať krv a prípadné neduhy riešiť hneď. Nie je nič neobvyklé, keď ľudia snažiaci sa schudnúť bojujú mesiace a nedarí sa im, následne napr. zistí, že majú zníženú / zvýšenú funkciu štítnej žľazy. Po nasadení liekov následne nemajú problém s úpravou hmotnosti.
Záver
Vegánska strava je plnohodnotná a dostatočne vyživujúca, pokiaľ je správne zostavená a doplnená minimálne o vitamín B12 (poznáte prehľad ostro sledovaných vegánskych živín stravy?). Nie je ale od veci si pravidelne nechať overiť, či je moje telo vyživené správne a nechýba. Toto odporúčanie platí pre všetky stravovacie smery a životné štýly, zďaleka nielen pre vegánov. Lepšie podchytiť problém včas!
Prajem vám veľa zdravia, nech už sa stravujete akokoľvek.