Zázvor zahrieva, hubí zápaly aj zlé baktérie. Skvele ochutí jedlá aj kombuchu

Zázvor

Zázvor je korenie získané z podzemkov zázvoru pravého a už po tisícročia hrá významnú úlohu v čínskej a indickej medicíne aj kuchyni. Za jeho liečebnými i výraznými chuťovými prednosťami stoja éterické oleje, zázvorová silica a “pálivá” látka zvaná gingerol, chemickým zložením podobná látka ku kapsaicínu, vyskytujúcim sa v chilli.

Aké sú jeho liečivé prednosti? Pomáha pri žalúdočných a zažívacích problémoch (nevoľnosti, nadúvanie) napríklad aj tým, že podnecuje tvorbu tráviacich štiav, pôsobí antibakteriálne a protizápalovo a jeho pálivá chuť výrazne zahrieva telo. Po športovej aktivite pomáha rýchlejšie odbúrať laktát. Pri chrípke a prechladnutí pomáhajú zázvorové kúpele, naparovanie a čaj. V neposlednom rade je aj vyhláseným afrodiziakom.

Zaujímavosť: na slovenskej wikipédii nájdete fotku rekordného zázvoru, ktorý vážil 11, 5 kilogramov.

Zázvor v kuchyni

Čerstvý, sušený, varený aj nakladaný zázvor pôsobí priaznivo na ľudské zdravie. V liečiteľstve sa využíva predovšetkým najemno nastrúhaný alebo nakrájaný vo forme odvaru či čaju. V kuchyni sa používajú sladké aj slané jedlá.

Najčastejšie použitie zázvoru

  • po polievok
  • hlavné jedlá predovšetkým ázijská kuchyňa – napr. indický dhál, rôzne číny
  • pickles – nakladaná zelenina
  • zázvorky – zázvorové sušienky
  • zázvorový čaj
  • zázvorová limonáda
  • zázvorové pivo

Zázvorový čaj

Veľkosť zázvoru volíme podľa pálivosti. Ja dávam obvykle 2cm zázvoru, hrubého v priemerov asi 3 cm, a 1 liter vody. Zázvor olúpeme a nastrúhame. Zalejeme ho 1 litrom horúcej vody a necháme 5 – 10 minút lúhovať. Najsilnejšie účinky má čaj nesladený. Ak ho chcete osladiť, môžete použiť med (ak ste vegáni, potom niektorý z rastlinných sirupov) alebo trstinový cukor.

S citrónom alebo bez neho?

Obvyklým spôsobom dochutenia zázvorového čaju či malinovky je citrónová šťava. Od jej použitia v tomto prípade ale niektoré zdroje odrádzajú. Prečo? Zatiaľ čo zázvor je potravina typicky zahrievacia, citrón rovnako ako ďalšie tropické ovocie, vyvoláva v tele opačný efekt – ochladzovanie. Ja osobne si citrón do čaju nakvapkať neodpustím, zázvor má vždy navrch.

Zázvorová limonáda

Veľkosť zázvoru opäť volíme podľa pálivosti. Olúpeme ho a nastrúhame do džbánku. Pridáme 2 lyžice trstinového cukru, šťavu z polovice väčšieho alebo jedného menšieho citrónu. Mätu (obzvlášť výborná je mojito mäta) premneme v prstoch a pridáme do džbánku. Prilejeme 200 ml vody a všetko rozmiešame. Dolejeme do 1litra vodou alebo sódovkou. V lete pridáme aj kocky ľadu. Obzvlášť výborná limonáda je z vodného kefíru, je prirodzene perlivá a obsahuje množstvo cenných látok.

Zázvorové pivo

Receptov na zázvorové pivo nájdete na internete veľa, ale to pravé je v skutočnosti fermentovaná zázvorová limonáda. Je príbuzná nápojom, ako je kombucha alebo vodný kefír z tibi kryštálov, a rovnako tak obsahuje malé množstvo alkoholu (okolo 0,5 – 1%). Preto sa jej hovorí pivo. Ako ju vyrobiť? Potrebujete na ňu šťavu z nastrúhaného zázvoru, cukor a kultúru GBP (Ginger Beer Plant). Tá bohužiaľ nie je ľahko zohnateľná.

Tagy:
Zázvor
publikováno: 03. 01. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.